Ortodonti

En bilinen ve basit ifade ile ortodonti tedavisi diş ve çenelerdeki bozuklukların düzeltilmesidir.

Ortodonti diş hekimliğinin bir uzmanlık dalı olup dişlerde ve çenelerde ve dolayısıyla çevre dokularda mevcut ya da meydana gelebilecek düzensizliklerin tespiti, önlenmesi ve giderilmesi üzerine yoğunlaşmıştır.

Neden Ortodonti?

Estetik

En önemli nedenlerden biri estetiktir. Dişlerinde eğrilikler olan insanlar bunu bilinçli bir şekilde ya da bilinç altında düzeyinde önemserler. Bunun en belirgin şekilde ortaya çıktığı yer gülme şeklidir. Dişlerinde bozukluk olan insanlar gülerken dudakları ile hatta elleri ile dişlerini kapatmaya çalışırken, inci gibi sıralı dişlere sahip insanlar gülerken dişlerini olabildiğince gösterirler.

Ülkemizde tam o düzeyde olmasak da, gelişmiş ülkelerde, dişleri düzgün olan insanların bir iş başvurusunda kabul edilme olasılığı, dişlerinde estetik bir görüntü olmayan insanlara göre daha yüksektir. Bu da gelişmiş ülkelerde ailelerin çocuklarının dişlerinin görüntüsünü önemsemelerinin bir nedenidir.

Birçok hastamın başvuru nedeni, dilediği gibi gülememek, fotoğraf çektirememektir. Şanslılar, çünkü dişlerdeki eğrilikler bir kader değildir. Ortodontik tedavi ile istedikleri gülüşe kavuşabilmektedirler.

Diş ve Diş Eti Sağlığı

Dişteli tedavisinin diğer nedeni dişlerin sağlıklı bir şekilde bakımı yapılabilecek dişlere sahip olmaktır. Dişlerde çapraşıklık olması etkin diş fırçalama işleminin kolayca yapılamamasına neden olur. Bu da ön bölge dişlerinin iyi fırçalanamayan bölgelerinin sarı kahverengi bir renk almasına neden olur.

Genel olarak da temizlenemeyen ara bölgelerde diş çürüğü meydana gelmesi daha kolay olur. Diş yüzeyinde meydana gelebilecek sıkıntıların yanısıra, etkili fırçalayamama diş etlerinde iltihabi olaylara, bu da ağız kokusu, diş etlerinde çekilmelere, ilerleyen yaşlarda diş kaybına neden olabilir. Tabi tel tedavisi görmeyen ve dişlerinde eğrilik olan herkes bu sorunları kesin yaşayacak demek değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerler için düzenli olarak diş ipi ve gerekirse arayüz fırçası kullanılırsa yukarıda bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşma ihtimali çok daha düşük olur.

Koruyucu Nedenler

Bazı çocuklarda keser dişler sürerken oldukça fırlak dururlar. Bu pozisyondaki dişler, bu yaştaki çocukların hareketli dönemi olduğu için kırılmalara son derece müsaittir. Bu gibi durumlarda dişlerin kırılma riskini mümkün olduğunca azaltmak için hareketli ya da sabit ortodontik tedavi uygulanabilir.

Dezavantajı

Ortodontik tedavinin en büyük dezavantajları: Tedavi sırasında bazı hastalarımız tarafından estetik bulunmayan diş telleri,Bazı vakalarda diş eksiltme gerekliliği ve tedavi süresidir.Yalnız bu dezavantajlar bu tedavinin sağladığı avantajların yanında göz ardı edilebilecek boyuttadır. En büyük avantajı, estetik açıdan hayati öneme sahip olan alt ve üst ön grup dişlerinizi tamamen korumasıdır. Hiçbir uygulama insanın kendi dişinin yerini tutamaz ve size doğal dişlerinizle doğal bir estetiği sadece ortodontik tedavi sağlayabilir. Bunun yanı sıra diş hekimliğinde size uygulanacak estetik restoratif uygulamaların hiçbiri, yenilenmeden bir hayat boyu size hizmet etmesi neredeyse imkansızdır. Bu demek olmuyor ki diş teli tedavisi her zaman tek başına yeterlidir.

 

Başlıca Diş Teli Uygulamaları

1. DIŞTAN BRAKETLERLE ORTODONTİ TEDAVİSİ

Standart ortodonti tedavisinde teller dişlerin dış yüzeyinde olurlar. Burada dişlere yapıştırılan parçalar ‘braketler’
metal olabildiği gibi porselen, safir, kompozit de olabilmektedir.

  • Metal braketler

Estetik olarak en az tercih edilen olmakla birlikte tedavi hızı ve doktora çalışma kolaylığı açısından diğerlerinden üstündür.

metal diş teli

metal diş teli

  • Safir braket/Seramik braket/ Kompozit braket

Metal braketlerin görüntüsünden rahatsız olan hastalarımızın tercih edebileceği metal braketlere alternatifler mevcuttur. Safirden imal edilip tamamen şeffaf olan braketler olabildiği gibi diş renginde olup dışarıdan bakıldığında sadece içinden geçen tellerin belli olduğu seramik braketler de vardır. Bunun dışında daha düşük kalitede olan kompozit braketler de vardır. Kompozit braketler de diş rengine yakın olmakla birlikte, dişe tutunmada, diş hareketlerinin kontrolünde bazı zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Maddi açıdan daha uygun olan kompozit braketler, estetik açıdan safir ve seramik braketlerle birlikte metallerden daha üstündürler.

şeffaf diş teli

şeffaf diş teli

 

2. İÇTEN DİŞ TELİ TEDAVİSİ (LİNGUAL ORTODONTİ)

Diştelinin dişlerin iç yüzeyine yerleştirildiği tedavi şeklidir. Normal şartlarda dişlerin iç yüzeylerini direk görmek mümkün olmadığı için telleri yerleştirmek normal şartlarda ara bir laboratuvar safhası olur. Bunun dışında kullanılan malzeme diğerlerinden daha pahalıdır ve her seans çok daha uzundur. Bu sebeplerden dolayı standart tedaviye göre maliyeti yüksektir.Bütün teller içte olduğu için hastanın ortodontik tedavi gördüğünü dışardan gören birisi anlayamaz. İçte dilin olması gerektiği alanda olduğu için teller dili rahtsız eder. Konuşma sırasında tam bir fonasyonu sağlamak başlarda zordur. Günümüzde bu sorunları aşmak için yüksek teknoloji ürünü içten diştelleri vardır. Bunlarda maliyet daha da yüksektir.

3. ŞEFFAF PLAKLALARLA DİŞ TELİ TEDAVİSİ (GÖRÜNMEZ DİŞ TELİ)

Dişteli görüntüsünden rahatsız olanlar için diğer bir alternatif şeffaf tel tedavisi olarak da bilinen plaklarla tedavi yöntemidir. Maalesef bu tedavi ile her çapraşıklık çözülememektedir. Dişlerde plakların etkisi sınırlı kalmakta, bazı diş hareketleri istendiği şekilde yapılamamaktadır. Bundan dolayı bu tedavi herkes için uygun olmamaktadır. Dişlerdeki sorunlar karmaşıklaştıkça, bu tip tedavi ile düzelme olasılığı düşmektedir. Eğer böyle bir tedavi yaptırmayı arzu ediyorsanız, bir ortodonti uzmanı tarafında muayene edilip, sizin için doğru seçenek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu plakların üretimi dünyada sadece belli laboratuarlar tarafından yapılmakta olup, maliyeti standart ortodontik tedaviye göre yüksektir.

4. HAREKETLİ PLAKLARLA TEDAVİ

Daha çok çocuklardaki birtakım ortodontik problemleri gidermekte kullanılan bir hareketli aygıtlarla yapılan tedavi yöntemidir. Bu aygıtlar hem dişsel hem de çeneler arası ilişkileri düzeltmekte kullanılabilir. Tercih edilmesinin nedeni, dişlerle birlikte çevre dokulardan da destek aldığı için özellikle büyüme ve gelişim döneminde olan bireylerin tedaviye daha hızlı ve kalıcı şekilde cevap vermesini sağlar.

Bu tip apareylerle yapılacak olan tedaviler sınırlıdır. Hasta tarafından takılıp çıkarıldığı için kontrol tamamen hastadadır. Bu da özellikle çocuklarda tedavinin istendiği şekilde ilerlemesine engel olduğu durumlar olur.

 
Sonuç olarak…

Diş Teli Tedavisi herşeyden önce bireye güzel bir gülüş kazandırır. Bu da güvenle gülebilmek demektir. İnci gibi dişlerin bireyin özgüveni üzerinde müthiş olumlu etkisi vardır. Hem sosyal hem de iş hayatında pozitif etkisi kanıtlanmıştır. Genel olarak çapraşık dişlere göre daha sağlıklı dişlere ve dişetine sahip olmamızı sağlar. Bu da genel sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Dişlerimizi temizleme işlemini daha kolay ve etkin olarak yapılabilmemizi sağlar. Çiğneme fonksiyonunu daha etkin bir şekilde yapılmasını sağlar. Özgürce gülebilmek herkesin hakkı. Maalesef dişlerinde çapraşıklık olanlar her zaman bu haklarını içlerinden geldiği kullanamayabiliyorlar. Bunun en büyük nedeni zamanında ebeveynlerin çocuklarının dişlerine yeterince önem vermemesi ya da çeşitli nedenlerle gözardı etmesidir. Yaş ilerledikçe, çocukluktan çıkıp ergenliğe giren bir bireye tel tedavisini kabul ettirmek hiç de kolay olmamaktadır. Birey daha ileri yaşlarda durumun önemini kavramakla birlikte diş teli ile geçirmesi gereken süre sosyal nedenlerle sıkıntıya yol açmaktadır. Bu durumu aşmak için birçokları lamina, kaplama ya da benzer protetik ve restoratif yöntemlerle kısa sürede bu problemlerine çözüm bulmaya çalışırlar. Bu tip tedaviler kısa sürede etkileyici sonuçlar verebilmektedir, fakat ortodontinin sağladığı doğallığı hiçbir zaman yakalayamamaktadır. Diş Teli tedavisi ile de her yaştan, birçok kişinin dişsel estetik problemi çözülmektedir.

ŞEFFAF (BRAKETLERLE) ORTODONTİK TEDAVİ

Şeffaf diş teli tedavisi

YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ DİŞ TELİ TEDAVİSİ

ŞEFFAF PLAKLARLA TEDAVİ

DİŞ BEYAZLATMA

Questıons from you

guest
37 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Furkan Aluz
Furkan Aluz

Sadece alt ön dişlerimden birinde çarpaşıklık var. Ortodonti tedavisi için ortalama bir fiyat alabilir miyim acaba.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, sadece alt ön grup dişlere bir tel tedavisi uygulancak ise normal bir tel tedavisine göre çok daha düşük bir maliyet çıkacaktır. Ortalama fiyat bilgisini paylaşıyoruz.

ilayda aksaç
ilayda aksaç

merhabalar ben 18 yaşındayım ve yaklaşık 5 yıldır tedavi görüyorum. çene genişletme yapıldı, bir kaç kez ameliyat ile diş alındı , altında diş olduğu için dişlerim çekildi bariz belliler damakta ama çıkmıyorlar ve üst çenemde rotayson düzeltmek için iki dişimde demir var. Alt dişlerimde de tel var. Fakat hala gömülü dişlerim sürmedi . Gömülü dişlerim sayıca fazla çünkü üst çene de darlık var özellikle ön iki dişim gömülü ve psikolojik olarak beni çok kötü etkiliyor yıllardır. Şimdi ise sarpe ameliyatı yapmam söyleniyor fakat ben artik bu denli acı çekmek istemiyorum. İmplant tedavisi gibi bir tedavi yaptırmak istiyorum doktorum biraz önde durur diyor . Bana yol gösterebilir misiniz bu konumda ne yapmalıyım? 

Doğan Y.
Doğan Y.

Merhaba fıstık yerken 5 numaralı dişim kırıldı dün ve dilimi kesti yemek yiyemiyodum hastaneye gittim röntgen çekildi ve doktorum süt dişi olduğunu altında diş olmadığını söyledi kurtarmaya çalışırsak süt dişi olduğu için fazla dayanmayacağını çektirip altta çarpık olan dişlerimi hem düzelebileceğini hem de o boşluğu doldurtulabileceğini söyledi yaşım 17 bu arada ilk kez dişçiye gitmiştim korktuğum için 1 gün izin istedim uyandığımda yine dilim kesilmişti yemek yiyemedim ben de çektirmeye karar verdim az önce çektirdim ama o boşluğu doldurmak istiyorum diş teliyle mümkün mü bide fiyat öğrenebilir miyim fiyat çok önemli benim için sadece alt çenemde 3 çarpışıklık var bilgilendirirseniz sevinirim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Doğan Y.

Diş teli yani ortodontik tedavi ile o boşluk kapatılabilir, diğer bütün eğrilikler de giderilir. Tahminim 1.5-2 yıl sürecek bir tedaviye ihtiyacınız olur. Buradan diş teli fiyatları ile ilgili bilgi maalesef kurallar gereği paylaşamıyoruz. Bize verdiğiniz e-mail adresine ortalama fiyatlar hakkında bilgiyi gönderiyoruz. 

Asuman Abakay
Asuman Abakay

İyi günler. 14 yaşındaki oğlum için diş teli tedavisi düşünüyoruz. Daha önce bir ortodontist ile görüşmüş ancak tedaviyi ertelemiştik. Hem dişlerinde eğrilik hem de alt çenede biraz gerilik mevcut. Kliniğinizdeki diş teli tedavileri ile ilgili fiyat bilgisi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, sorunuzu yanlış anlamışız. Önceki cevabımızı dikkate almayın. Maliyet bilgisini paylaşıyoruz.

Mehmet Ali Kiraz 
Mehmet Ali Kiraz 

Merhaba benim tedavim bitti ancak en son randevumda ust ve alt on dıslerımın iç tarafına tel yapıldı 1 2 senedir bu sekilde devam edıyorum son zamanlarda rahatsız olmaya basladım ne yapmam gerekiyor

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontik tedaviyi takip eden süreçte, dişlerde tekrardan bozulma görülebiliyor. Buna nüks ya da relaps deniyor. Bunun meydana gelmemesi için ortodontik tedavi bitip tellerin söküldüğü seansta, ön grup dişlerin iç kısmına ince retainer teli yapıştırılıyor. Bu retainerların ağızda kalma süresini, tedavi yapan ortodontist belirler. Genelde uzun yıllar ağızda kalması gerekir. En mantıklı olan içten teli yapan ortodontist ile bu konuyu görüşmeniz. Bu teli çıkarttırdığınız taktirde, dişlerinizde kayma görülebilir.

Yunus Emre AKTAŞ
Yunus Emre AKTAŞ

Merhabalar,18 yasima ekim 5 de girdim tel taktirmak istiyorum internetten baya bi arastirma yaptim ve sizde karar kıldım ilk sorum şu diş teli fiyatları nelerdir ortalama?,2.sorum diş teli muayenesi ücretlimi?ve son sorum şu simdi dis teli tedavisine bu ay basladim diyelim bundan yaklasik 2 yil sonra cikti diyelim o zaman 20 lik dislerim cikmaya basliycagi icin dis yapim yine bozulmuycakmi diycem diceksinizki tedavi baslamadan once cekiliyo peki 18 yasimda 20 lik dislerimi nasil alcaklar yada dis teli tedavi sirasinda 20 lik disler alinabiliyomu? cevaplarsanız cok makbule gecer,iyi gunler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba Birinci ve ikinci sorunuza maalesef buradan cevap yazamıyorum. Yönetmelik gereği buradan bu konuda açıklama yapamıyoruz. Mesaj olarak sizlere gerekli bilgileri gönderiyorum. Üçüncü sorunuza gelince, ortodontik tedavi öncesi 20 yaş dişlerini ancak yapılacak olan tedaviye engelse çektiriyorum. Onun dışında 20 yaş dişlerini çektirmiyorum. Ortodontik tedavi sonrası 20 yaş dişleri olmasa bile bozulmalar görülebiliyor. Bunu önlemek için, lingual retainer adı verilen, dişlerin iç kısmında ince teller ypıştırıyoruz. Bu teller çok uzun süre ağzınızla kalıyorlar. Bu şekilde 20 yaş dişlerinin olumsuz etkisini de ortadan kaldırmış oluyoruz.

Ömer
Ömer

Merhabalar, 6 yaşında oğlum var ilk dişleri çıkarken olması gereken üst 4 süt dişi yerine 3 tane çıktı hatta ikisi normal diğer tek olan iki diş yapışık şekilde büyüdü ve dün o dişi çektirdik ve doktorumuz kalıcı dişler geldiğinde yine 3 diş olarak gelicek yani 4. Dişin arkası boş.. bu durumda ne yapılabilir? Teşekkürler 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ömer

Merhaba, ileride belki bir ortodontik tedaviye ihtiyacı olabilir.

Sena
Sena

Merhaba, ben daha önce bir ortodonti tedavisi gördüm ancak hiç memnun kalmadım tekrardan taktırmam bir sakınca arz eder mi ve yaklaşık maliyeti ne kadar olur ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Sena

Merhaba, daha önce ortodontik tedavi gördüğünüzü yazmışsınız. Eğer diş kökleriniz ve dişleri çevreleyen kemik yapısında bir sıkıntı yoksa, yeniden ortodontik tedavi görebilirsiniz. Maliyet bilgisini e-mail adresinize gönderiyoruz.

Kübranur Çekmece
Kübranur Çekmece

Merhabalar, ben ortodonti tedavisine başlamak istiyorum ama aklımda bir kaç soru var. İlk muayene ücretli mi acaba? Bir de benim alt çenemin hafif geride olduğu söylendi, diş teli ile bu düzelebilir mi? bir diğer sorum da ortolama fiyat bilgisi alabiilmem mümkün mü?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ilk muayene evet ücretli oluyor. Diş teli tedavisi ile diş lerinizdeki çapraşıklık ve belirli miktarda kapanışınız düzelir. Eğer 14 yaşından büyükseniz, ameliyat olmadan alt çene kemiği öne gelemez. 2023 ortodontik tedavi fiyatları hakkında bilgiyi email adresinize gönderiyoruz.

melisa yiğit
melisa yiğit

merhaba ben çene ameliyatı olacağım cerrahi destekli diş teli yapıyor musunuz ve muayene ücretinizi öğrenebilir miyim? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ameliyat içeren tedavileri yapamıyoruz. En doğrusu, Cerrah-Ortodontist ekip bulmanız.

Zeynep Öztürk
Zeynep Öztürk

Merhaba doktor bey benim dört yaşında bir kızım var ve alt arka azı dişlerinde çürüme var ağrı yapıyor içi oyulmuş bir dişin bunun için müdahale olarak ne yapılabilir teşekkürler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dolgu yapılması gerekir.

Yunus sözer
Yunus sözer

Merhaba, 14 yaşında kızıma dün üst çene genişletme apareyi ve tel takıldı.Konuşmada ve yemede sorun yaşıyor.Pazartesi günü liseye başlayacak yeni bir okul yeni arkadaşlar .şu anda çok morali bozuk konuşamıyor diye okula gitmek istemiyor ????Bu durum ne kadar zamanda düzelir ya da bu işlemlere daha sonra devam etmek üzere çıkarttırmak gibi bir durum olabilir mi diye sormak istemiştim.????????Bu tarz etkiler olacağı bizimle paylaşılmadı malesef yoksa bu kadar önemli bir dönemde kesinlikle başlamazdık tedaviye.Bilgi verebilirseniz çok seviniriz.İlginize şimdiden çok teşekkürler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, önceden bilgi verilmemesi talihsizlik olmuş Bu tip aygıtlar damak kubbesinde yer alıp, dilin hareketlerini zorlaştırdığı için başlarda hastalar konuşurken zorlanırlar. Zamanla dil kasları yeni duruma adapte olurlar ve apareyi kullanan normal bir şekilde konuşmaya ve yemeye başlar. Evde yüksek sesle konuşarak, bir şeyler okuyarak pratik yapsın. Yavaş yavaş düzelecektir. Konuşmasının tamamen düzelmesi 5-10 gün sürebilir. Doktorunuz daha iyi bilir ama tedavinin devamlılığı açısından çıkarılabileceğini sanmıyorum.

Yasemin yalçın
Yasemin yalçın

Merhababalar, Dişlerimdeki eğiklikleri düzeltmek için diş teli taktırmak istiyorum. Ortalama fiyat aralığını bana atabilir misiniz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhabalar, mevcut maliyetler ile ilgili bilgiye e-mail adresinize gönderdik. Daha detaylı bilgi için 0532 1769 03 56 yı arayabilirsiniz.

Deniz Tezcan
Deniz Tezcan

Merhaba, ortodonti için görüşmek, bilgi almak istiyorum. Randevu almayı düşünüyorum ama ilk görüşme için muayene ücreti alıyor musunuz? Varsa ücreti nedir?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Ortalama tedavi fiyatları ve muayene fiyatı hakkında bilgi e-mail adresinize gönderilmiştir. Şunu da eklemek isterim. Maliyet araştırmakta tabiki haklısınız ama bu tedaviyi hayatınızda bir defa yaptırmak istiyorsanız, nitelikten çok nicelik konusunun çok daha önemli olduğunu unutmayınız. Maalesef bu işten mağdur olan çok kişi vardır. Tam emin olduğunuz bir yerde istediğiniz sonuca ulaşacağınıza kesin emin olduktan sonra tedaviye başlayın. 

Caner şahin 
Caner şahin 

Merhaba ben 16 yaşındayım alt çenem ilerde üst çenem geride nasıl bir tedavi uygulamam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba alt üst çeneler arasındaki uyumsuzluk miktarı, dişlerin konumları ve açıları, dişleri çevreleyen kemikler ve yumuşak dokular değerlendirilerek sadece diş teli ile ya da diş teli ile birlikte çene cerrahisi ile de tedavi edilmektedir. Bunun için ilk basamak bir ortodontist tarafından muayenedir. 

G
G

Merhaba. Ben 9 aydır ortodonti tedavisi görüyorum. 2 hafta önce lastik kullanımına başladım. Bu, tedavinin sonuna yaklaşıldığının göstergesi midir?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  G

Merhaba, ne tip bir tedavi olduğunu bilebilmem imkansız, ama normal bir ortodontik tedavi için tedavi için 9 ay kısa bir süredir. En çok tedavi sonunda lastik kullanılmakla birlikte ara tedavi aşamalarında da lastik kullanımı gerekli olabilmektedir. 

Zeynep Tarhan
Zeynep Tarhan

Ben dislerime tel taktirmak istiyorum ama nasıl randevu alicagimi bilmiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

0 212 352 07 97 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Feyza Yıldız 
Feyza Yıldız 

Merhaba, üst çene dişlerimde eğrilikler var.Alt çene dişlerimin de daha düzgün olması için tel taktırmak istiyorum.Fiyat bilgisi alabilir miyim?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, mail adresinizi ortodontik diş teli fiyatları hakkında bir bilgilendirme gönderdik. Sağlıklı günler dilerim..

Nihat Çetin 
Nihat Çetin 

10 yaşında bir kızım var. Alt çene uzaması başladığını söyledi doktorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sizin tavsiyeniz nedir. Saygılar 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bir ortodonti uzmanı ile görüşün. Sizi yönlendirecektir. Ailede başka bireylerde benzer bir durum varsa kalıtsal bir durum olabilir. Yoksa, belki mevcut öncül temaslardan, dişlerin yanlış konumlanmasından kaynaklanıyor olabilir.