DİŞ TELİ ÖNCESİ VE SONRASI

DİŞ TELİ ÖNCESİ VE SONRASI

Diş Teli Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar

Diş teli öncesi ve sonrası fotoğraflar hem hastalar hem de tedaviyi yapan ortodontist için çok önemlidir. 

Doktor, bu fotoğraflar ile için yaptığı işi değerlendirme fırsatı bulur. Hasta ağzında tabi ki herşeyin mükemmel olduğuna kanaat getirdikten sonra debonding yapar, yani telleri söker. Yine de bazen iki boyutlu fotoğraf olarak değerlendirmek farklı bir perspektif verebilmektedir. Yapılan iş sonucu hastaya sunulan gülüşten hoşnut kalınmışsa bunu mesleki bir tatminin yanı sıra, kendini geliştirmek için de kullanır. İlk anda fark edilemeyen ince detayları ortaya çıkartabilir. Bunu kendini geliştirmek için kullanır.

Hastalar uzun sürecek uzaktan zor ve zahmetli görülen bir tedaviye başlamadan önce hem yapılacak tedavinin sınırlarını görmek, hem de tedaviyi yapacak ortodontistin becerisini görebilmek için tedavi öncesi ve sonrası fotoğraflar görmek isterler.  

Maalesef doktorların kendi hastalarına ait böyle fotoğrafları, hastanın izni olsa bile internet sitelerinde yayınlamaları ülkemizde yasaklanmıştır. Bundan dolayı size burada hastalarımıza ait tedavi öncesi ve sonrası fotoğrafları yayınlayamıyoruz.

Diş Teli Öncesi ve Sonrası Konuşmada Değişiklik

Eğer ortodontinin genel kurallarına bağlı kalınarak bir tedavi yapılmışsa, ortodontik tedavi sonrasında konuşmanızda olumsuz bir değişiklik söz konusu olmaz. 

Bimaxiller protruzyon diye adlandırdığımız hem alt hem de üst çenede ilerilik  olduğu durumlarda keser dişler aşırı miktarda retrakte edilirse yani geriye kaydırılırsa, dilin hareket alanı daraltılmış olacağı için, yeni duruma adapte olana kadar konuşmada geçici bir değişiklik olabilir. Çok nadiren bu uzun süre bu şeklde devam edebilir.

Bazı durumlarda, dişlerin yanış konumlanmasından dolayı, özellikle açık kapanışı olanlarda, bazı sesleri telafuz etmekte zorluk çekenler, diş teli tedavisi sonrası, telafuzlarında olumlu değişiklik gözlemlenebilir.

Diş Teli Öncesi ve Sonrası Dudakların Konumları

Yapılan tel tedavisi dişleri düzeltmek için yapılsa da, güzel gülüş ile birlikte istirahat konumunda da dengeli bir dudak formu sunmalıdır. Özellikle üst dişleri fırlak olan ve alt çenesi geride olan erişkinlerin sabit ortodontik tedavilerinde üst diş kavsinden çekim yapılacaksa, dişlerle bire bir oranda olmamakla birlikte, dudaklarınız da bir miktar geriye doğru kayacaktır. Bunun miktarına karar vermek ve diş teli tedavisi öncesinden dudakların alacağı son konumu değerlendirmek önemlidir.

Bunun tam tersi durumlar da olmaktadır. Özellikle üst dudak desteği olmayanlarda, üst dişler ileri kaydırılarak bu destek belirli ölçüde sağlanabilmektedir. Bunun ne kadar mümkün olacağına dişlerin kemik içindeki konumlarına bakarak karar verilir. Alt çene ileriliği olanlar için belirli bir oranda düzelme bu şekilde sağlanabilmektedir. 

Diş teli yani ortodontik tedavi ile dişleri sıralamaktan çok daha fazlasıdır. Tabi bunun da sınırları vardır. Sizin durumunuzun değerledirilmesi için bir ortodontist muayene olmalısınız.

Diş Teli Alternatifi Tedaviler Nedir?

Ortodontik Tedavinin Süresi Ne Kadardır?

Ortodonti Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Teli Nasıl Takılır?

Questıons from you

guest
72 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
farhiya Hassan
farhiya Hassan

hi I need a brace and I’m from Sweden so how do I go about it? if you have a Somali madman you are gold because I do not speak Turkish…

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Hello, I presume you are currently living in Turkey. You may contact us at 0532 179 03 56 through whatsapp to book an appointment

Sibel Bayat
Sibel Bayat

Hocam özel hastanede veya klinikte diş teli takılırken çekilmesi gereken dişler verilen fiyatın içinde midir, ayrıca fiyat ödemesi mi yapmamız gerekiyor?

simge kasım
simge kasım

ortodontik tedaviye başladım ancak şuan azı dişlerimin arkasındaki iki alttan iki üstten dört dişimin çekilmesi gerektiğini söylediler bu çekilme dişlerimi geriye mi alır ve onların yerine sorunlu dişlerin çekilmesi olur mu yoksa hep aynı aynı dişler falan mı çekiliyor diye soracaktım büyük öne çıkan dişler istiyordum o yüzden başladım ama sonradan çekim olacağını söylediler sizce ne yapmalıyım diye soracaktım 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

En son sorunuzdan başlıyayım. Eğer çok aşırı çapraşıklık yoksa, çekim sonucu ön dişleriniz bir miktar geriye kayabilir. Öne doğru çıkan dişleriniz olmasını istediğinizi mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Çekim yapılmasında iki ana amaç vardır, çapraşıklığı çözmek, fırlak dişleri geri almak. İhtiyaca göre diş çekimi belirlenir. İmkan varsa, ağızda sorunlu olan dişler tercih edilir. Fakat bazen bu sorunlu dişlerin çekilmesi tedaviyi daha imkansız hale getirebilir, ya da istenen sonuca tam olarak ulaşılmasına imkan vermeyebilir.

Mikail Düzgün
Mikail Düzgün

Merhaba hocam 30 Yaşındayım Alt çenem önde amelîyatsiz çeneyi geri almak mümkün mü ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, maalesef mümkün değildir.

Seher şahin
Seher şahin

Hocam merhaba benim dişlerim sol tarafa doğru yamuk ve çenemin o tarafı bombeli diğer taraf ise düz çene yamuklugu var dis teli ile giderilebilir mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Kemik yapıdaki bozukluklar diş teli ile maalesef düzelemez. Tabi en iyisi muayene olup durumun doktorunuz tarafından değerlendirilmesidir.

aslışah çetin
aslışah çetin

hocam dişlerim düzeldi fakat 4 azı dişim çekildi ve bunlar yerine 18imde implant yapılacak o zamana kadar tellerim çıkmayacakmış daha implant yaptırmama çok var o zamana kadar telsiz durmam için başka bir yöntem var mı plakla dişerimin arasındaki boşluğun kapanmamasını sağlayabilir miyim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Plak ile kapanması önlenebilir diye düşünüyorum ama durumunuzu tam olarak bilemiyorum. Doktorlarınızın takdiri.

Hakan Samanlı
Hakan Samanlı

Hocam merhabalar ben dişlerimde yamukluk var diş teli taktırmayı düşünüyorum.Dişlerim ne kadar zamanda düzelir yaşım 31 teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, düzelme süresi tedavi ihtiyacına göre değişir. Normal ortodontik tedaviler ortalama 2 yıldır.

Simge Özyürek
Simge Özyürek

Hocam, iyi günler. 18 yaşındayım. Üst çenem ileride. Tel ile düzelir mi?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontik tedavi ile dişleriniz bir miktar geriye alınırsa, çene ve dudak yapınıza da olumlu yansıyacaktır.

Ruken çetin
Ruken çetin

Hocam iyi günler 24 yaşındayım çene kayması var ve dişlerim çarpık, dişler arası boşluk var ve üst iki köpek dişim daha önce düşmediği için iki tane gömülü dişim var Ortodonti yapsam düzelir mi? Ne yapmam gerekiyor

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer çeneler arası ilişkide bir sıkıntı varsa, bu yaşta tel tedavisi ile çözülemez. Köpek dişleri estetik ve fonksiyon açısından önemli dişlerdir. Eğer sürme ihtimalleri yüksekse, tel tedavisi bence uygun olur. Fakat normal bir ortodontik tedaviden çok daha uzun bir tedaviyi göze almalısınız.

Merve Yılmaz 
Merve Yılmaz 

Hocam merhaba 20 yaşındayım üst çenemdeki ön dişlerimin 2 si yukarı doğru çıktı bu durum uzun zamandır devam ediyor,bir de diş gıcırdaması var hangi tedavi yöntemi daha uygun fiyatları hakkında da bilgi verir misiniz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontik tedavi uygun olur diye düşünüyorum.

Fulya Çavuşoğlu
Fulya Çavuşoğlu

Merhaba hocam, ben 16 yaşında tel taktirdim 2-3 dişlerim çok hafif yamuktu ve 1 köpek dişim tam inmemişti. 1.5 sene tel taktım. Teller çıktıktan sonra çok düzenli bir şekilde pekiştirme plaklarını taktım. Ama onları takarken bile üst çene 2 köpek disinin hemen önündeki sağ ve sol 2 diste yamuldu aradan 2 sene geçti öyle kaldı sizce neden olmuş olabilir bu durum?Acaba Dr Bi hata mı yaptı çünkü eskiden bile dişlerim bu kadar yamuk değildi. Ve şimdi eski doktoruma gitsem pekiştirme apareylerimle tedavi ya da düzenleme yapabilir mi?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, baen ortodontik tedavilerden sonra geriye dönüş olabiliyor. Bunun nedeni bir çok bilinenn ve bilinmeyen sebepten kaynaklı olabilir. Eğer bozulma az ise ve doktorunuz tedavi bitiminde aldığı ortodontik modelleri saklıyorsa, yardımı olabilir.

Berfin atay
Berfin atay

Hocam merhaba diş tellerim takıldı 3. Aydayım ve üst sol dişim aralanmaya başladı normal dediler diş oynayacak dediler dişimin arasında boşluk var kapanır mı zamanla

İrem Güler
İrem Güler

Hocam benim üst çenem biraz ilerde ve ön dislerimden sadece 1 tanesi yukarıda ameliyatsız ortodontik tedavi ile düzelmesi mümkünmüdür? Ve ortalama ne kadar sürede düzelir

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Muayene olmadan bu sorularınıza cevap vermek imkansız. Çok şiddetli iskeletsel bir bozukluk yoksa, ameliyata gerek kalmayacağını düşünüyorum.

Merve
Merve

Mrb hocam. 2014 yılında alt ve üst diş teli taktım. Teli takmadan önce boşluk açmak için doktor üst damagımı genişletti. Teller çıktıktan sonra şeffaf damaklık verıldı. Damaklıkta cıktıktan sonra ust dıslerımın arasında acıklık olustu ve ıkı on dişim öne meyillendi. Telden oncede o ıkı diş hafıf onde idi ama suan daha ileride. Tabıkı Bozuk olanlarda eskıye meyillendi. Bu boşluklar neden oldu sizce hocam. Fikir veririseniz sevinirim. Tesekkur ederım. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Merve

Merhaba, nüks adını verdiğimiz, geriye dönüş olmuş maalesef.

Ahmet özkan
Ahmet özkan

Merhaba. 19 yaşındayım. Alt çenem üst çeneme göre daha ileride duruyor. Ailemde dedemin de çene yapısı böyle. Ameliyatsız düzelme ihtimali sizce nedir?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Çeneniz ameliyat olmadan geriye gitmez.

Oğuzhan karakaya 
Oğuzhan karakaya 

Hocam alt cenem geride kalmış diş teli taktirdigim zaman düzelirmi bir sıkınti cıkarmi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Böyle bir tedavi için iskeletsel büyüme döneminde olup olmadığınız çok önemli. Genelde erkeklerde 17, kızlarda 15 ten sonra sadece ortodontik tedavi alt çene geriliğinin tedavi şansı düşüktür.

Emre Kar
Emre Kar

Hocam bende de diş teli var ama doktorum sanki üst düşlerimi dümdüz aşağı değil de biraz daha sola doğru düzeltiyor gibi alt dişlerimin aralığı ile üst dişlerimin aralığı dümdüz gelmiyor bu neden acaba?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Emre Kar

Bu sorunuza ancak tedaviyi yapan doktor cevap verebilir. Ortodontik tedavide amaç, mümkün olduğunca orta hatları düzeltmektir.

Çağrı demirbaş
Çağrı demirbaş

Merhaba Hocam 2019 mayıs ayında diş teli taktırdım 3 seneyi geçti tedavim üst dişlerim sabitlendi hizalı bir şekilde yerlerinde alt dişlerimde boşluk var diyor doktor daha çıkmadı diş tellerim ne zman çıkar iyice bunalıma girdim .

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bu soruya ancak doktorunuz cevap verebilir. Burada önemli olan kullanmanız gereken lastikler varsa onları düzenli kullanmanız.

betül öztürk
betül öztürk

Hocam ben tel tedavisi sürecindeyim şuan üst dişim önde fırlak diş yapısına sahibim tel çıkarıldıktan sonra diş çekimi yapılırsa düzelir mi ve telden sonra yaparsam dişlerimde bozulma olur mu tel takılmadan öncemi çekilmesi gerekiyordu genel bir bilgi verir misiniz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ağzınızdaki telleri çıkarttıktan sonra yapılacak çekimlerin fırlak diş yapınıza bir faydası olmaz. Dişlerinizin aralanmasına ve bozulmasına neden olabilir.

Mehmet yağız
Mehmet yağız

hocam merhaba kızım şu an 17 yaşında . dnormal diş tedavisini yapan hekimi ortodonti görmesini istedi. bu yaş için diş teli tedavisi olabilir mi yoksa süreç bitmiş midir. kız çocukları için yaş sınırı var mı. şimdiden teşekkür ederim. kolay gelsin. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, 17 yaşında ortodontik tedavi olabilir. Eğer iskelet yapıdan kaynaklı bir düzensizlik varsa, tedavi planlaması, mevcut yaşını göz önünde bulundurularak yapılır.

Emre Kar
Emre Kar

Hocam bende de diş teli var ama doktorum sanki üst düşlerimi dümdüz aşağı değil de biraz daha sola doğru düzeltiyor gibi alt dişlerimin aralığı ile üst dişlerimin aralığı dümdüz gelmiyor bu neden acaba?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Emre Kar

Bu sorunuza ancak tedaviyi yapan doktor cevap verebilir. Ortodontik tedavide amaç, mümkün olduğunca orta hatları düzeltmektir.

Veda acar
Veda acar

Ortodonti tedavisinde ikinci yılındayım. Başlangıç ta bütün yirmilik dişlerimi cektirmistim. Ancak dişlerim duzeldikce üst dişlerim çok öne çıktı gibi geliyor. Dudağımı kapattigimda düzgün durmuyor. Braketlerden kaynaklı midir dış hekimim bilgilendirmiyor.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Veda acar

Dişleriniz düzelirken öne gelmiş olmalılar. Braketlerden kaynaklanan bir durum olsa, teller takıldığı gün hissederdiniz.

sıla doğan
sıla doğan

Ben 19 yasindayım üst damağim önde ve dişlerimin wrası açık oldugu için taktırdım ve küçüklükten gelen parmak emme alışkanlığım var nasıl bırakabilirim ve diş telimi etkiler mi 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, eğer ağzınızda teller varsa, bunu ortodontistiniz ile konuşmalısınız. Tedavinizi olumsuz etkileyebilir. Ortodontik olarak yapılabilecek şeyler parmak emme isteğini ortadan kaldırmaz, ama emme alışkanlığınının vereceği zararı elimine eder.

özlem özcan
özlem özcan

iyi günler hocam. 42 yaşındayım. üst çene ileride dar ve fırlak görüntü var. ameliyatsız düzelir teşekkürler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dudak ve çevreleyen yumuşak dokular izin veriyorsa, üst çeneden küçük azı dişi çekimi yapılarak, üst dişler bir miktar geriye alınabilir. ALt üst diş kapanışınız, yani mevcut oklüzyon da karar vermede çok önemlidir.

BETÜL ÖLMEZ
BETÜL ÖLMEZ

Merhaba eğer çenemiz geride ise düzelttikten sonra çene tekrar geriye gider mi (yaş 15)yani aparat taksam bile sonra geri gidermi düzeldikten sonra cevaplarsanız çok sevinirim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Gerekli önlemler alınırsa geriye gitme ihtimali çok düşüktür.

Sümeyye ertan
Sümeyye ertan

Merhabalar hocam 32 yasindayim on dislerim cok ilerde ve boslukda var 15 17 yaşına kadar geceleri parmak emme alışkanlığından vardı gülüşünü çok büyük estetik bir gülüş ve dişlere sahip olmak istiyorum nasıl bir tedavi onerirsiniz 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ya normal ortodontik tedavi olur, ya da ortodontik tedavi ile birlikte ameliyat şeklinde tedavi olabilir.

Emre Ünlü
Emre Ünlü

Merhabalar İbrahim Bey, adım Emre 23 yaşındayım. Sağ üstteki köpek dişim diğer üstteki dişlerime göre daha yukarıdan çıktı.Bunun için iki özel kliniğe gittim ve bir klinik ortodonti tedavisini uygun görürken bir diğeri de uygun görmeyerek diş teli için uygun boş bir yerin olmadığını ve arkasındaki azı dişine de zarar vereceğini söyledi.Sizce bu iki çelişik durumda ne yapmalıyım? Aydınlatırsanız çok memnun olurum Teşekkürler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontik tedavi ile tabiki çözülebilir. Gelecek köpek dişi için yer açılacağı için başka dişlere zarar verme durumu söz ko usu olmaz.

Begüm
Begüm

Merhaba İbrahim bey, bu soruyu yanıtlamanıza çok ihtiyacım var. Diş tellerim çıktıktan sonra alt dişime retainer teli takıldı ve hem alt hem üst plak verildi fakat plaklarımı neredeyse 1 hafta boyunca takmayı aksattım. Şu an alt dişlerimin arasında kırmızı etler çıkmış durumda. Plakları takmamamla bir ilgisi var mı? Kendi kendine düzelir mi ve ne yapmam lazım?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Begüm

Merhaba, diş etlerinizdeki bu durumun plakları takmanızla bir alakası yoktur. Doktorunuza bir muayene olmanızda fayda var.

Kaan baliç
Kaan baliç

İyi günler hocam ortodonti tedavisi ortalama ne kadar fiyata olur

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, mevcut diş teli fiyatları ile ilgili bilgiyi size gönderdik.

m.t
m.t

merhabalar. ben diş teli tedavisine başladım 2019 yılında daha öçnce taş temizliği ve dolguları yaptırmıstım o zmaan daha yenide tedaviye basladık ortodonst diş taşların yok dedı yinede temizlemesi lazım mıydı ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  m.t

Merhaba. Doktorunuz gerek görmediyse, yaptırmanıza gerek yoktur. 

Başak Güzel
Başak Güzel

Hocam merhaba ben 19 yaşındayım ve dış yapım çok dar içeri dogru ve gülemiyorum. Yüzüm yandan bakıldığında bile çok kötü gözüküyor nasıl düzeltilebilir öne doğru getirtebilir miyiz? Çok esekkur ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Muayene etmeden bir şey söylemek imkansız. Dişleriniz ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Dişlerinizin düzelmesi, profilinize kısmi olarak olumlu yansıyacaktır. 

Ela Lale
Ela Lale

Merhabalar hocam ben yaklasik 1.5 senedir diş teli tedavisi görüyorum da telden once dis etim çok belirgin değildi ama telden sonra gülünce dis etim gözüme batacak kadar belirginleşti normal midir sizce yada telden sonra nasıl düzeltilebilir 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ela Lale

Merhaba, bazen çarpık olan dişler düzeldiği zaman, dişetleri daha belirgin hale gelip, göze batmaya başlayabiliyor. Buna nasıl bir çözüm olabilir sorusunun cevabını görmeden veremem. Nedene göre göre bir tedavi düşünmek gerekir. Bazı durumlarda kolay çözümü maalesef yoktur.

Şeyma Özseven 
Şeyma Özseven 

Hocam, iyi günler. 14 yaşındayım. Alt çenem ileride. Bir kız için bu yaş tedavi için geç kalınmış bir yaş mı? Cerrahi müdahale harici yapılacak şeyler hala var mıdır? Teşekkür ederim. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Geç kalınmış diyemem. Bir an önce tedaviye başlanırsa cerrahi uygulamaya gerek kalmadan çözülebilir. Burada önemli konu, alt çene ileriliği genetik yani ailesel kaynaklıysa, normal ortodontik tedavi yeterli olmayabilir.

Ömer
Ömer

Ortalama tel tedavi ücretleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ömer

Tabi. Email olarak gönderiyoruz.

Deniz Yavuz
Deniz Yavuz

Hocam merhaba, ortodonti uzmanına ön bir muayene oldum, invisalign tedavisinde yaklaşık 45-50 plak ile dişlerimin düzelebileceğini belirtti, ort. fiyat bu süreç için nasıl?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Invisalign ile tedavi olacağınızı düşünürsek, size uygun olacak olan Invisalign Comprehensive’dir. Invisalign Comprehensive maliyet bilgisini e-mail adresinize gönderiyoruz.

Mehmet yağız
Mehmet yağız

hocam merhaba kızım şu an 17 yaşında . dnormal diş tedavisini yapan hekimi ortodonti görmesini istedi. bu yaş için diş teli tedavisi olabilir mi yoksa süreç bitmiş midir. kız çocukları için yaş sınırı var mı. şimdiden teşekkür ederim. kolay gelsin. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortodontik tedavide yaş sınırı yoktur, fakat yapılacak tedavide sınırlamalar olabilir. Eğer kızınızın çene yapısından kaynaklı bir problemi yoksa, normal ortodontik tedavi görmesi için geç değildir.

özlem
özlem

merhaba hocam ben 27yaşındayım 2buçuk sene diş teli taktım üst çene en ön 4dişimde problem vardı en ön iki dişimden biri önde diğeri onun altında gibi 1 hafta önce tellerim çıktı düz görünsede dokununda hala önde olan diş bi tık önde. plkları çok iyi kullanıyorum arkaya telde takıldı ama bende daha çok öne yine gelip eskisi gibi olur mu korkum var çünkü biraz öne gelse yine eski diş yapıma benzer. plakları taktıgım halde duzenlı bu olabılır mı neden diş hekımım bi milim önde oldugu halde haal teli çıkardı duz gozukuyo ama duz degıl