DİŞ TELİ İÇİN YAŞ SINIRI VAR MI?

‘Diş teli için yaş sınırı var mıdır?’ sorusunun kısa cevabı hayır yoktur.

Günümüzde, devamlı gelişen teknoloji ile erişkin hastalara geçmişe göre oldukça konforlu ortodontik tedavi imkânı sağlamak mümkün olmaktadır.

Bu, her türlü diş teli – ortodonti tedavisi her yaşta yapılır anlamına gelmemelidir. Özellikle büyüme ve gelişim dönemini tamamlamış bireylere uygulanan diş teli yöntemi ve tedavi hedefi hala büyümeye devam edenlerle aynı olmayabilmektedir.

Özellikle alt ve üst çene ilişkisinde mevcut olan iskeletsel seviyedeki düzensizlikler yani alt çenenin olması gerektiğinden daha önde ya da geride olması, üst çene kemik yapısının çok dar olması,  alt üst çene kapanışının çok bozuk olması gibi bazı kapanış bozuklukları, büyüme ve gelişim döneminde olan hastalarda sabit ve fonksionel ortodontik tedavi ile çözümlenebilmekteyken, bu dönemi geçmiş bireylerde ortognatik cerrahi dediğimiz ortodonti ve cerrahi işlemlerin koordineli olarak yürütüldüğü tedavi yöntemi gerekli olabilmektedir. Cerrahi müdahalenin istenmediği ama yine de bir şekilde düzensizliğin  giderilmesinin arzu edildiği durumlarda ortodontik kamuflaj tedavisi ile hastalarımıza optimum tedavi imkanı sunabilmekteyiz.

Bazı durumlarda, protetik restorasyonlardan önce, örneğin kaplama, lamina uygulamaları, implant, köprü uygulamalarından önce restore edilecek olan dişlerin ya da komşu dişlerin konumlarını düzenlemek amacıyla belirli bir süre için diş teli takılması gerekebilmektedir. Bu şekilde  hem daha estetik hem de daha sağlıklı ve uzun ömürlü protetik tedaviler yapılabilmektedir.

Günümüzde ortodonti hastalarının önemli bir oranı erişkinlerden oluşmaktadır. Bundan 30 yıl önce erişkin olup tel tedavisi gören kişi sayısı toplam tedavi görenler içinde oldukça küçük bir grubu temsil ederken, günümüzde erişkinler olukça önemli bir orana sahiptir. Her geçen gün de bu oran özellikle değişik alternatiflerin sunulmasıyla daha da artmaktadır. İhtiyaç olduğu ve istendiği taktirde 50, 60 hatta 70 yaş üstü kişilere bile ortodontik tedavi uygulanabilir. Benim tedavi ettiğim hastalar içinde yaşı en ileri olan kendi teyzemdi. Bundan 7 sene önce 2008 yılında 57 yaşında kendisine alt üst tam ortodontik tedavi uygulamıştık. Tedavisini hiç problemsiz tamamlamıştık. Bugüne kadar da herhangi bir problemi olmadı.

Diş teli tedavisi sürecinde dişlerin hareketi esnasında meydana gelen biyolijik süreç, genç yaşlı bütün sağlıklı bireyler için aynı olmakla birlikte kişiden kişiye ufak farklılıklar gösterir.

Ortodonti – diş teli tedavisinin sağladığı olumlu imkanlardan faydalanmak için geç kalmış sayılmazsınız.

Questıons from you

guest
63 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Nursel bağ
Nursel bağ

Oglum 7 yasinda. 6 yasina kadar parmak emdi. Ust disler cok onde agzini kapattiginda disler birlesmiyor. Konusmasi bozuk..Dis polikinligine gitmistim doktor ortodonti bolumunde tel takilmasi gerektigini soyledi. 7 yasinda dis teli takilabilirmi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Evet çene bozukluğuna yönelik bir tedavi uygun görülürse, uygulanabilir.

gül gürdağ
gül gürdağ

merhabalar 48 yaşındayım ve periodontoloji hastasıyım,diş hekimi benim çene kapanışımdan dolayı alt çenede kemik kaybının oluştuğunu söyledi.Çene kapanışı yıllar içinde değişim gösterir mi?Bir de ortodontik tedavi bende işe yarar mı?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bazı durumlarda, çene kapanışı yıllar içinde değişiklik gösterebilir. Özellikle dişleri tutan kemiklerde kayıp varsa, bu durumun ortaya çıkma ihtimali daha büyüktür. Ortodontik tedavi açısından yaşınız sorun teşkil etmez, ama önce bir periodontolog (diş eti hastalıkları uzmanı) ile görüşüp, kemik yapınızın ortodontik tedaviye uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Sunay Eren
Sunay Eren

Merhaba, 43 yaşımdayım. Çocukken sağ köpek dişim damağımın üstünden çıkmıştı ve gittiğimiz doktor o dişi çekmişti. Ön kesicilerim büyük olduğundan boşluk kalmadan diğer dişlerim oturmuştu yerine. Yani boşluk yok üst diş yapımda ancak asimetri var. Bu da beni rahatsız ediyor. Konuşurken ve gülerken ağzım yamuk gibi duruyor. Yakınlarım farkına varılan bir şey olmadığını söylese de yaşım ilerledikçe bu durum beni daha da rahatsız eder oldu. Diş teli tedavisiyle köpek dişimin olması gereken yeri açılarak oraya bir diş yapılması ve dişlerimdeki asimetrinin giderilmesi mümkün olabilir mi?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Sunay Eren

MErhaba, maalesef bu konuda yalnız değilsiniz. Ortodontik tedavi ile bu durum çözülebilir. Yalnız, kısa bir tedavi olmayacaktır.

Oğuzhan Vurmaz 
Oğuzhan Vurmaz 

28 yaşında ortodonti tedavisi için diş çekimi yapılabilir mi? Yoksa aşındırma ile mi yapılır. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

evet yapılabilir. Bu doktorun tedavi tedavi yöntemi ve tedavi için ne kadar yere ihtiyaç olduğu ile alakalıdır. 

Ömer cebeci
Ömer cebeci

Merhaba iyi günler ben 19 yaşındayım alt çenem çok az 0,5 minim kadar ilerde çenemi kapatığımda üst çenemden çok az ilerde dişler bir birine değiyor diş teli ile geri aldırabilirmiyiz yakında askere gidecem gidip geldikten sonrası için düşünüyorum tedaviyi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, alt çene dişleriniz geriye alınabilir, fakat çeneniz geriye gitmez.

Nejla Korkmaz Aktaş
Nejla Korkmaz Aktaş

Merhaba, benim diş yapımın köklerinde çarpıklıklar söz konusuymuş bundan dolayıda kökler arasında oluşan boşluklardan dolayı dişlerimde çürümeler başladı. Görüştüğüm bir ortodontis tek takmak gerekli dedi fakat başka bir diş doktoruna gittiğimde 31 yaşında olduğum için tedaviye geç kaldığım söylendi. Eğer tedaviye başlarsam ilerleyen yaşlarda dişlerdeki yer değişikliğinden dolayı dökülmeler olabileceğini söyledi. Bu doğdu mudur tedavi görürsem ilerleyen yaşlarsa sağlam dişlerimde dökülmeler görülür mü? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Kurallarına uygun bir ortodontik tedaviden sonra dişleriniz dökülmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Emine yurtsever
Emine yurtsever

Merhaba benim çene yapım çok dar, alt dişlerim çok çarpık ve düzensiz üst dişlerim de çsrpık ve sağ sol köpek dişlerim üstten çıktığı için dişlerimi daha da bozdu, 24 yaşındayım hangi tedavileri önerirsiniz tedavi süreçleri ne kadar sürer? Fiyat aralığı ne olur? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Sorularınızın hepsi ancak muayeneden sonra belli olabilir. Genel diş teli fiyatları ile ilgili bilgiyi email adresinize gönderiyoruz.

Deryabal
Deryabal

Merhabalar bana yardimci olabilirmisiniz benim yaşım 35 ve ön çenem alt çeneme gore cok önde kapanma sekli bozuk tel taktirsam faydasi olurmu cenem yapim duzelirmi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Deryabal

Merhaba, tel tedavisi ile dişlerinizin konumu değişebilir ama çenelerinizin konumu değişmez. Bunun için çene ameliyatı, ortognatik cerrahi, olmanız gerekir.

İlayda koyuncu
İlayda koyuncu

13 yaşındaki kızıma diş teli taktırmak istiyorum ama yaşı küçük diye taktırmak istiyorum gelişim çağında olduğu için 18 yaşındsn sonra dişleri geri bozulur mu

Eren Mustafa Kesdi
Eren Mustafa Kesdi

Ortodontik tedavi için üst yaş sınırı yok anladığım kadarı ile. Peki alt yaş sınırı var mıdır ? 10 yaşında bir kızım var, muayene yaptırdığımda henüz tedavi için erken olduğu söylendi. Kaç yaşında başlanabiliyor tedaviye?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dudak dama yarığı gibi çok özel şartlar dışında 7 yaşın altında ortodontik olarak yapılacak bir tedavi yoktur. Karşılaşılan ve de öngörülen bozukluğa bağlı olarak 7 yaşından itibaren tedavi uygulamaları başlar. Sadece sabit diş teli tedavisi yapılacak ise daimi bütün dişlerin çıkması ile bu tip tedavi uygulanır. Bu da 11-12 yaş civarıdır.

Hasan kaya
Hasan kaya

Merhaba 37 yaşındayım üst cenede on dislerim birinin üstüne binmiş durumda. Ortodonti düşünüyorum ortalama nasıl fiyatlar çıkabilir. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Hasan kaya

Merhaba, diş teli maliyetleri hakkında bilgiyi email olarak gönderiyoruz.

selim peker
selim peker

merhabalar benim yamuk olan sadece üst 4 dişim sadece onlar için tel takırmam ne kadar mantıklı olur ? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer eğrilikler sizi rahatsız ediyorsa, ve düzelttirmeyi düşünüyorsanız. Ortodontik tel tedavisi, dişlerinize en az zarar verecek doğal tedavi yöntemidir.

Selim derin
Selim derin

Iyi günler benim dişlerin çok birleşik ve üst üste dış teli yapılabilirmi acaba yaşım 32 teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Tel tedavisi için yaşınızda bir sıkıntı yok. Dişlerinizi sıralamak için ne kadar yer gerektiği önemli. Belki çekimli bir tedavi olabilir.

İrfan Karaağaç 
İrfan Karaağaç 

Merhabalar yaşım 30 üsteki iki köpek dişim gömülü ucu bile çıkmamış durumda buna tel takılır mı dişleri kurtarma şansımız var mı soldaki üstten kabarmış sağdaki içten tel takılırsa ne kadar sürer cevabınızı bekliyorum 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, sadece söylediklerinize dayanarak yorum yaparsam, evet çıkabilirler. 2-3 senelik bir süreç olabilir. İçten tel ile bu süre daha da uzayabilir.

Sadettin şimşek
Sadettin şimşek

Mrb hocam ben 55 yaşındayım bu yaşıma kadar neden beklediğime bende anlam veremiyorum Keşke gençlik zamanlarımda tel taktırsaydım neyse hocam bu yaşta tel takabilirmiyim sonuç ne olur bilgilendirirseniz sevinirim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, röntgen alıp dişleri çevreleyen kemiklerin durumuna bakmak gerekir. Kemiklerde bir problem yoksa ve büyük bir ortodontik tedaviye ihtiyacınız yoksa, olabilir.

Nihat ÇELTİKOĞLU
Nihat ÇELTİKOĞLU

Iyi akşamlar 14 yaşında oğlumuz var dişlerinde yamukluk ve çene darlığı var ilerleyen yaşlarda yapılabilir mi yoksa hemen yaptırmakmı lazım

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Çene darlığı varsa, miktarına bağlı olarak hemen yaptırmanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlayabilir.

Eren Mustafa Kesdi
Eren Mustafa Kesdi

Ortodontik tedavi için üst yaş sınırı yok anladığım kadarı ile. Peki alt yaş sınırı var mıdır ? 10 yaşında bir kızım var, muayene yaptırdığımda henüz tedavi için erken olduğu söylendi. Kaç yaşında başlanabiliyor tedaviye?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dudak dama yarığı gibi çok özel şartlar dışında 7 yaşın altında ortodontik olarak yapılacak bir tedavi yoktur. Karşılaşılan ve de öngörülen bozukluğa bağlı olarak 7 yaşından itibaren tedavi uygulamaları başlar. Sadece sabit diş teli tedavisi yapılacak ise daimi bütün dişlerin çıkması ile bu tip tedavi uygulanır. Bu da 11-12 yaş civarıdır.

Hasan kaya
Hasan kaya

Merhaba 37 yaşındayım üst cenede on dislerim birinin üstüne binmiş durumda. Ortodonti düşünüyorum ortalama nasıl fiyatlar çıkabilir. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Hasan kaya

Merhaba, diş teli maliyetleri hakkında bilgiyi email olarak gönderiyoruz.

selim peker
selim peker

merhabalar benim yamuk olan sadece üst 4 dişim sadece onlar için tel takırmam ne kadar mantıklı olur ? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer eğrilikler sizi rahatsız ediyorsa, ve düzelttirmeyi düşünüyorsanız. Ortodontik tel tedavisi, dişlerinize en az zarar verecek doğal tedavi yöntemidir.

Selim derin
Selim derin

Iyi günler benim dişlerin çok birleşik ve üst üste dış teli yapılabilirmi acaba yaşım 32 teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Tel tedavisi için yaşınızda bir sıkıntı yok. Dişlerinizi sıralamak için ne kadar yer gerektiği önemli. Belki çekimli bir tedavi olabilir.

İrfan Karaağaç 
İrfan Karaağaç 

Merhabalar yaşım 30 üsteki iki köpek dişim gömülü ucu bile çıkmamış durumda buna tel takılır mı dişleri kurtarma şansımız var mı soldaki üstten kabarmış sağdaki içten tel takılırsa ne kadar sürer cevabınızı bekliyorum 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, sadece söylediklerinize dayanarak yorum yaparsam, evet çıkabilirler. 2-3 senelik bir süreç olabilir. İçten tel ile bu süre daha da uzayabilir.

Sibel Güner
Sibel Güner

Merhaba, 47 yaşındayım. Yıllar içinde olışan diş kayıplarım ve yoğun diş taşı problemi ile birlikte alt ön kısımda kemik kaybı var. Diş kayıplarından sonra yıllar içinde özellikle alt önde kaymalar açılmalar oluştu. Ortodondik tedavi yapılabileceği ancak süreçte alt ön 2 dişimin kayıp ihtimali olduğu söylendi. Ortodondik tedavi sonrası ise açılmanın tekrar olacağı ve yanlara doğru değil dişlerin öne doğru açılacağı belirtildi. Bunu önlemek için üst çenede plak altta da dişlerin arkasına sabitleyici tel takılması ve ömür boyu da böyle kullanmam gerekebileceği belirtildi. Tedaviye başlayıp başlamamak konusunda çok kararsız kaldım. Başlamalı mıyım. Başka bir alternatif var mıdır. Şimdiden çok teşekkürler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bu tedaviyi yaptırmasanız da kayıpları yaşama ihtimaliniz var gibi duruyor. Zor bir karar. Eğer size getirisi daha fazla olacaksa yaptırmak mantıklı olabilir.

Kerem özgür
Kerem özgür

Ben 17 yaşındayım cene geriliği ve dislerimde eğrilik var duzeltilebilir mi bir ortodontis tanıdığımız geçti diyor

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Çene yapınızda, ameliyat olmadan bir değişiklik yapılamaz, fakat dişleriniz düzelebilir.

Serdar Karaca 
Serdar Karaca 

Merhaba ben 23 yaşındayım dişlerimde eğrilik var peki Bu yaşta düzelme konusunda sorun yaşarmıyım ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Hayır yaşamazsınız.

Selçuk sökmen 
Selçuk sökmen 

Merhaba 44 yaşındayım ön dişlerimde alt ve üstlerde eğrilik var ortodonti tedavi yapılabilir mi teşekkürler 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, tabiki 44 yaşında tel tedavisi yapılabilir. Sizden yaşça daha büyük bir çok kişiyi tedavi ediyoruz. Burada önemli olan dişleri çevreleyen kemik yapıda bir sıkıtı olmaması. Diş etlerinde fazla çekilme varsa, daha sınırlı bir tedavi yapılabilir.

Handn ykt
Handn ykt

Kızım 9 yaşında iki kez yarık damak ameliyatı oldu dişlerde eğrilik ve çenesinde bozukluk var.tel önerildi fakat şu an yaşı uygun. Mudur 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Handn ykt

Merhaba, basamak basamak tedaviye ihtiyacı olacaktır. Bir ortodonti uzmanına göstermenizde fayda vardır.

Hüsna tunç
Hüsna tunç

Merhaba, Benim ön dişlerimin alt ve üst kısımlarında çarpıklık var. Tel takmak mümkün müdür? Olursa tedavi ne kadar zaman sürer ve fiyat ne olur bilgilendirseniz sevinirim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba ,eğer kemik yapınızda bir sıkıntı yoksa, tabiki tedavi olabilir. Süre konusunda fikir ancak muayeneden sonra verililebilir. Ortalama ortodontik tedavi maliyeti hakkında bilgiyi email olarak gönderiyoruz.

Kübra
Kübra

Ben dişlek bı yapıya sahibim yaş 28 tedavisi var mı 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Kübra

İskelet yapıdan kaynaklı ise, kamuflaj tedavisi yapılabilir, dişlerden kaynaklı ise standart tedavi ile sizin yaşınızda çözülebilir.

Emin kırdemir
Emin kırdemir

11 yaşındayım dişlerim yamuk diş teli taktırmak istiyorum taktırabilir miyim?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

MErhaba, taktırabilirsiniz.

Zeynep
Zeynep

Merhaba 13 yasındayım dıslerım aşırı derecede bozuk on dısşerımden bırı önde doyerı arkada alt dıslerımda ona uyum sağlayarak yamulmalar var eyer diş telı taktırırsam ilerde tekrar eskı halıne donermı veya tekrar bozulur mu?

Samet
Samet

13-14 yaş çocuklara diş teli fiyatları

Ayse
Ayse

Merhaba kızımın ön üst dişlerinden biri geldi diğeri gelmiyor hocam öndeki tek dişe takılmış durumda yapısal olarak da geniş ve yer yok gelmesi için Dr danıştım ve 12 yaşında tel takılacak dedi ozamana kadar dış eksik kaldığında psikolojik de etki yapmış olacak başka çözüm varmı bilgilendirirseniz mutlu oluruz hocam