Ortodonti

 

 

Ortodontik tedavi ile birinci önceliğimiz size ya da çocuğunuza güzel  ama aynı zamanda sağlıklı ve kalıcı bir gülüş kazandırmaktır. Hem estetik hem de sağlık açısından dişlerdeki bozuklukları düzeltmenin en doğal yolu ortodontidir. Her ne kadar genel olarak ‘diş teli’ tanımı ile basite indirgenmiş olsa da, ortodonti sadece dişler ile ilgilenmez. Dişleri çevreleyen dokular da sağlıklı bir ortodontik tedavi açısından önemlidir. 

Ortodontik tedavi süresinin uzunluğu birçok hastamızı korkutsa da estetiği doğal yollarla sağlamanın tek yoludur. Birçok tedaviye göre uzun süren ortodontik tedavide başarının birinci anahtarı doktor-hasta uyumudur. Bu uyum sağlandıktan sonra başarı mutlaka gelecektir.

Başlıca Diş Teli – Ortodontik tedavi Uygulamaları

Ortodontik tedavinin çeşitli yolları vardır.Bunların hangisinin size uygun olduğuna karar vermek için röntgenlerinizi inceliyoruz. Panoramik röntgeniniz yoksa, kliniğimizde çekiyoruz. Röngen ile birlikte klinik bir muayene yapıp dişlerinizin durumunu, alt üst diş kapanışınızı, çene ekleminizin durumunu ve gülüşünüzü değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeden ve tabiki sizin istek ve şikayetlerinizi dinledikten sonra tedavi opsiyonlarını birlikte değerlendiriyoruz.

1. DIŞTAN BRAKETLERLE ORTODONTİ TEDAVİSİ

Standart ortodonti tedavisinde teller dişlerin dış yüzeyinde olurlar. Burada dişlere yapıştırılan parçalar ‘braketler’
metal olabildiği gibi porselen, safir, kompozit de olabilmektedir.

   

   • Metal braketler

  Estetik olarak en az tercih edilen olmakla birlikte tedavi hızı ve doktora çalışma kolaylığı açısından diğerlerinden üstündür.

   

  metal diş teli

  metal diş teli

    

    • Safir braket/Seramik braket/ Kompozit braket

   Metal braketlerin görüntüsünden rahatsız olan hastalarımızın tercih edebileceği metal braketlere alternatifler mevcuttur. Safirden imal edilip tamamen şeffaf olan braketler olabildiği gibi diş renginde olup dışarıdan bakıldığında sadece içinden geçen tellerin belli olduğu seramik braketler de vardır. Bunun dışında daha düşük kalitede olan kompozit braketler de vardır. Kompozit braketler de diş rengine yakın olmakla birlikte, dişe tutunmada, diş hareketlerinin kontrolünde bazı zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Maddi açıdan daha uygun olan kompozit braketler, estetik açıdan safir ve seramik braketlerle birlikte metallerden daha üstündürler.

    

   şeffaf diş teli

   şeffaf diş teli

    

   2. İÇTEN DİŞ TELİ TEDAVİSİ (LİNGUAL ORTODONTİ)

   Diştelinin dişlerin iç yüzeyine yerleştirildiği tedavi şeklidir. Normal şartlarda dişlerin iç yüzeylerini direk görmek mümkün olmadığı için telleri yerleştirmek normal şartlarda ara bir laboratuvar safhası olur. Bunun dışında kullanılan malzeme diğerlerinden daha pahalıdır ve her seans çok daha uzundur. Bu sebeplerden dolayı standart tedaviye göre maliyeti yüksektir.Bütün teller içte olduğu için hastanın ortodontik tedavi gördüğünü dışardan gören birisi anlayamaz. İçte dilin olması gerektiği alanda olduğu için teller dili rahtsız eder. Konuşma sırasında tam bir fonasyonu sağlamak başlarda zordur. Günümüzde bu sorunları aşmak için yüksek teknoloji ürünü içten diştelleri vardır. Bunlarda maliyet daha da yüksektir.

   3. ŞEFFAF PLAKLALARLA DİŞ TELİ TEDAVİSİ (GÖRÜNMEZ DİŞ TELİ)

   Dişteli görüntüsünden rahatsız olanlar için diğer bir alternatif şeffaf tel tedavisi olarak da bilinen plaklarla tedavi yöntemidir. Unutulmaması gereken bir konu, bazı diş hareketlerinde şeffaf plakların etkisi sınırlı kalmakta, bazı diş hareketleri istendiği şekilde yapılamayabilmektedir. Bu şeffaf plak tedavisi olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu durumlarda şeffaf plakları desteklemek için farklı eklemeler yapabiliyoruz, hatta geçici olara dişlerinize braket takabiliyoruz. Bu plakların üretim aşaması için amerikalı bir laboratuvar ile çalıştığımız için maliyeti standart ortodontik tedaviye göre yüksek olmaktadır.

   4. HAREKETLİ PLAKLARLA TEDAVİ

   Daha çok çocuklardaki birtakım ortodontik problemleri gidermekte kullanılan bir hareketli aygıtlarla yapılan tedavi yöntemidir. Bu aygıtlar hem dişsel hem de çeneler arası ilişkileri düzeltmekte kullanılabilir. Tercih edilmesinin nedeni, dişlerle birlikte çevre dokulardan da destek aldığı için özellikle büyüme ve gelişim döneminde olan bireylerin tedaviye daha hızlı ve kalıcı şekilde cevap vermesini sağlar.

   Bu tip apareylerle yapılacak olan tedaviler sınırlıdır. Hasta tarafından takılıp çıkarıldığı için kontrol tamamen hastadadır. Bu da özellikle çocuklarda tedavinin istendiği şekilde ilerlemesine engel olduğu durumlar olabilmektedir.

   ŞEFFAF (BRAKETLERLE) ORTODONTİK TEDAVİ

    

   Şeffaf diş teli tedavisi

   YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ DİŞ TELİ TEDAVİSİ

   ŞEFFAF PLAKLARLA TEDAVİ

   DİŞ BEYAZLATMA

   Questıons from you

   guest
   37 Soru
   Inline Feedbacks
   View all comments
   Furkan Aluz
   Furkan Aluz

   Sadece alt ön dişlerimden birinde çarpaşıklık var. Ortodonti tedavisi için ortalama bir fiyat alabilir miyim acaba.

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba, sadece alt ön grup dişlere bir tel tedavisi uygulancak ise normal bir tel tedavisine göre çok daha düşük bir maliyet çıkacaktır. Ortalama fiyat bilgisini paylaşıyoruz.

   ilayda aksaç
   ilayda aksaç

   merhabalar ben 18 yaşındayım ve yaklaşık 5 yıldır tedavi görüyorum. çene genişletme yapıldı, bir kaç kez ameliyat ile diş alındı , altında diş olduğu için dişlerim çekildi bariz belliler damakta ama çıkmıyorlar ve üst çenemde rotayson düzeltmek için iki dişimde demir var. Alt dişlerimde de tel var. Fakat hala gömülü dişlerim sürmedi . Gömülü dişlerim sayıca fazla çünkü üst çene de darlık var özellikle ön iki dişim gömülü ve psikolojik olarak beni çok kötü etkiliyor yıllardır. Şimdi ise sarpe ameliyatı yapmam söyleniyor fakat ben artik bu denli acı çekmek istemiyorum. İmplant tedavisi gibi bir tedavi yaptırmak istiyorum doktorum biraz önde durur diyor . Bana yol gösterebilir misiniz bu konumda ne yapmalıyım? 

   Doğan Y.
   Doğan Y.

   Merhaba fıstık yerken 5 numaralı dişim kırıldı dün ve dilimi kesti yemek yiyemiyodum hastaneye gittim röntgen çekildi ve doktorum süt dişi olduğunu altında diş olmadığını söyledi kurtarmaya çalışırsak süt dişi olduğu için fazla dayanmayacağını çektirip altta çarpık olan dişlerimi hem düzelebileceğini hem de o boşluğu doldurtulabileceğini söyledi yaşım 17 bu arada ilk kez dişçiye gitmiştim korktuğum için 1 gün izin istedim uyandığımda yine dilim kesilmişti yemek yiyemedim ben de çektirmeye karar verdim az önce çektirdim ama o boşluğu doldurmak istiyorum diş teliyle mümkün mü bide fiyat öğrenebilir miyim fiyat çok önemli benim için sadece alt çenemde 3 çarpışıklık var bilgilendirirseniz sevinirim

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Cevap  Doğan Y.

   Diş teli yani ortodontik tedavi ile o boşluk kapatılabilir, diğer bütün eğrilikler de giderilir. Tahminim 1.5-2 yıl sürecek bir tedaviye ihtiyacınız olur. Buradan diş teli fiyatları ile ilgili bilgi maalesef kurallar gereği paylaşamıyoruz. Bize verdiğiniz e-mail adresine ortalama fiyatlar hakkında bilgiyi gönderiyoruz. 

   Asuman Abakay
   Asuman Abakay

   İyi günler. 14 yaşındaki oğlum için diş teli tedavisi düşünüyoruz. Daha önce bir ortodontist ile görüşmüş ancak tedaviyi ertelemiştik. Hem dişlerinde eğrilik hem de alt çenede biraz gerilik mevcut. Kliniğinizdeki diş teli tedavileri ile ilgili fiyat bilgisi verebilir misiniz? Teşekkürler.

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba, sorunuzu yanlış anlamışız. Önceki cevabımızı dikkate almayın. Maliyet bilgisini paylaşıyoruz.

   Mehmet Ali Kiraz 
   Mehmet Ali Kiraz 

   Merhaba benim tedavim bitti ancak en son randevumda ust ve alt on dıslerımın iç tarafına tel yapıldı 1 2 senedir bu sekilde devam edıyorum son zamanlarda rahatsız olmaya basladım ne yapmam gerekiyor

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Ortodontik tedaviyi takip eden süreçte, dişlerde tekrardan bozulma görülebiliyor. Buna nüks ya da relaps deniyor. Bunun meydana gelmemesi için ortodontik tedavi bitip tellerin söküldüğü seansta, ön grup dişlerin iç kısmına ince retainer teli yapıştırılıyor. Bu retainerların ağızda kalma süresini, tedavi yapan ortodontist belirler. Genelde uzun yıllar ağızda kalması gerekir. En mantıklı olan içten teli yapan ortodontist ile bu konuyu görüşmeniz. Bu teli çıkarttırdığınız taktirde, dişlerinizde kayma görülebilir.

   Yunus Emre AKTAŞ
   Yunus Emre AKTAŞ

   Merhabalar,18 yasima ekim 5 de girdim tel taktirmak istiyorum internetten baya bi arastirma yaptim ve sizde karar kıldım ilk sorum şu diş teli fiyatları nelerdir ortalama?,2.sorum diş teli muayenesi ücretlimi?ve son sorum şu simdi dis teli tedavisine bu ay basladim diyelim bundan yaklasik 2 yil sonra cikti diyelim o zaman 20 lik dislerim cikmaya basliycagi icin dis yapim yine bozulmuycakmi diycem diceksinizki tedavi baslamadan once cekiliyo peki 18 yasimda 20 lik dislerimi nasil alcaklar yada dis teli tedavi sirasinda 20 lik disler alinabiliyomu? cevaplarsanız cok makbule gecer,iyi gunler.

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba Birinci ve ikinci sorunuza maalesef buradan cevap yazamıyorum. Yönetmelik gereği buradan bu konuda açıklama yapamıyoruz. Mesaj olarak sizlere gerekli bilgileri gönderiyorum. Üçüncü sorunuza gelince, ortodontik tedavi öncesi 20 yaş dişlerini ancak yapılacak olan tedaviye engelse çektiriyorum. Onun dışında 20 yaş dişlerini çektirmiyorum. Ortodontik tedavi sonrası 20 yaş dişleri olmasa bile bozulmalar görülebiliyor. Bunu önlemek için, lingual retainer adı verilen, dişlerin iç kısmında ince teller ypıştırıyoruz. Bu teller çok uzun süre ağzınızla kalıyorlar. Bu şekilde 20 yaş dişlerinin olumsuz etkisini de ortadan kaldırmış oluyoruz.

   Ömer
   Ömer

   Merhabalar, 6 yaşında oğlum var ilk dişleri çıkarken olması gereken üst 4 süt dişi yerine 3 tane çıktı hatta ikisi normal diğer tek olan iki diş yapışık şekilde büyüdü ve dün o dişi çektirdik ve doktorumuz kalıcı dişler geldiğinde yine 3 diş olarak gelicek yani 4. Dişin arkası boş.. bu durumda ne yapılabilir? Teşekkürler 

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Cevap  Ömer

   Merhaba, ileride belki bir ortodontik tedaviye ihtiyacı olabilir.

   Sena
   Sena

   Merhaba, ben daha önce bir ortodonti tedavisi gördüm ancak hiç memnun kalmadım tekrardan taktırmam bir sakınca arz eder mi ve yaklaşık maliyeti ne kadar olur ?

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Cevap  Sena

   Merhaba, daha önce ortodontik tedavi gördüğünüzü yazmışsınız. Eğer diş kökleriniz ve dişleri çevreleyen kemik yapısında bir sıkıntı yoksa, yeniden ortodontik tedavi görebilirsiniz. Maliyet bilgisini e-mail adresinize gönderiyoruz.

   Kübranur Çekmece
   Kübranur Çekmece

   Merhabalar, ben ortodonti tedavisine başlamak istiyorum ama aklımda bir kaç soru var. İlk muayene ücretli mi acaba? Bir de benim alt çenemin hafif geride olduğu söylendi, diş teli ile bu düzelebilir mi? bir diğer sorum da ortolama fiyat bilgisi alabiilmem mümkün mü?

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba, ilk muayene evet ücretli oluyor. Diş teli tedavisi ile diş lerinizdeki çapraşıklık ve belirli miktarda kapanışınız düzelir. Eğer 14 yaşından büyükseniz, ameliyat olmadan alt çene kemiği öne gelemez. 2023 ortodontik tedavi fiyatları hakkında bilgiyi email adresinize gönderiyoruz.

   melisa yiğit
   melisa yiğit

   merhaba ben çene ameliyatı olacağım cerrahi destekli diş teli yapıyor musunuz ve muayene ücretinizi öğrenebilir miyim? 

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba, ameliyat içeren tedavileri yapamıyoruz. En doğrusu, Cerrah-Ortodontist ekip bulmanız.

   Zeynep Öztürk
   Zeynep Öztürk

   Merhaba doktor bey benim dört yaşında bir kızım var ve alt arka azı dişlerinde çürüme var ağrı yapıyor içi oyulmuş bir dişin bunun için müdahale olarak ne yapılabilir teşekkürler

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Dolgu yapılması gerekir.

   Yunus sözer
   Yunus sözer

   Merhaba, 14 yaşında kızıma dün üst çene genişletme apareyi ve tel takıldı.Konuşmada ve yemede sorun yaşıyor.Pazartesi günü liseye başlayacak yeni bir okul yeni arkadaşlar .şu anda çok morali bozuk konuşamıyor diye okula gitmek istemiyor ????Bu durum ne kadar zamanda düzelir ya da bu işlemlere daha sonra devam etmek üzere çıkarttırmak gibi bir durum olabilir mi diye sormak istemiştim.????????Bu tarz etkiler olacağı bizimle paylaşılmadı malesef yoksa bu kadar önemli bir dönemde kesinlikle başlamazdık tedaviye.Bilgi verebilirseniz çok seviniriz.İlginize şimdiden çok teşekkürler

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba, önceden bilgi verilmemesi talihsizlik olmuş Bu tip aygıtlar damak kubbesinde yer alıp, dilin hareketlerini zorlaştırdığı için başlarda hastalar konuşurken zorlanırlar. Zamanla dil kasları yeni duruma adapte olurlar ve apareyi kullanan normal bir şekilde konuşmaya ve yemeye başlar. Evde yüksek sesle konuşarak, bir şeyler okuyarak pratik yapsın. Yavaş yavaş düzelecektir. Konuşmasının tamamen düzelmesi 5-10 gün sürebilir. Doktorunuz daha iyi bilir ama tedavinin devamlılığı açısından çıkarılabileceğini sanmıyorum.

   Yasemin yalçın
   Yasemin yalçın

   Merhababalar, Dişlerimdeki eğiklikleri düzeltmek için diş teli taktırmak istiyorum. Ortalama fiyat aralığını bana atabilir misiniz?

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhabalar, mevcut maliyetler ile ilgili bilgiye e-mail adresinize gönderdik. Daha detaylı bilgi için 0532 1769 03 56 yı arayabilirsiniz.

   Deniz Tezcan
   Deniz Tezcan

   Merhaba, ortodonti için görüşmek, bilgi almak istiyorum. Randevu almayı düşünüyorum ama ilk görüşme için muayene ücreti alıyor musunuz? Varsa ücreti nedir?

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba. Ortalama tedavi fiyatları ve muayene fiyatı hakkında bilgi e-mail adresinize gönderilmiştir. Şunu da eklemek isterim. Maliyet araştırmakta tabiki haklısınız ama bu tedaviyi hayatınızda bir defa yaptırmak istiyorsanız, nitelikten çok nicelik konusunun çok daha önemli olduğunu unutmayınız. Maalesef bu işten mağdur olan çok kişi vardır. Tam emin olduğunuz bir yerde istediğiniz sonuca ulaşacağınıza kesin emin olduktan sonra tedaviye başlayın. 

   Caner şahin 
   Caner şahin 

   Merhaba ben 16 yaşındayım alt çenem ilerde üst çenem geride nasıl bir tedavi uygulamam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba alt üst çeneler arasındaki uyumsuzluk miktarı, dişlerin konumları ve açıları, dişleri çevreleyen kemikler ve yumuşak dokular değerlendirilerek sadece diş teli ile ya da diş teli ile birlikte çene cerrahisi ile de tedavi edilmektedir. Bunun için ilk basamak bir ortodontist tarafından muayenedir. 

   G
   G

   Merhaba. Ben 9 aydır ortodonti tedavisi görüyorum. 2 hafta önce lastik kullanımına başladım. Bu, tedavinin sonuna yaklaşıldığının göstergesi midir?

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Cevap  G

   Merhaba, ne tip bir tedavi olduğunu bilebilmem imkansız, ama normal bir ortodontik tedavi için tedavi için 9 ay kısa bir süredir. En çok tedavi sonunda lastik kullanılmakla birlikte ara tedavi aşamalarında da lastik kullanımı gerekli olabilmektedir. 

   Zeynep Tarhan
   Zeynep Tarhan

   Ben dislerime tel taktirmak istiyorum ama nasıl randevu alicagimi bilmiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim 

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   0 212 352 07 97 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

   Feyza Yıldız 
   Feyza Yıldız 

   Merhaba, üst çene dişlerimde eğrilikler var.Alt çene dişlerimin de daha düzgün olması için tel taktırmak istiyorum.Fiyat bilgisi alabilir miyim?

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Merhaba, mail adresinizi ortodontik diş teli fiyatları hakkında bir bilgilendirme gönderdik. Sağlıklı günler dilerim..

   Nihat Çetin 
   Nihat Çetin 

   10 yaşında bir kızım var. Alt çene uzaması başladığını söyledi doktorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sizin tavsiyeniz nedir. Saygılar 

   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
   Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

   Bir ortodonti uzmanı ile görüşün. Sizi yönlendirecektir. Ailede başka bireylerde benzer bir durum varsa kalıtsal bir durum olabilir. Yoksa, belki mevcut öncül temaslardan, dişlerin yanlış konumlanmasından kaynaklanıyor olabilir.