En iyi ortodontist kimdir, en iyi ortodontik tedavi nasıl olmalıdır?

En iyi ortodontist kimdir, en iyi ortodontik tedavi nasıl olmalıdır?

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) diğer diş tedavilerine göre çok daha uzun süren ve hayat boyu ancak bir defa yapılması gereken bir tedavidir. Mantıklı olan, gerekli araştırmayı yaparak, bu işi en iyi şekilde yapacak, sizin için en iyi ortodontisti bulmaktırPeki en iyi ortodontist nasıl olmalıdır? 

Sizin ortodontik tedavi beklentilerinizi tam olarak karşılanması çok önemli olmakla birlikte iyi ortodontist, sizi hem sağlık, hem de estetik açıdan doru olana yönlendirip, bu tedaviyi sunacak kapasitede olan uzman dişhekimidir.

Başarılı bir tedavi için ortodontist-hasta uyumu çok önemlidir. Maalesef doktoru ile uyum sorunu yaşayıp başka klinklere başvuran hastalar olduğunu, kliniğimize gelen başvurulardan, sosyal medyadan bize ulaşanlardan ve burada sizden gelen sorulardan anlamaktayız. 

Kendi doktoruna hiç çekinmeden sorması gereken soruları bize sorarak çözüm arayan hastaların olması, doktor-hasta uyumunun ve güven ilişkisinin her zaman çok iyi olmadığını göstermektedir. 

Maalesef her koşulda istenildiği gibi doktor tercih etmek mümkün olamamaktadır. Bu koşulların başında her şehirde tercih yapabilecek sayıda ortodontist bulunmaması gelmektedir.  Belirli başlı şehirler dışında, birçok şehirde ortodontist sayısı oldukça sınırlıdır. 

Hayatta sadece bir defa yapılaması arzu edilen ortodontik tedavi için hastanın vereceği emek, harcayacağı zaman ve tedavi maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda doğal olarak herkes olabilecek en iyi ortodontist ile tedavisini yürütebilmek için bir arayışa girer.

Göreceli olarak maliyetleri yüksek olduğu için diş teli tedavisi görmek isteyenler için ilk belirleyici faktör genelde uygun maliyet olmaktadır.

Ortalama ağırlıkta bir sabit Ortodontik tedavi, normal şartlarda bir buçuk yılın üzerinde bir süre alır. 

Bu tedavi sırasında ortodontist hastasını ortalama 4-6 haftada 1 kontrol eder. 

Bu kontrollerde, braketler içinden geçen teller, ince tellerden kalın tellere,  esnek tellerden sert tellere doğru bir değişim gösterir. ortodontist dişleri hareket ettirmek için bir çok mekanik düzenekten faydalanır.

Bir tedavi boyunca ortodonti uzmanı hastasını 15 defadan daha fazla görür. Bu durum, kullanılan malzemelerin oldukça yüksek maliyeti ile birleştiğinde, karşımıza göreceli olarak ucuz olmayan bir tedavi ortaya çıkarmaktadır. 

Ortodontik tedavi çok boyutlu bir tedavidir.

Bir boyutu sağlık yönüdür.

Dişlerdeki bozuklukları düzeltebilmek için çene kemiğindeki bütün dişler yerlerinden hareket ettirilir. Hastalarımız bazen korku içinde bize ulaşırlar ‘bütün dişlerim sallanıyor, normal mi?’. Bu ortodontik tedavinin bir gerçeğidir. Dişleri doğru konuma getirebilmek için dişlerin etrafındaki kemiklerde bir erime olması gereklidir ki dişler hareket edebilsin, yoksa katı bir yapının içinde hareket mümkün değildir. Tabi dişler yeni konumlarında yeniden kemiğin organize olması gereklidir. 

Burada sizi tedavi eden doktorun bilgi ve tecrübe birikiminin önemi ortaya çıkmaktadır. 

Optimum kuvvet uygulaması yapılmazsa hem dişlerinizde hem de dişleri taşıyan kemiklerde kalıcı hasar oluşabilir. Bunun dışında dişler hareket ettiği için çene eklemindeki parçalar arasındaki ilişkide de değişiklikler kaçınılmazdır. Bu değişiklikleri öngörüp kuvvet miktarını ve yönünü düzenlemek yine doktorunuzun bilgi birikimi ile alakalıdır. 

Büyüme ve gelişim döneminde olan çocukların tedavisinde çocuğun iskeletsel büyüme potansiyelini tedaviye doğru bir şekilde kanalize etmek yine ortodonti uzmanının becerisine kalmıştır.

Tedavinin bir boyutu da estetik yönüdür.

Estetik oldukça göreceli bir kavramdır. Birisine hoş görünen başkasına bir şey ifade etmeyebilmektedir. Ortodontistinizin derin ve iyi bir estetik bakış açısına sahip olması sizi mutlu edecek bir sonuç için çok önemlidir. Güzelce sıralanmış dişlere sahip olabilirsiniz ama sizin yüzünüze ve gülme hattınıza uymayan bir şekilde konumladırılmışlarsa bu tedavi sizi mutlu etmeyecektir.

Doktorunuzun yenilikleri en iyi şekilde takip edip, tedavi uygulamalarına ideal bir şekilde aktarması da yukarıda anlatmaya çalıştığımız sağlıklı ve estetik tedavi için çok önemlidir.

Uzun süren ve göreceli olarak ucuz olmayan bir tedaviden istenilen sonucu alamamak hasta için büyük bir hayal kırıklığı yaratacaktır. 

Bu da tedavinin bir başka boyutunu ortaya çıkarmaktadır: Kalıcılık

Bazen tedavi sonucunda istenilen güzel gülüşe sahip olunmakta ama geçen 1-2 yıl içinde elde edilen estetik sonuçta bozulmalar olabilmektedir. 

Aktif ortodontik tedavi evresinden sonra istenilen sonuca ulaşıldığında diş telleriniz çıkartılmaktadır. Bundan sonrası da en az tedavi süreci kadar önemlidir. Gerekli önlemler anımazsa dişleriniz yeniden bozulacaktır. 

 Peki bu bozulma neden olmaktadır. 

  • Tedavi sırasında uygun olmayan tedavi yöntemlerinin kullanıması. 
  • Tedavi ile dişlerinizin ulaştığı yeni konumlarında maruz kaldığı kuvvetlerin dengelerinin bozuk olması. 
  • Dişleri kemik içinde tutan bağların önlenemeyen bozucu etkileri
  • İnsanın iskelet, kas ve diğer dokularında hayat boyu meydana gelen değişikliklerden dişlerin de etkilenmesi. 

​Elde edilen sonuçtaki değişimleri gözlemlemek sizin görevinizdir. Bu değişiklikleri herkesten önce siz farkedebilirsiniz. Fakat diş telleri çıkartıldıktan hareketli ve sabit ortodontik aygıtlar ile gerekli koruma önlemlerini alacak olan, elde edilen sonuçtan olası sapmalar konusunda neler yapılması gerektiğinde sizi bilgilendirecek kişi, sizin ortodontistinizdir. 

En iyi ortodontist nasıl olmalı sorusunun yanıtı; her tıp ve diş hekimliği dalında olduğu gibi, kendinizi gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiniz kişidir.

ORTODONTİK TEDAVİDE NELERİ BİLMEMİZ GEREKİR?

ORTODONTİK TEDAVİNİN SÜRESİ NE KADARDIR?

DİŞ TELİ TEDAVİSİ AŞAMALARI

ORTODONTİ TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

DİŞ TELİ ALTERNATİFİ TEDAVİLER NEDİR?

ŞEFFAF PLAKLAR İLE ORTODONTİ

DİŞ TELİ FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

Questıons from you

guest
0 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Dilan Çıtak
Dilan Çıtak

Alt çene ileride ne yapılmalıdır

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bir ortodontiste muayene olun. Alt çenenizin ne kadar olduğu ve yaşınız uygulanacak tedavi için önemlidir. Büyüme ve gelişim döneminde olmadığınızı varsayarak, eğer alt çeneniz aşırı bir şekilde ileride değilse ve profiliniz sizin için problem teşkil etmiyorsa, sadece diş teli tedavisi ile sorun çözülebilir. Bu olmayacak ise geriye kalan çözüm ameliyat olur. 

Dilan Çıtak
Dilan Çıtak

Alt çene ileride ne yapılmalıdır

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bir ortodontiste muayene olun. Alt çenenizin ne kadar olduğu ve yaşınız uygulanacak tedavi için önemlidir. Büyüme ve gelişim döneminde olmadığınızı varsayarak, eğer alt çeneniz aşırı bir şekilde ileride değilse ve profiliniz sizin için problem teşkil etmiyorsa, sadece diş teli tedavisi ile sorun çözülebilir. Bu olmayacak ise geriye kalan çözüm ameliyat olur. 

Cengiz Yılmaz
Cengiz Yılmaz

Merhaba, Yazınızda dişlerin hareketinden dolayı tedavi süresince sallandığını yazmışsınız. Bu sallanma ne kadar sürüyor ? Yemek sırasında ağrı yapıyor mu ? Dişlerin sabitlenmesi çok vakit alıyor mu ? Diğer yazılarınızı da takip ediyorum, çok açıklayıcı yazmışsınız. Teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba dişleri kemik içinde hareket ettiği için sallanmaları normal bir durumdur. Tabi bu düşmek üzere olan süt dişinin sallanması ile karşılaştırılmayacak kadar küçük düzeyde sallanmalardır. Bu sallanmalar yemek yerken rahatsızlık ya da ağrıya neden olmaz. Ağrı sadece tedavi başladıktan sonraki ilk 10 günlük süreçte görülmekte olup, kişiden kişiye çok büyük farklılıklar göstermektedir. Herkesin ağrı eşiği farklıdır. Bazıları hiç ağrı hissetmezken, bazıları da ağrı kesici alma ihtiyacı duyabilmektedir. On günlük süreçten sonra hastalarımızın çok büyük bir kısmında her şey normale döner. Nadiren bazılarında ağrı daha uzun sürebilmektedir. Aslında dişler kemik içinde rahat hareket edecek duruma geldiğinde sallanmalar ortaya çıkar, ağrı ise tamamen kaybolur. Bu ufak sallanmalar tedavi bitip braketler söküldükten sonra bir süre daha devam eder. Altı ay sonra bu durum tamamen düzelir. Daha önce de belirttiğim gibi bu sallanmalar doğaldır, dişin üzerindeki kuvvet bittiğinde kendiliğinden sona erer.

Musa Güney 
Musa Güney 

Merhaba 12 yaşında kızım var dişleri çarpık hangi yaşta tel takılması uygun olur 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. 12 yaş ortodontik tedavi için uygun bir yaştır.

ışın yılmaz
ışın yılmaz

Merhaba. 27 yaşındayım, 6 sene önce 3,5 senelik diş teli tedavisi gördüm. Şu an alt ön iki dişimde diş eti çekilmesi sorunu yaşıyorum. Diş eti uzmanına göründüğümde sorunun diş teli tedavimin yanlış uygulanması sebebiyle olduğu, alt dişlerimin diş eti içinde çok önde konumlandığı ve ön tarafta incecik bir diş eti bırakıldığını, dolayısıyla kapanış bozukluğu, üst dişlerin alt dişlerle temasının fazla olduğunu söyledi. Alt dişlerim diş etinin gerisine çekilebilir mi? alt sağ azı dişimde implant sürecindeyim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Alt ön dişlerinizin kenarlarından IPR (inter proximal stripping) adı verilen törpüleme işlemi yapılarak bir miktar alınabilir.

Erman Gündüz
Erman Gündüz

Sayfanıza internette araştırma yaparken ulaştım. Gerçekten çok faydalı bilgiler var. İstanbul’da hizmet veren iyi ortodontistler içinde olduğunuzu öğrendim. Bazı ortodontistler dönüşümlü olarak, farklı şehirlerde hizmet veriyor diye duymuştum. Bursa veya başka şehirlerde de hizmet veriyor musunuz ? İyi çalışmalar dilerim.

Afife asil
Afife asil

Hocam biliyorum başka bi doktorun tedavisine bi başka doktor devam etmiyor fakat benim iki yıl oldu dişlerim istediğim gibi ilerlemiyor gidiyorum geliyorum olduğumuz yerde sayıyoruz 1 yıldır lateraller içeri sokulamıyor bir tavsiyeniz var mıdır? Söktürüp başka klinikte devam edersem aynı ücreti öder miyim?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Afife asil

Siz de tedavi sürecinizde farketmişsinizdir, ortodontik tedavi çok uzun soluklu bir tedavi olup, doktor ve hasta uyumu inanılmaz önemlidir. Doktorunuzun bütün talimatlarına uymanıza rağmen (lastik kullanımı vs.) bir sonuç alamıyorsanız, mevcut durumu ortodontistiniz ile açık açık konuşmalısınız. Tedavinin beklediğiniz gibi gitmediğini, istediğiniz sonuçtan çok uzak olduğunuzu doktorunuz ile paylaşmalısınız. Belki endişe etmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Durum sizi tatmin etmiyorsa, başka bir ortodontist arayışına geçebilirsiniz. Sizin de yazdığınız gibi bir ortodonti uzmanının başladığı tedaviyi bir başkası direk almayacaktır. Bulacağınız yeni ortodontiste mevcut doktorunuzdan, başka bir yerde tedavi görmenizde sakınca olmadığına dair bir yazı alacağınızı söylerseniz ve böyle bir yazıyı mevcut doktorunuzdan alırsanız, sizi kabul edeceğini düşünüyorum. İşin parasal boyutuna gelince, bu konuda belirli bir standart yok. Bulacağınız yeni ortodontistin tutumuna bağlı bir durum. Tahminim, mevcut tedavinin ne kadar ilerlediğine, ne kadar daha tedavi kaldığına bakarak bir karar verecektir diye düşünüyorum.

Yıldız durak 
Yıldız durak 

Merhaba İbrahim bey. Bir sorum olacaktı. Bnm çene kaymam var ve eksik dişlerim bebeklikten bu yana düşmeyen dişlerim var ilk önce diş tedavisi yapılması gerekiyormuş sonrasında ameliyat yapılabilir denildi. Bnde Van da oturuyorum burda diş tedavimi yaparsam ameliyat içn size gelsm ameliyatı yaparmısınz acaba. Ve fiyat bilgisi de alabilirmiyim. Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler dilerim. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, anladığım kadarıyla ortognatik cerrahi ameliyatı olmanız gerekiyor. Ameliyatı yapacak olan kişi cerrahtır. Biz teli tedavisi yapıyoruz. Ameliyat içeren tedavileri maalesef yapamıyoruz.

melike bacak
melike bacak

ortodontik tedavi için muayene ücretini öğrenebilir miyim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, muayene ücreti hakkında bilgiyi burada paylaşmamız yönetmelik gereği yasak olduğu için, email adresinize mesaj olarak gönderiyoruz. Sorularınız için 0532 179 03 56 numaralı telefonu ararsanız, yardımcı olmaya çalışırız. İyi günler dileriz.

Yeşim Ergen
Yeşim Ergen

Merhaba uzun yıllar önce dişlerime tel taktırmıştım dişlerimin şekli bozuldu nasıl bir tedavi uygulanabilir ücreti yüksek olur mu

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ısa süreli bir diş teli tedavisi ya da şeffaf plaklar ile tedavi olabilir. Maliyeti tedavi süresi ve zorluğu belirleyecektir.

İlknur Beliktay
İlknur Beliktay

Sadece alt çenede ön 5 dişteki çapraşıklık için invisaling tedavisi mümkün mü ve ortalama ücreti ne kadar olur? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer yer sıkıntısı yoksa, mümkündür.

Pınar yıldırım
Pınar yıldırım

ortodontist, ve diş hekimi arasındaki fark nedir tam olarak.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodonti alanında uzmanlık yapmış olan diş hekimine ortodontist denir. Genel diş hekimliği eğitiminde ortodonti branşı teorik olarak sınırlı bir şekilde öğretilir. Ortodonti de hem teorik bilgi hem de pratik kısmı çok önemlidir. İşin pratik kısmı ortodonti stajlarında ana hatlarıyla ele alınır. Bu stajlarda daha çok işin laboratuvar kısmı ve basit tedavi yöntemleri gösterilir. Gerçek anlamda ortodontik tedavi yapabilmek ve iyi bir ortodontist olabilmek için ortodonti uzmanlığı yapmak kesinlikle şarttır. Ortodontist olabilmek için ülkemizde diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra 4 yıl uzmanlık eğitimi almak gerekir. Kanunlar yönünden bakarsak, her diş hekimi her türlü uygulamayı yapma hakkına sahiptir.

Gülcan çampaşalı 
Gülcan çampaşalı 

Merhaba ben 25 yaşındayım ve ön dişlerimle köpek dişlerimin arasındaki dişlerim eksik ve dişlerim çok seyrek bir çok yere gittim ama hepsi tel gerektiğini söyledi mesafe çok olduğu için zirkonyum kalın olurmuş bu işlem için bilgi ve fiyat almak istiyorum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, eğer dişlerinide şekil bozukluğu yoksa, ortodontik tedavi kesinlikle daha mantıklı bir seçenektir. Diş teli fiyatları hakkındaki bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz.

Elif nur kose
Elif nur kose

Merhaba hocam 18 yasındayım damagımda köpek dişimin çıktığı farkettım bugun diş doktoruna gıttıgımde de bana aynısını soledı ve ortodonist doktoruyla gorusmemı soledı tel takılmasın soledı ve damagımda cıkan dısın yanında bosluk var oraya dısımı kaydırabılıceklerı yada cektırmemı soledı sizce ne yapmalıyım cektırmelimiyım yoksa surdurmelimiyim?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Köpek dişleri hem estetik, hem çene fonksiyonları açısından en önemli dişlerdendir. Ortodontik tedavi ile yerine sürdürülmesi en mantıklı olandır. Bahsettiğiniz durum tedavinin kısa olmayacağını göstermektedir. Bu dişlerin ağız sağlığınız açısından önemi düşünüldüğünde, uzun bir ortodontik tedavi bile olsa, yine de bu yolu tercih etmeniz mantıklı olandır.

Bahar Pelit
Bahar Pelit

Merhabalar ben ortodonti tedavisi yaptırmak istiyorum 39 yaşındayim.Muayene sonucunda alt çenem biraz ileri de üst çene geri ve üst çene de ön tarafta gömülü bir azı dişim var.Klinik olarak zor bir vaka olduğum söylendi.Ust çene de gömülü olan diş sürdürülebilir mi diş çekimli bir tedavi mi önerirsiniz çekimli olursa hangi dişler gider ya da çekimsiz bir ortodonti tedavisi mi önerirsiniz.Bu konuda çok farklı şeyler söylendi karar verip tedaviye baslayamiyorum.Bilgi verirseniz sevinirim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Üst çenenizin biraz geride olduğunu ve üstte gömülü bir dişiniz olduğunu yazmışsınız. Gömülü olan dişinize yer açmak için keser dişlerin biraz öne kaydırılması gerekir. Bu da geride olan üst dişleriniz için olumlu bir düzelme sağlayacaktır. Tabi ‘gömülü olan dişiniz sürdürülebilir mi’ sorusuna cevap verebilmek için radyografik bir inceleme gerekmektedir. Çekim gerekip gerekmeyeceği de mevcut yer darlığı, keser dişlerin açıları, dudaklarınızın dişlerinizi destekleme miktarı gibi bazı kriterler değerlendirilerek karar verilecek bir konudur.

Enis Özmen 
Enis Özmen 

Merhaba, Muayene ücreti ne kadar öğrenebilirmiyim Teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Muayene ücreti bilgisini email vasıtasıyla paylaşıyoruz.

Enis Özmen 
Enis Özmen 

Merhaba, Muayene ücreti ne kadar öğrenebilirmiyim Teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Muayene ücreti bilgisini email vasıtasıyla paylaşıyoruz.