ORTODONTİ TEDAVİSİ – TEL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

ORTODONTİ TEDAVİSİ – TEL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Dişlerin ideal konumunda sıralanması, çeneler arası ilişkinin düzenlenmesi, çevre dokuların ve kasların da bu yeni sert doku yapısına adapte olması için, sabit veya çıkarılabilir birçok ortodontik tedavi aygıtları ve yöntemleri bulunmaktadır. Bu aygıtlar dişlere ve çeneye hafif baskı uygulayarak çalışmaktadırlar.

Uygulanacak olan ortodonti tedavisinin türüne, ortodonti uzmanı tarafından hasta ile birlikte karar verilir. Ortodonti tedavisinin süresi, giderilmesi gereken diş ve/veya çeneler arası ilişki problemine bağlı olarak değişmektedir.

    Sabit Ortodontik Tedavi                 

Diş telleri– en yaygın kullanılan ortodonti tedavisi aygıtıdır. Sabit diş telinin ana unsurları şunlardır:

  • Braketler (metal ya da estetik), 
  • Tüpler/bantlar,
  • Teller 
  • Destek sağlayan diğer yardımcı parçalar.

Dişlerin üzerine yapıştşrılan ve içinden tel geçen parçalara braket denir. Metal, seramik, kompozit ya da zirkonyum olablir.

Bunlar, kesici ve küçük azı dişlerinin dış yüzeylerine tek tek yapıştırılır.  Eğer içten tel tedavisi (lingual ortodonti tedavisi) uygulanacak ise dişlerin dış yüzü yerine iç yüzeylerine yapıştırılırlar. Braketler, telin kuvvetini dişe ileten parçalardır. Tedavi başında dişlere yapıştırıldıktan sonra tedavi boyunce değişmeden ağızda kalır. Bazen doktorunuz konumunu tekrardan değiştirmek istediği braketleri söküp takabilir. Bazen de maalesef hasta kullanımı hatası sonucu bu braketler yerinden çıkabilirler.

Azı dişlerine, bu dişlere yüzük gibi geçen bantlar yapıştırılabildiği gibi öngrup dişlere yapıştırılan braketlere benzer yapıda olan, tüp adı verilen ufak parçalar da azı dişlerine yapıştırılabilir. Eğer içten tel tedavisi (lingual ortodonti tedavisi) uygulanacak ise tüpler dişin, damağa ve dile bakan yüzeyine yapıştırılırlar. Arka grup dişler daha çok, uygulanan kuvvetlere destek olarak kullanılırlar.  

Özel alaşımlardan yapılmış olan ve diş kavsi verilmiş (memory wires-hafızalı) bu teller braketlerin içinden geçirilir ve bantlara ya da tüplere bağlanır. Özel alaşımları sayesinde diş teli, dişlere fizyolojik yani dişlere ve çevreleyen kemik dokusuna zarar vermeyecek kuvvetler uygulayarak dişlerin ideal bir kavis almasını sağlar. İlk tellerin takıldığı seans doktorunuz ince ve esnek bir telle tedaviye başlayacaktır. İlerleyen zamanlarda daha kalın-esnek ve daha sonra da esnekliği olmayan tellere geçiş yapacaktır. 

İlerleyen aşamalarda dişler arasında boşluklar varsa, bu boşlukları kapatmak için farklı teller ve mekanikler ve de buna bağlı kuvvetler uygulanır. Bir nevi tellerin sıkıştırılması ile dişlerin arasındaki boşluklar giderilerek istenen konumda sıralanması sağlanır. 

Burada esas olan tedaviyi uygulayan ortodonti uzmanın bilgi ve becerisi ile kişinin çene yapısına, profiline, dudak yapısına, gülme hattına en uygun olan bir biçimde dişlerin sıralanmasını sağlamaktır. Kişi için ideal estetiği sağlamak ortodonti uzmanının estetik anlayışı, birikimi ile farklılıklar gösterir.

Bu arada gerekli ise çeneler arası ilişkiyi düzeltmek için bir takım ortodontik kuvvetler uygulanır. Bu amaçla en sık kullanılan, çeneler arası lastiklerdir. Ufak paket lastiklerine benzeyen bu lastikler ortodonti uzmanının tavsiye ettiği kurallara katı bir şekilde bağlı kalarak kullanılmadığı taktirde istenen etkiyi yapmayabilmektedir.

Bitim aşamasında doktorunuz kendi estetik anlayışı ve tercihine göre bitim telleri takarak tedaviyi bitirecektir.

Diş telleri genellikle aylık olarak ayarlanır ve birkaç ay ile birkaç yıl içerisinde istenilen sonuçlara ulaşılır. Tel tedavisinde süre çok değişkendir. Tedavinin kompleksliği kadar hastanın kurallara uyumu da tedavi süresine direk etki etmektedir. Ortalama bir tel tedavisi İngiltere ve ABD’de yaklaşık 24 ay sürmektedir. Modern diş telleri geçmişe nazaran daha hafif, daha estetik ve daha küçüktür.

Sabit tel tedavisi bittikten hemen sonra pekiştirme tedavisine geçilir. Bu ortodonti tedavisi ile elde edilen düzelmenin tekrardan bozulmaması için çok kritik öneme sahiptir. Bu safhada kullanılan aygıtlar ortodonti uzmanının tercihine ve hasta taleplerine göre değişmektedir.

Hareketli Aygıtlarla Ortodontik Tedavi

Akrilik plaklar- Daha çok çocuklarda, koruyucu ortodonti ve önleyici ortodonti uygulamalarında kullanılan basit diş hareketleri sağlayan; çene genişletmelerinde ve iskeletsel bozukluklarda da kullanılabilen plaklardır. Hasta tarafından takılıp çıkartılabilmektedir. Burada esas olan hastaların bu plakları kullanma süresidir. Tavsiye edilen sürenin altında kullanıldığı taktirde beklenen etkiyi göstermezler.

Şeffaf plaklar Yetişkinler için diş tellerine alternatif olarak, metal teller ve destek aygıtlar olmadan dayanıklı malzemelerden üretilmiş kalıplardır. Şeffaft oldukları için estetik açıdan çok iyi olsalar da her vak’a da uygun olamayabilirler. Yemek yeme, diş fırçalama sırasında çıkarılırlar.

Questıons from you

guest
0 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
GİZEM
GİZEM

Merhaba, alt çene geriliği ve alt üst dişlerimde çarpıklık var. Çene geriliğinde içten tel tedavisi uygulanabiliyor mu, teşekkürler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  GİZEM

Çene geriliği varsa büyüme ve gelişim döneminde (14-16 yaşına kadar) sabit ve hareketli aygıtlar ile yapılabilir. Erişkinlerde maalesef yapılamaz. İçten ya da dişten tel çene geriliği için değil, dişlerde mevcut olan sıralanma düzensizliğini tedavi etmek için kullanılır.

ELİF
ELİF

Merhabalar benim üst çenem önde dişlerimde yamukluk ve ayrıklık var 18 yaşımda dolduğu için diş teli ile cenemde düzelme olmayacağı bunun icin ameliyat olmam gerektigi söylendi diş teli ile çenem düzelmezse bile dişlerim düzelmez mı acaba ne yapmalıyım 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  ELİF

Dişler tabiki düzelebilir ama, bu düzelmenin dudaklara, yanaklara ve gülüşünüze etkisinin değerlendirilmesi gerekir. Üst çeneden 2 adet küçük azı dişi çekilerek kamuflaj tedavisi yapılabiliyor. Bu ömkan var mı değerlendirmek gerekir. Bunun dışında ortodontik tedavide elde edilen sonucun kalıcılığı da önemlidir. Bu da ancak klinik muayene ile ortaya çıkabilir. 

Havvanur sezgin 
Havvanur sezgin 

Sadece üst dişe tel takılıyor mu benim sadece üst dişimden bir tanesi diğerinin üstünde alt dişlerim düz sıkıntı yok 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba alt ve üst dişlerinizin kapanışı izin veriyorsa, sadece tek çeneye de tel tedavisi uygulanabilir.

Nida Akpınar
Nida Akpınar

Merhaba doktor bey, Sosyal medyadan ortodonti üzerine başarılarınızı görmem üzere bu yazıyı tarafınıza iletiyorum. Alt çene geriliğine sahibim. Ameliyatsız yürütülmesi mümkün ise bunun için bir tedavi sürecine başlamak istiyorum. Rica etsem muayene ve tel ücretiniz ile ilgili bilgi alabilir miyim? İyi akşamlar. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, alt çene geriliği durumunda yani iskeletsel sınıf 2’lerde ameliyatsız tedavi, sizin beklentileriniz ile alakalıdır. Dişlerinizin kapanışı iyileştirilebilir, fakat çene ucunuzun konumu ameliyatsız değişmez. E-mail adresinize fiyat bilgilerini gönderiyoruz.

Beyzanur çevik 
Beyzanur çevik 

Merhaba benim dişlerim düzgün ama sadece ön dişlerim biraz ayrık bunun için tel tedavisi uygulanır mı fiyat ne kadardır?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, kapanışınız izin veriyorsa sadece üst dişlere tel takılabilir, bununla ilgili ortalama fiyat bilgisini e-mail adresinize gönderiyoruz.

SEHER GÜVEN 
SEHER GÜVEN 

Merhabalar Benim kızım 13 buçuk yaşında, üst çenesinin hafif önde olduğu ve dişlerinde yamukluk olduğu diş teli takılması gerektiği söylendi, fiyatlarınızla ilgili bilgi alabilir miyim acaba, teşekkür ediyorum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, maliyetler hakkında bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz. Alt üst çene ilişkisinde sorunları düzeltmek için kızınızın yaşı sınıra yaklaşmakta.

Yasin Karataş
Yasin Karataş

Merhabalar, benim alt çenem çok fazla olmasada milimetrik olarak biraz önde. Bunun düzelmesi için illa ameliyat olmammi gerekiyo yoksa tel tedavisiyle düzelirmi? Bir başka sorum ise ameliyat olmak için illa dislerime tel tedavisi uygulanmasımj gerekiyor yoksa direkt ameliyat olup bu sıkıntıdan kurtulabiliyomuyum. Son olarak tel tedavisi fiyatlarını öğrenebilir iyim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, eğer diş kapanışınızın düzelmesini istiyorsanız, ameliyat gerekmeyebilir.Yani sadece ortodonti tedavisi yeterli olabilir. Eğer çene ucunuzun geriye doğru biraz kaymasını istiyorsanız, bu durumda ameliyat gerekli olabilir. Eğer ameliyat sonrası alt üst dişleriniz tam oturacaksa ki çok çok nadir bir durumdur, sadece ameliyat yeterli olabilir. Bazı durumlarda ki buna “surgery first” denir, önce ameliyat olur. Daha sonra dişlerinizin kapanışı için tel takılır.

Hasret Gözütok
Hasret Gözütok

Merhaba. Benim üst çenem çok ilerde ve alt çenem geride alttaki dişlerim de çaprazlıklar var. Ve çene kemiğimde daralmada varmış bunu beş sene önce falan öğrendim kulaklarımdan acısı çıktı. Telle düzelir diyolar ama alt üst çene de yapısal bozukluklar çok var. Bazı yerlerde okuduğum kadarıyla diş çekimi olcak kemik acılcak gibi korkutucu şeyler yazıp yotupda paylaşılıyo. Ve birde ücretini de öğrenenilirmiyim. Teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

İhtiyacınız olan tedavi için diş çekimi yapılması gerek olup olmadığı ancak klinik muayene sonrası belli olabilir. Bazı durumlarda çekim gerekli olabilmektedir. Darlık varsa de genişletme gerekebilmektedir. Genel olarak ortodontik tedavi korktuğunuz gibi ürkütücü bir tedavi değildir. Ortalama maliyetlet ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz.

Derya MACİT
Derya MACİT

Merhaba benim üst iki köpek dişim yukarıdan çıkmış, alt çenem önde 20 yaşındayım tel tedavisi için geç mi kaldım ve tel fiyatlarını öğrenmek istiyorum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, diş teli tedavisi için geç değil ama kemiksel büyümenizi tamamladığınız için, yapılabilecekler daha kısıtlıdır. Alt çeneniz önde ise detaylı bir muayene ile, sadece tel tedavisi ile ne kadar bir sonuç alınır, ya da ameliyat gerekir mi değerlendirmek gerekir. Tabi sizin beklentileriniz de önemli. Eğer alt çenenizin komple geriye doğru gitmesini istiyorsanız, ameliyat dışında bir seçenek olmayabilir.

Aleyna 
Aleyna 

Merhabalar benim üst dişlerim biraz öne doğru çıkık. Bu beni çok rahatsız ediyor. Üst dişlere seffaf plak olur mu ve ne kadar zamanda düzelmeye başlar? Bir de şeffaf plak fiyat bilgisi almak istiyorum 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Aleyna 

Merhaba, üst dişleriniz ileriye çıkıksa, büyük bir ihtimalle çift çene kapsamlı bir tedavi gerekir. 2023 Invisalign maliyetleri hakkında bilgiyi email adresinize gönderdik.

Selcan KALFA 
Selcan KALFA 

Merhaba benim dişlerim düzgün ama sadece ön dişlerim biraz ayrık bunun için tel tedavisi uygulanır mı fiyat ne kadardır?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, evet uygulanabilir. Genel maliyet bilgisini paylaşıyoruz.

Osman tarhan
Osman tarhan

Selamaleyküm diş teli tedavisi için 20 lik dişleri çektirmek zorundamıyız 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Aleykum selam. Hayır, ortodontik tedavi için 20 lik dişlerinizi çektirmek zorunda değilsiniz. İlk önce ortodontistin görmesi ve gerekli görürse çektirilmesi daha doğru olur. Bazı durumlarda küçük azı dişi çekimi gerekli olmaktadır. Bu gibi durumlarda sürmesi zor olan ya da yandaki dişe zarar verme ihtimali bulunan 20 yaş dişleri daha rahat sürebilmektedir. 

Özlem ertem
Özlem ertem

Merhaba benim üst dişlerim ayrık ve üst dişlerim küçük tel tedavisi uygulandığında duzelirmi birde fiyatı ne kadar 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, dişleriniz diş kavsine göre çok küçük değilse, sadece tel tedavisi bu boşlukları kapatmaya yeterli olacaktır. Ama diş kavisinin genişliği ile diş boyları arasında ciddi orantısızlık varsa, diş teli tedavisi tek başına iyi bir estetik sonuç vermeyecektir. Dişerin uygun bir sıralanması yapıldıktan sonra, restoratif işlemler ile dişleriniz ya büyütülmelidir, ya da fazladan diş boşluğu açılarak, yeni diş eklenmelidir. Fiyat bilgisini email adresinize gönderiyoruz.

Pınar Cengiz 
Pınar Cengiz 

Merhaba benim oğlum 10 yaşında üst çenesi önde alt çenesi dişleri üst üste çıkmış bunun için ne yapılabilir bu yaşta diş teli takıyoruz mu takılıyorsa ne kadara takılıyor 

Sü

Merhabalar ben sadece bir dişime tel tedavisi uygulamak istiyorum fiyatı ne kadar acaba ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap 

Merhab, normal diş kavsinin dışıdaki tek dişin düzelebilmesi için komşu dişlerin hepsinin hareket ettirilerek, ilgili dişe yer açılması gerekmektedir. Bunun da bu şekilde yapılabilmesi için karşı çenedeki dişlerin bu harekete imkan vermesi gerekmektedir. Yani bir tek dişi düzeltebilmek için bir çok dişin hareket ettirilmesi gerekmektedir. Ortalama fiyatlar ile bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz.

İhsan Derdiyok
İhsan Derdiyok

merhaba, benim tedavim yaklaşık 2 yıl önce başladı.. önce hareketli aperelerle çene düzeltimi yapıldı.. şimdi artık tel takılması aşamasına geçilecek.. ancak yurtdışı görevi nedeniyle başka bir ülkeye taşınacağımız için tedavinin yarım kalma ihtimali var.. sorum şu.. burada takılan tel, gidilen ülkede kontrolleri yapılabilir mi? zira gideceğimiz yerde ortodonti tedavisi oldukça pahalı..teşekkürler, saygılar..

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Normal şartlarda kontrolleri yaptırmanızda bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Gideceğiniz ülkeye göre, bu kontrollerin de maliyetli olma ihtimali vardır. 

Dilsat Torlak 
Dilsat Torlak 

Merhabalar, yaşım 25. Yaklaşık 12 sene önce üst öndeki sağ daima dişimin yarısı kırıldı. Yurt dışında (almanyada) kanal tedavisi yapıldı ve ardından dişimi yapıştırdılar. Bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Sadece kırılan (yapışan kısmı) dişim hafif daha açık renkte. TR’de diş doktoruma gittiğimde, diş tedavimin kimin yaptığını sordu ve çok başarılı bir tedavi olduğunu söyledi. Alt ve üst dişime tel taktırmak istiyorum fakat tel tedavisinde oluşan baskıdan yapıştırılmış dişimin kırılmasından çok korkuyorum. Böyle birşey söz konusu olabilir mi? Şimdiden geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Kolay gelsin. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortodontik tedavi sırasında oluşan kuvvetler, sizin çiğneme esnasında oluşturduğunuz kuvvetlerden çok daha düşüktür. Her hangi bir problem olmaz.

Gamze Döndar 
Gamze Döndar 

Diş teli tedavisi gördüm ve yaklaşık 8 senedir dişlerim iç tarafında sabitleyici tel bulunmakta. Şuan bu telleri çıkartmak istiyorum . Doktorum ömür boyu seninle kalmalı dedi .Çıkarma işlemi yapsam dişlerimde herhangi bir değişiklik oluşur mu . Tekrar eski haline dönme ihtimali var mı .

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, lingual retainer çıkartılırsa dişlerinizde bozulma riski vardır. Bunun ne kadar olabileceğini kestirmek imkansızdır.

Sinem bababalım
Sinem bababalım

Merhaba benim önde sağ ve sol ön dişlerin yanındaki dişlerim eksik ve ön dişlerimde ayrılma söz konusu ne yapabiliriz birde fiyat bilgisi alabilirmiyim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eksik dişlerinize yer açılabilir, ya da boşluk kapatılabilir. Bua karar verebilmek için birçok noktayı gözönünde bulundurmak gerekir. Muayene etmeden tahminde bulunmak imkansızdır.

Pelin ünlü
Pelin ünlü

Diş teli taktırmam gerekiyor fiyatı ne kadar

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortalama ortodontik tedavi maliyetlerini bize verdiğiniz e-mail adresine gönderiyoruz. 

Büşra kamacı
Büşra kamacı

Merhaba yazılarınızı okudum ve pek cok siteden ve dr dan cok daha fazla ayrıntılı bilgi verdiğinizi gördüm. Tam olarak bir yıldır diş teli kullanıyorum. İlk altı ay herhangi bir sorun olmadan devam ederken altıncı aydan sonra lastik kullanımına geçtik ve o günden sonra sorunlar başladı. Lastik kulkanmaya başkadıgım günden beri dişlerim içe doğru sanki (özellikle köpek dişlerim) vampir formunda kaymaya başladı geniş bir görüntüsü varken birden bire dişler daralmaya ve içe hatta geriye doğru gitmeye başladı. Dişlerin çizgisinde cok net olan durumu doktorumla konustugumda dişker yerine oturuyor o yüzden böyle ufak milimetrik görüntüye takılmamak lazım gibi bir cevap aldım. Görüntünün git gide kötüleşmesi ile ilgili tekrar sordugumda uğraşmak istemez bir tavırla bence bu kadar iyi cok milimetrik braket takıp düzeltemeyiz zaten dedi. Fotoğraflarım mevcut. İsterseniz gönderebilirim bile, son üç aydır hiç mutlu değilim orta hattın düzelmesi için bile nerdeyse zorumla idare ediyoruz ve yarım ml oynada yeter benimde oyle dert etme gibi bir cevap daha aldım. Alt üst çene kapanması için başladıgımız lastik kullanımı özellikle köpek dişlerim başta olmak üzere yanındaki ön dişlerimide içe gömdü. Kadına soru da sorulmuyor ve başından savar gibi. Lastik kullanımı cene uyumu sağlandıktan sonra bu görüntü için de bi işlem yapıyor mu ortodontistler ve karsılaşılan bir görüntü müdür dişlerin içe eğimli dönmesi (V seklinde) sizden ricam bu konuda sorumu cevaplamanız ve acıkcası bir hekim kontrolüne ihtiyaç duymam. Sizden randevu da almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, alt üst çene ilişkisi sağlandıktan sonra, uygun tel ve bükümler ile içeri doğru yatan dişler düzeltilebilir.

Tuğba a
Tuğba a

Merhaba benim dişlerim ve kapanışım düzgün.Ama alt çenem geride ve bu beni çok rahatsız ediyo.Bunun için ne yapılabilir

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Tuğba a

Eğer gerçekten kapanışınız düzgün ve alt çeneniz gerideyse, çene ucunuzdaki kemikte bir gerlik olabilir. Plastik cerrah ile görüşmelisiniz. Çene ucunuza bir müdahale olabilir.

Tuğçe Sarıhan
Tuğçe Sarıhan

Merhabalar benim dişlerim sadece ayrık yamukluk yok ve sadece bitane disime kaynak yapılması gerekiyor telle birlikte toplamda ne kadar ücrete tekamül eder ve de dişte durma süresi ortalama ne kadar zaman olur

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dişlerinizin ayrık olduğunu yazmışsınız. Bu ayrıklığın, hangi dişler arasında ne kadar olduğu, size yapılacak olan tedavi süresini ve buna bağlı olarak da maliyeti belirleyecektir. Mevcut diş teli fiyatları ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz.

Mehmet Benek
Mehmet Benek

Merhaba benim ön üst dişlerim düzgün fakat ustteki iki dişim ayrik arasında boşluk var.Ne tür bi tedavi uygulanabilir ve fiyat nedir? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dişlerinizin, boyutu, aralık miktarı, alt üst çenedeki dişlerinizin kapanış durumu, gülme hattınız, diş eti seviyeleri gibi bir çok faktörü değerlendirip karar vermek gerekir. Eğer diş kapanışınız izin veriyorsa, sadece üst çeneye tel tedavisi uygulanabilir. Bunun dışında, bonding adı verilen kompozit lamina ya da porselen lamina da uygulanabilir. Maliyet bilgisini e-mail adresinize gönderiyoruz.

Pınar Cengiz 
Pınar Cengiz 

Merhaba ben bir kızım var. 9 yaşında kalıcı dişleri çürümüye başladı ön dişlerinde beyaz lekeler var bunu nasıl önleyebilir im neyden kaynaklanıyor 

Süeda güçlü
Süeda güçlü

Benim alt dişlerim yamuk sadece alt dişlere ortalama fiyat ne kadar olur

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba sadece alt çeneye bir tedavi uygulanacak ise normal diş teli maliyetine göre yarısı kadar bir ücret çıkabilir. Sadece kesicilerde eğrilik varsa fiyat daha da aşağıya gelecektir. 2019 yılı diş teli fiyatları ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz. 

Erhan biçer 
Erhan biçer 

Hocam üst on dişlerim biraz çürümüş dış teline uygun mu

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Diş telinden önce dolguların yapılması genelde uygun olur. Bazı durumlarda, çapraşıklık çok fazla ise ve dolgu yapımı için sağlam diş dokusunun feda edilmesi gerekecekse, ortodontik tedavi ile önce bir seviyeleme ve sıralama yapılması, daha sonra dolgunuzun yapılması şeklinde bir uygulama olabilir.

Gizem ASLAN
Gizem ASLAN

Üst ön dişlerim yamuk tel taktırmak istiyorum fiyat bilgisi ve tedavi yöntemiyle ilgili bilgi alabilirmiyim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontik tedavi fiyatları hakkında bilgiyi email adresinize gönderiyoruz. Tedavi yöntemine gelince sitemizde bununla ilgili yazılar mevcuttur. Kafanızda soru işareti olursa tabiki spesifik sorunuzu cevaplayabiliriz.

Ayhan doruk
Ayhan doruk

Merhaba üst ön 2 dişim ufak bir şekilde çarpık ama rahatsız edici maliyeti nedir?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer alt ve üst dişlerinizin kapanışı uygunsa ancak bu şekilde sadece üst dişlere ortodontik tedavi uygulanabilir. Fiyatlar ile ilgili email gönderiyoruz.

Merve Bakan
Merve Bakan

Merhabalar.Benim üst damagim biraz önde , ve ön 2 disim tavşan diş gibi gözüküyor.Dis teli taktirmayi düşünüyorum. Fiyat öğrenebilir miyim?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, mail adresinize gerekli bilgilendirmeyi gönderdik. Sağlıklı günler dilerim.

Şeyma Özdemir 
Şeyma Özdemir 

Merhaba benim üst ön 4 dişim ciddi anlamda çarpık duruyor ve artık bu durumdan rahatsız oluyorum. Maliyetini öğrenmek istiyorum 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

2020 yılı itibarıyla mevcut diş teli fiyatları ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

VEFİYE ÖZALP
VEFİYE ÖZALP

Merhaba benim bir dişim diğerinin biraz üstüne gelmiş rahatsız ediyor onun dışında başka bir sorunum yok sizce bunun için diş teli gerekli mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer durum sizi rahatsız ediyorsa, tabiki ortodontik tedavi yaptırabilirsiniz. Bu tip sorunlar maalesef yaş ilerledikçe daha da artmaktadır.

diş canavarı
diş canavarı

merhaba 7 8 ay önce üst dişlerimi tel takıldı ve 1 ay önce de alt dişerime takıldı. yeni fark ettim ki hem üstte hem altta en arkadaki dişimde braket de yok haliyle tek de yok fakat şekli de düzgün değil diş hekimime sormadan önce size sormak istedim en arka toplamda 4 dişime yamuk olmasına rağmen neden tel takılmadı şikayet mi etmeliyim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Doktorunuza tabiki bu konuyu sormalısınız. Eğer bahsettiğiniz 20 yaş dişleriniz ise, o dişlere çok özel şartlar olmadıkça tel takılmaz.

Fatma Nur Uyan
Fatma Nur Uyan

Merhaba benim ön dişlerimde ufak bir çaprazlık var, ve bu durum beni rahatsız ediyor, bu çaprazlık nasıl düzeltilebilir? tel kullanmalımıyım? sadece ön üst 2 dişim için, diğer dişlerim gayet düzgün, ve fiyat bilgisi öğrenebilirmiyim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba mantıklı olan ortodontik tedavidir. Alt ve üst dişlerinizin oturabilmesi gerekmektedir. Eğer kapanışınız uygunsa ve alt ön dişlerinizin sıralanması düzgünse, sadece üst ön gruba tel takılabilir. Yalnız unutmayın, bu şekilde dişler biraz daha öne doğru gelerek kendilerine yer bulacaklardır. Maliyet ile ilgili size mesaj gönderiyoruz.

Elvan kosdik 
Elvan kosdik 

Merhabalar doktor bey benim alt ve üst çenemde ki azı dişlerim çok içe doğru onlara ne yapılması gerekiyor

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Belki ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. 

Bünyamin yavcik
Bünyamin yavcik

Merhaba benim ön alt ve üst dişler seyrek bunun tedavisi ve fiyatını öğrenmek istiyorum Not: geçmişte yaşanan bir kaza sonucu çene kemiğinin kırılması sebebiyle çeneye ve dişlere tel takıldı bu sebepten ötürü dişler birbirinden seyrekleşti 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, alt ve üst dişler için diş teli fiyatları ile ilgili bilgiye email adresinize gönderiyoruz. 
Bir kaza geçirdiğinizden bahsetmişsiniz, bunun tedaviye olası etkilerini muayene edip ona göre değerlendirmek gerekir.

Doğadan Dolunay Acar
Doğadan Dolunay Acar

İyi çalışmalar. 24 yaşındayım, öğrenciyim. Üst yankeser dişlerim önkeser dişlerime göre daha önde, alt önkeser dişlerim de sıkışıklıktan dolayı hafif yamulmalar var. (Sanırım uzun süre bineron kullanımımdan kaynaklı) Alt 20lik dişlerim görünmüyorlar ve çene kemiğinin içerisinde eğik posizyonda duruyorlar, acı vermiyorlar. Elimde röntgen filmim var. Dişlerimin çapraşıklığını düzeltmek istiyorum. Dıştan, içten diş teli ve şeffaf plak çözümleri hakkında tahmini fiyat ve taksit imkanları ile her bir çözğm için tahmini tedavi süre bilgisini alabilir miyim? Tedavi süresinin kısa olması ve makul fiyat önceliğimdir.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Sürenin kısa olmasını ve daha hesaplı olmasını istiyorsanız içten tel tedavisini baştan elemelisiniz. Süre olarak çok daha uzun sürebilmekte, maliyet olarak normal telin 2-3 katı maliyeti olabilmektedir. Maliyet bilgisini e-mail olarak gönderiyoruz. 

Sümeyye Meltem Kaya
Sümeyye Meltem Kaya

Merhabalar, benim öndeki iki dişim biraz yamuk ne yaptırmam gerekiyor?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba bir ortodonti uzmanına muayene olun. O sizi yönlendirecektir. Tedavi olarak, en uygun olanı diş teli tedavisidir. Çeşitli yöntemler uygulanabilir. Hepsinin kendisine göre farklı avantajları vardır. Maalesef bu uygulamaların hepsinin farklı maliyetleri olmaktadır. Sadece iki dişinizde eğrilik bile olsa, kapsamlı bir tel tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Onur Koç 
Onur Koç 

Merhabalar benim alt çenem geride üst cenemde birazcık önde, retrognatizm oluyor sanırsam. Fiyat bilgisini öğrenmek istiyorum. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, alt çene geriliği olduğu durumlarda yaş çok önemlidir. İskeletsel büyüme gelişim döneminde olan bir bireye uygulanacak tedavi ile artık büyümesi bitmiş bir bireye uygulanacak ortodontik tedavi farklı olacaktır. Genel diş teli fiyatları ile ilgili email gönderiyoruz.

elis
elis

merhaba ust ıkı dısım tavsan dıs tabırı yapılandan alt cenemdede azcık gerılık mevcut tel takma ıstıyorum telle duzelirmi. ayrıca ust ceneden 2 dıs cekılecek bu durumda estetık acıdan ust cenede gerıye gıdınce daha kotu grunmezmı. birde fıyat alabılırmıyım

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  elis

Evet tel tedavisi ile diş kavisleriniz düzelir. Bu kapanışınızın da kesin düzelebileceği anlamına gelmez. Diş çekimi ile üst dişlerinizin ne kadar geriye alınacağı önemli. Üst dişlerinizin geriye gitme miktarına bağlı olarak üst dudak yapınızı etkileyebilir. Bu konun detayını ortodontistiniz ile konuşmalısınız.

Sevgi çekim
Sevgi çekim

Merhabalar benim üst çenem önde alt çenem geride iki tane hekime gittim normalde çene ameliyatı olman gerekiyor dedi.Ama onu olamam maalesef ????Diş teli takılacak biri üstten bir diş çekilerek takılacak dedi.Diğeride diş çekmeden yapacağım dedi kararsız kaldım siz bana yardımcı olun lütfen diş röntgenim var gönderebilirim Arzu edersiniz 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, klinik muayene olmadan, sadece diş röntgenlerine bakarak, bu kadar ciddi bir karar vermek maalesef imkansızdır.

Burcu Arslan
Burcu Arslan

Merhaba, Bende dış sıkma hastalığı bulunmakta olup bunun İçin plak kullanmaktayım ancak doktor aynı zamanda tel takılması gerektiğini söyledi diş sıkma hastalığı tedavisinde tel takılır mı? Teşekkürler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortodontik tedavi görmekte olan ve dişlerini sıkan bir çok hastamız bulunmaktadır. Dişlerinizi sıkmanız, diş teli tedavisi göremeyeceğiniz anlamına gelmez, fakat tedavi boyunca gece plağınızı kullanamazsınız.

Melisa
Melisa

Merhaba benim sadece üst çenem önde ama dişlerimin sıralanışı düzgün tedavi yaş sınırı var mıdır acaba 18 yaşından sonra da yaptırabilir miyim bir de fiyatı nedir

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Melisa

Merhaba, dişleriniz ya aradan diş çekerek, ki genelde küçük azı dişleri çekilir, ya da mini vidalar yardımı ile geriye kaydırılabilir. Bunun olabilmesi için gülme hattınız, dudak yapınız, keser dişlerinizin açıları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulur.

Beyza 
Beyza 

Merhabalar, benim üst ön iki dişim arasında birazcık aralık var ve yine üst köpek dişimin üstünde artık diş var tel taktırmak istesem ortalama fiyatı ne kadar olur acaba?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Beyza 

Merhaba orlama maliyetler ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz. 

Melek Akgün
Melek Akgün

Merhaba.benim üst damağım çok önde.diş teli düşünüyorum sadece fiyat almak istedim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba üst çenenizin önde olduğunu yazmışsınız. Yapılacak olan tedavide mevcut son derece önemli bir faktördür. Ortalama fiyat bilgisini formu doldururken verdiğiniz e-mail adresine gönderiyoruz.

Zeynep Sağlam 
Zeynep Sağlam 

Merhabalar 30yaşındayım dişlerimde sıklıktan dolayı çarpıklaşma mevcut özellikle üst köpek dişlerimden çok rahatsızım diş teli taktırmak istiyorum ortalama bir fiyat alabilirmiyim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba güncel diş teli fiyatları ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiryoruz.

Kamilenur erdem
Kamilenur erdem

Merhaba. 5 aydır ortodonti tedavisi görüyorum bu kısa süre içerisinde dişlerim dümdüz oldu. Fakat 36 numaralı dişim çürük olduğu için çekildi. 37 ve 38 numaralı dişimi aşşağı kaydırması 4 senemi alır diyor doktorum biri 17 milim biri 7 milim aşşağı kayacakmış gerçekten 4 sene sürer mi 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bu konuda yorum yapamayacağım. Değerlendirilmesi gereken çok faktör vardır.

Cigdem acikgoz 
Cigdem acikgoz 

Merhaba benim alt çenem ust çeneme gore genis bide ön alt ust 6 dişimin arasinda yarim santim bosluk var yani alt ust cene birbirine kavuşmuyor nasil bi tedavi uygulanmasi dogru olur 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, yarım santim yani 5 mm boşluk çok ciddi bir miktar. Muayene etmeden bir şey söylemek imkansız ama, tam bir düzelme hedefleniyorda ortodontik tedavi ile birlikte bir ameliyat gerekli olabilir.

Elif 
Elif 

Hocam merhaba. Benim sağ alt 1.buyuk azi disim çekildi. Ardındaki dis saglam ve onun da ardında 20lik çıkıyor. Cekilen dis boşluğuna bu arkadaki 2 disi ( 2.buyuk azi ile birlikte yirmilik) düzgün şekilde kaydırmak mümkün mü? Tel veya nasıl bir tedavi olur? Maliyeti nedir? Böyle bir tedavi uyguluyor musunuz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Elif 

Dişler kaydırabilir, fakat bunun neticesinde alt üst diş kapanışınızda istenmeyen etkileri olabilir. Bunun için muayene olmanız gerekir.

Nisanur dağ
Nisanur dağ

Merhaba 3 yıl olucak diş teli takalı,disim biraz yamuktu o düzeldi çenem geride olduğu için lastik kullandım ama duzelmedi daha sonra üst cenemden 2 dış çekti doktorum o boşluklar diğer dişler kaydı ama kayınca onların boşlukları oluştu,o boşluklar nasıl duzelcek estetik olarak kötü gözüküyor doktorum düzelcek diyo ama kocaman iki tane boşluk var nasıl olcak acaba 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Arka dişleriniz de öne doğru kayacak ve boşluklar kapanacaktır.