ÇOCUKLARIN İLK ORTODONTİK MUAYENESİ

ÇOCUKLARIN İLK ORTODONTİK MUAYENESİ

Çocuklarda süt dişlerinin düşüp daimilerinin çıkmaya başladığı dönemde ebeveynlerde bir merak başlar. “Acaba çocuğumun dişleri düzgün olacak mı?” sorusu özellikle dişleri eğri bir şekilde gelmeye başlayan çocukların anne ve babaların kafasını fazlaca kurcalar. Doğal olarak ebeveyn çocuğumun dişleri yamuk çıkıyor ne yapmalıyım diye panik olurlar. Bir çok durumda eğri çıkmaya başlayan dişler dilin ve dudağın etkisi ile düzelebilmektedir. Ön dört kesici süt dişi düşüp daimileri belirli bir noktaya kadar sürmeden önce  yapılacak fazla bir şey yoktur. Bu ön dört kesici sürdükten sonra hala eğrilikler varsa, bir yer darlığından söz edilebilir. Bir ortodontiste danışılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus üst daimi dişlerin alt dişlerin daha önünden sürmesi gerektiğidir. Eğer üst diş, çocuk dişlerini kapattığında alt dişin içinde kalıyorsa, diğer kesici dişlerin sürmesi beklenmeden bir uzmana danışılabilir.

Bariz olarak çocukta mevcut olan bazı ortodontik sorunları ebeveynler farkedebilirken bazen uzman bir göze ihtiyaç olabilmektedir. Burada yapılması en mantıklı hareket çocuğun bir ortodontist tarafından muayene olmasını sağlamaktır.

Ne zaman yapılırsa dah uygun olur?

Uluslararası kabul edilmiş standart 7 yaşına gelmiş bir çocuğun ortodontist tarafından muayene edilmesidir. Bu yaşa gelmiş çocuğun genelde daimi 1. azı dişleri çıkmış olmaktadır. Azı dişlerinin kapanışı bize ileride olabilecek sıkıntılar hakkında ipucu vermektedir. Bu yaş, kesici dişlerde de değişimin olduğu yaştır. Alt ve üst çenedeki kesici dişlerin pozisyonu ve ilişkisi de bu yaşta belirli bir olgunluğa ulaşmış olup ileriye dönük olarak değerli bilgiler ihtiva eder. Yedi yaşına gelmiş bir çocuğun muayene olması bu yaşta hemen tedaviye başlaması gerektiği anlamına gelmemektedir. Ciddi problem yaşaması muhtemel çocukların tespit edilip ileriye dönük olarak plan yapılması açısından önemlidir. Burada esas olan, sorunu en uygun zamanda yakalayıp en kısa zamanda en iyi şekilde çözmektir. Çalışmalar ve klinik tecrübe göstermektedir ki her sorun her yaşta aynı şekilde çözülememektedir.

BİR ÇOCUK MUAYENE EDİLİRKEN 2 ANA AÇIDAN DEĞERLENİRİLİR:

1. İskeletsel yani çene gelişimi ve çeneler arası ilişki açısından bir sorun var mı?

Bu tip sorunları zamanında yakalayıp uygun yaşta tedavi etmek çok önemlidir. Küçük yaşta alışkanlık olarak ya da bazı dişlerin uygun olmayan temesları neticesinde oluşan dişlerdeki kapanış bozuklukları çenelerin ilişkisine olumsuz etki edip ileride kalıcı olarak çeneler arası ilişkiyi bozabilmektedir. Özellikle ön çapraz kapanış ve yan çapraz kapanış mümkün olduğu kadar erken yaşlarda tedavi edilmelidir. İlerleyen yaşlarda zor olacak bir tedavi erken yaşta çok basit bir şekilde yürütülebilmektedir. Basit bir parmak emme alışkanlığı da ileride tedavisi çok güç durumlar yaratabilir. 7 yaşında parmak emen bir çocuk dişlerine ve çene yapısına ciddi zarar veriyor olabilir.

2. Dişsel yani diş kavsi boyutları ve diş boyutları uyumu açısından sorun var mı? Çapraşıklık ihtimali nedir?

Burada yeni süren kesici dişlerin boyutları, düşmemişse süt dişlerindeki mevcut aralıklar, süt azıların boyutları ve diş kavsinin şekli değerlendirilerek olabilecek düzensizlikler hakkında ipuçları toplanarak ebeveyne bilgi verilir.

Süt dişlerinin durumu çoğu zaman ilerisi için bir gösterge olmamakla birlikte, ebeveynlerden sık duyduğumuz bir yakınma şudur: Doktor bey, küçükken inci gibi süt dişleri vardı, daimiler gelince nedense bozuk çıktılar. Bunun nedeni, daimi ve keser dişler arasındaki diş boyut farkıdır. Doğal olarak küçük boyda olan süt dişlerinin yerine çıkacak olan daimi dişler çok daha büyüktür. Süt dişlerinin arasında aralıklar yoksa, daimi dişlerde çapraşıklık olması ihtimali yüksektir.

Bunun yanında karışık dişlenme döneminde yani süt keserlerin değiştiği süt azıların henüz değişmediği dönemde geçeci olarak yeni süren alt daimi keser dişlerde çapraşıklık oluşabilir. Oldukça geniş olan süt azılar düşüp yerine daimi küçük azı dişleri çıktığı zaman önde görülen çapraşıklık kendiliğinden düzelebilmektedir. 1.5 mm ye kadar olan çapraşıklıklar bundan dolayı normal kabul edilir, tabi süt azı dişlerindeki çürüklerden dolayı boyutlarında bir değişme olmamışsa.

1.5 mm den fazla bir çapraşıklık mevcutsa, ve bu diş kavsindeki darlıktan kaynaklanıyorsa, bunu genişletmeye yönelik tedavi erken yaşta uygulanabilir. İdeal olan dönem, daha sadece alt üst 4 keser dişin değiştiği, daimi köpek dişlerinin çıkmadığı dönemdir.

Çeneler arası ilişkide sıkıntı yoksa ve sadece dişlerde eğrilik varsa bu sorun sabit ortodontik tedavi ya da şeffaf plak tedavisi ile tedavi edilir. Bunun için ideal dönem ikinci daimi azıların çıktığı 12 yaş civarıdır. Şu unutulmamalıdır ki, sadece diş eğrilikleri varsa her yaşta tedavi imkanı vardır. Çeneler arası ilişkide sıkıntı mevcutsa ortodonti ile sadece büyüme ve gelişim döneminde ideal sonuca ulaşılabilir. 

Çocuğumun 5 yaşında dişi süt dişi sallanmaya başladı normal mi?

Evet normaldir. Her çocuğun dişlerinin değişim yaşı farklıdır.

Çocuğumun ön süt dişleri düştü ama daimileri sürmeye başlamadı ne yapmalıyım?

Bu yaş grubunda süt dişleri düştükten sonra bazen daimiler hemen sürmeye başlamayabilir. Normal şartlarda alt keserler 6 ay içinde sürmeye başlarlar. Üstte ise süre daha uzun olabilir. Bazı durumlarda 1 yılı bulabilir. Bu süreler geçmesine rağmen daimi dişler kendisini göstermemişse bir diş hekimine muayene ettirebilirsiniz. 

Çocuğumun ön süt dişleri düştü ama daimileri tam yerinden sürmüyor ya da düzgün gelmiyor, ne yapmalıyım.

5-8 yaş grubu çocuğu olan ebeveynlerden bize gelen en sık sorudur. Doğal olarak anne baba endişe etmektedir. Daimi dişler bazen eğri bir şekilde ya da tam olması gereken yerden sürmeye başlamayabilirler. Eğer dişin sürmesi için yeterli yer varsa, diş uzadıkça dilin ve dudağın etkisi ile yerine yerleşecek, düzgün bir şekilde kaviste yerini alacaktır. Eğer yeterli yer yoksa, alt üst keser dişler sürdükten sonra hareketli apareyler ile damaklar genişletilebilir. Böyle bir ihtiyaç olup olmadığını anlamanın tek yolu hem klinik, hem radyografik muayenedir.  

Bazı durumlarda, hiç bir şey yapılmaz, bütün süt dişlerinin değişmesi beklenir ve sabit ortodontik tedavi uygulanır.

Questıons from you

guest
485 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Eda 
Eda 

Merhaba hocam kızım 4 yaşına girdikten iki ay sonra ön dişleri sallandı ve dişçiye gittiğimizde ön dört dişini de çekmeleri gerektiğini söyledi şimdi diğer dişleri de sallanıyor fakat sizde kötü mü yaptım çekim yaptırarak ne kadar sürede geri gelir ön dişler yardımcı olur musunuz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Eda 

Sallanan dişler tabiki düşecektir. Gelme süresi için bir şey söyleme çok zor. Normalde 6 ay dense de 9 ay sonrasında hala daimi diş sürmemişse, bir uzmana göstermekte fayda vardır.

Ceren Sahin
Ceren Sahin

Doktor bey merhaba, 9,5 yaşındaki kızımın bugün ilk kez ağız röntgeni çekildi ve üst ön dişlerinin olmadığını söyledi doktor hanım. Süt dişleri henüz düşmedi. Yurt dışında yaşıyoruz ve ortodontist randevusunu Nisan ayına alabildik. Çene yapısı oturana kadar süt dişinin korunabilecegini okudum. Süt dişi kaç yasina kadar idare edebilir? Sizden ücreti mukabil röntgen paylaşarak fikir almamız mümkün olabilir mi? Yanıtınız için teşekkürler şimdiden.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Süt dişlerinin düşmesini engelleyecek herhangi bir uygulama yoktur. Daimi dişler alttan sürmeye başladığında, süt dişlerinin köklerini eritir ve sürerler. Çok çok nadiren süt dişi kökü kendi kendine erimeye başlayabilir. Normal şartlarda, altta daimi diş yoksa, süt dişi çok uzun süreler ağızda kalırlar. Röngeninize tabiki bakabilirim.

Çiğdem Dönmez
Çiğdem Dönmez

Merhabalar doktor bey. Kızım 8 yaşında alt ön süt dişleri çıktı fakat yerine gelen dişlerde bir sallanma var çok endişeliyim. Normalmi bu ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ediyorum 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Yeni süren dişlerde hafif sallanma normal kabul edilir.

Gökhan ONGÜN
Gökhan ONGÜN

Merhabalar 12 yaşındaki kızımın diş teli tedavisi için bilgi istiyorum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Tedavi olasılıkları, olası tedavi süreleri gibi konular hakkında genel bilgiler web sitemizde mevcut. Maliyetler gelince, diş teli fiyatları hakkında bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz. 

Sedat
Sedat

10 yaşındaki oğlumun kaza sonucu üst ön iki dişi kırıldı kırıklar çapraz ve büyük olup dişlerin yarısı durmaktadır. Yeni dişler çıkarmı, bize nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Sedat

Yeni dişler maalsef çıkmaz. Simdilik dolgu ile idare edilebilir. 18 yaşına gelince lamina yapılabilir.

yasemin
yasemin

merhaba, benim kızım 2,5 yaşında 2. azı dişleri hariç bütün dişleri çıktı. fakat üst çene sağ dişler ile üst çene sol dişler aynı boyda değiller. dişler kapandığında boşluk kalıyor. önceden daha fazlaydı bu boşluk şimdi biraz daha azaltı. bununla alakalı yapılacak bir şey var mıdır öğrenebilir miyim ?

Gizem kaya
Gizem kaya

Merhabalar, 6 yaşında oğlumun alt ön 2 kesici dişi düşmeden arkasından 2 kalıcı diş sürmeye başladı. Diş hekimi süt dişlerini çekti. arkasından gelen kalıcı dişler büyüdüler fakat sanki sallanıyor gibiler. Bu sallanma şiddeti artar mı? neden sallanıyor gibi geliyor? Bir diş hekimi ziyareti gerekir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Gizem kaya

Merhaba, dişler yeni sürdüğü ve kökleri hala oluşum aşamasında olduğu için normal. 

Canan özgen 
Canan özgen 

Merhaba, Benim kızım 12,5 yaşında üst 2.azı dişi henüz sürmeye başlamadı. Ortopedi tedavi olup dişe yer açıldı fakat yinede diş çıkmıyor. Römtgende diş görünüyor. Doktor orayı kesip dişe asılıp çıkarmaya çalışıcaz diyor. Ameliyat olmadan dişin çıkma ihtimali yokmu acaba. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Simetriği tamamen sürmüşse, röntgende diş kökü oluşumu yeterli düzeydeyse, sürme yolunda bir engel yoksa, bir süre beklendikten sonra hala gelmiyorsa, doktorunuz uyguladığı yöntem uygulanır.

Gizem bağcı
Gizem bağcı

Hocam merhaba bebeğim 16 aylık üst çenesinde azı dişinin arkasında bir diş ucu daha göründü normal bir durummudur bu? Ne yapmam gerekir

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Görneden yorum yapmak imkansız, ama bir değil iki tane azı dişinin çıkması normaldir.

Çetin Deniz
Çetin Deniz

Merhabalar hocam, oğlum 10 yaşında, azı süt dişleri düşmeye ve yerine sürmeye başladı. Üstten diş gelmeye başladıkça sallanan dişi basit bir müdahale ile alıyorum. 1 azı süt dişi sallandı, üstten kalıcı diş sürdü, yerine diş geldi,.. sonra üstten yeniden diş sürdüğünü tespit ettim çok geçmeden çoktan dişin saklandığını söyledi oğlum onu da aldık.. aynı 1. Azı dişi iki kere çoktu ikinci kez düşü sürmeye başladı.. diğer tarafa baktığımda orada aynı durum var ve 1 üst azı sağ tarafta da da sallanıyor. Diş etinde üsten diş sürmeye başladı. Bu durum normal mi? teşekkür ederim. kolaylıklar.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Daimi dişler çok daha yukarıdan sürmeye başlasa da, ağızda göründüğü anda süt dişi mevcutsa, alınmalıdır.

BÜŞRA ALAF 
BÜŞRA ALAF 

Merhaba hocam oğlum 19 aylık alt azı dişi diğer dişlerin arkasında Damakta çıkmış ne yapılması gerekiyor bilginizi almak isterim iyi günler 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Fazladan bir diş olup alınması gerekebilir.

BURCU islek 
BURCU islek 

Benim kızım 2017 ekim dogumlu dün üst ön dişi sallanip düştü normal mi 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bazı çocuklarda dişler erken değişebiliyor.

ÖMER DALMIS 
ÖMER DALMIS 

Oglum 9 yasinda kopek disi damaktan ucu cıktı. Ne yapabilirim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Damaktaki darlıktan kaynaklı olabilir. Üst çene genişletmesi yapılabilir.

Yağmur karayılan 
Yağmur karayılan 

Merhaba kızımın alttaki ilk dişi sallanıyordu fakar arkasından dış cıktı oda çapraz ve eğri duruyor şimdi iki dişi çekildi ama o arkasından çıkan diş duruyor ne yapmam gerekiyor tesekur ederim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, Instagram’dan size mesaj gönderdim. 

Ecrin Asci
Ecrin Asci

Merhaba kızım 9 yaşında ön daimi dişinin birisi uzun birisi kısa geldi bunun bir tedavisi mümkünmüdür 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ecrin Asci

Diğer dişleri değiştikten sonra hala biri uzun biri kısa kalırsa, ortodontik tedavi olabilir. 

Ebru Sağlam
Ebru Sağlam

Mrb Hocam. Benim oğlum 7 yaşında 1 2 yaşlarında çene geriliği olduğu, ilerleyen yaşlarda tedavi olması gerektiği söylendi bu tedaviye en yakın sürede ne zaman başlayalım. Ve çene yapısından kaynalkı olarak sanırım yeni büyümüş olan alt iki dişinde biraz yamukluk var. Tahminim diğer iki yanındakide yamuk çıkacak, tedavi ile birlikte dişlerede düzeltme yapılabiliyor mu? Ve son olarak ön üst dişlerinin biri 3 hafta önce düştü hala diş gelmedi fakat yanında ki de düştü düşecek biraz inceledim altında ya yeni diş var yada diş sallanırken bi parçası kırılıp içerde kalmış. Dişi çekmeli miyim yoksa doktoramı götüreyim bilemedim. Yaşadığım şehirde çocuk çene geriliği tedavisi yok şuan da başka şehirdeyim burada var. Gerekirse gitmeden burada tedaviye başlayabiliriz. Sizden cvp bekliycem. Şimdiden teşekürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Şu anda bulunduğunuz şehirde ortodontist varsa, gidip bir muayene olmakta faydır. 1-2 yaşlarında olan bir bebekte çene geriliği teşhisi, eğer dudak damak yarığı yoksa, konamaz. Hangi çenesinde gerilik olduğunu yazmamışsınız, ama alt çene olduğunu düşünerek cevap yazıyorum. Eğer böyle bir sıkıntı varsa, iskeletsel büyüme ve gelişimin hızlandığı dönem tedavi için en uygun zamandır. Erkek çocukları için 13-14 yaş civarında. Eğrilikleri 7 yaşında tespit etmek imkansız, ama çene problemi ile birlikte tabiki düzelir. Sallanıp düşen kesici dişin parçasının kalması pek mümkün değildir. Belki gelecek diş ile karıştırıyorsunuzdur. Bir diş hekimine gösterebilirsiniz.

Ebru Ersoy
Ebru Ersoy

Merhaba Hocam Oğlum 7 yaşında ön alt kesici dişleri 5 tane doktorumuz yapılacak birşey olmadığını kalıcı dişler çıktığında 4 yada 5 tane çıkarsa duruma göre bakilacagini söyledi 3 tanesi düştü yerine 2 tane çıktı kalan 1 tanesi ise alt damaktan yarım cm kadar aşağıdan diger dişlerin arkasından çıkıyor deriyi yarıp çıkmaya başladı ama öne doğru ilerleme olmuyor diğer çıkan dişler çapraşık ve bu arkadan gelen dişe mesafe çok az olduğu için ilerlemiyor olabilir mi bu durumda ne yapılmalı yol gösterirseniz sevinirim şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ebru Ersoy

Dilin itme etkisi ile diş, yer olduğu sürece yavaş yavaş yerini bulacaktır. 

Ebru Ersoy
Ebru Ersoy

Merhaba Hocam Oğlum 7 yaşında ön alt kesici dişleri 5 tane doktorumuz yapılacak birşey olmadığını kalıcı dişler çıktığında 4 yada 5 tane çıkarsa duruma göre bakilacagini söyledi 3 tanesi düştü yerine 2 tane çıktı kalan 1 tanesi ise alt damaktan yarım cm kadar aşağıdan diger dişlerin arkasından çıkıyor deriyi yarıp çıkmaya başladı ama öne doğru ilerleme olmuyor diğer çıkan dişler çapraşık ve bu arkadan gelen dişe mesafe çok az olduğu için ilerlemiyor olabilir mi bu durumda ne yapılmalı yol gösterirseniz sevinirim şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ebru Ersoy

Dilin itme etkisi ile diş, yer olduğu sürece yavaş yavaş yerini bulacaktır. 

Duygu Sakin
Duygu Sakin

Merhaba, Kızım 22 aylık. 18 tane dişi var. Özellikle ön dişleri çok çarpık. Endişelenmek için çok mu erken? Teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Evet, oldukça erken.

Nuray Doğmuş 
Nuray Doğmuş 

5 yaşındaki oğlumun ön dişinin yan tarafı biray ayrıktı bu gün farkettim o boşluktan fazladan diş çıkıyor normalde 2 ön 2 yan ve 2 köpek dişi derdimiz dişler olurdu oğlumun ön ve o yan dişinin arasından diş çıkıyor

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, yedinci bir diş çıkıyorsa, bir çocuk diş hekimi (pedodontist) ya da ortodontistin görmesi iyi olabilir.

Dilek Demet
Dilek Demet

Merhaba oğlum 12 yaşında üst köpek dişleri çok geriden geliyor üst dış etinden.. ve sanırım çıkacak yer yok… Başka bir kanaldan bana ulaşırsınız foto gönderebilirim. Geliboludayim ve burada bir ortodontist yok malesef… bize en azından bir yol.haritasi cizerseniz ona göre yakın bir sehre goturebilirim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Oğlunuzun ortodontik tedaviye ihtiyacı olabilir. Güvenebileceğiniz bir ortodontist bulup muayene ettirmekte fayda var. 

Zehra er
Zehra er

Merhaba hocam oğlum 9 aylik üst ön 2 dış normal yanlardaki yarım santim arayla geriden çıktı.simdide baktım 1 santim arayla iç. Damak kısmında 2 tane çıkıyor ne yapmam gerekir.dr mudahelesi için erken mi beklemelimiyim yoksa gostermelimiyim.tesekkur ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Zehra er

Merhaba, üst dişler alt dişlerin daha iç kısmından çıkıyorsa, bir ortodonti uzmanına danışmanızda fayda vardır.

Derya Çınkır
Derya Çınkır

Merhabalar Doktor Bey 11 yaşındaki kızımın daimi azı dişlerinden bir tanesinin kökü oluşmadığı için orası boş kalıyor,bunun için ne yapılmasını önerirsiniz? 7 yaşındaki kızımdada dudak bağı var sizce hangi yaşta alınması uygundur?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, 11 yaşındaki kızınızın boş kalan yeri ortodontik tedavi ile arkadaki dişlerin kaydırılması ile belki kapatılabilir. Dudak bağı, köpek dişleri sürmeye başladığında hala ön iki dişin arasındaysa, yukarıya kaydıracak bir operasyon yapılmalıdır.

Deniz Doğan
Deniz Doğan

Doktor bey merhaba, yaklaşık 3 ay önce (Bu ay 5 yaşına giren)kızım arkadaşıyla carpisinca alt on kesici disi sallandı doktora götürdük film çekildi mudaheleye gerek olmadığı tekrar yerini sabitleyecegi söylendi, denildiği gibi oldu şu an çok hafif bir sallanma var rahatsız etmiyor fakat dün kızım muz yerken(oldukça olgun) sert ısırdığı için üst on kesici diş travma olan Alt on kesici dişin hemen yanındaki diğer 2. Alt kesici dişe denk geldi ve bu sefer çok sallandı hatta renk kaybı olmaya başlandı, şimdi biraz araştırdığımda o dişlerin düşme değişme yaş aralığı 5 yaşından basliyormus, acaba değişme vakti geldiği için mi sallanıyor yoksa travma nedeniyle mi? Bir diğer sorum da çekilmesi onerildiginde yerine yer tutucu taktırmaya gerek var mıdır?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

O yaşta dişinin sallanması normal olabilir. Renk farkı olduğundan bahsetmişsiniz, bu da travma sonucu sallanmaya da işaret edebilir. Her koşulda, 5 yaşında bir çocuğun süt kesici dişine tedavi edici bir müdahale gereksiz olduğunu düşünüyorum. Eğer çekilirse, yer tutucu yapılmasına gerek yoktur.

Davut Ozdemir
Davut Ozdemir

Kızım 14 yasinda. On alt azı disi agriyirdu. Doktora götürdük süt disi dedi doktor henüz düşmemiş. Bir fil m çektirin eğer alttan dis gelmezse dişe kanal tedavisi yapılması lazım dedi Sorum şu acaba süt dişlerinin altından ana dis çıkmaması gibi bir durum olabilir mi. Yani illa ki süt dışının altından kalıcı dis çıkması gerekmez mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bazı kişilerde bahsettiğiniz gibi daimi diş eksikliği olabiliyor. Bu gibi durumlarda, eğer ortodontik tedavi ile kapatılabilecekse, süt dişi çekilir ve boşluk kapatılır. Kapatılamayacaksa, mümkün olduğu kadar düşmesi geciktirilir. Bazen hiç düşmeyebilir. Bunu baştan bilmek imkansızdır.

Burcu Çevik 
Burcu Çevik 

İyi çalışmalar İbrahim Bey, 19 aylık bebeğimin alt ön dişleri 4 çıkması gerekirken seyrek olarak 3 tane çıktı. Çıkar diye bekledik ama alt üst ilk süt azıları da dahil diğer dişlerini çıkardı ama önler 3 tane. 4 yerine 3 diş olmasının bir mahsuru var mıdır?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, sık görülmese de bir dişi doğuştan eksik olabiliyor. Bu durumda altından ileride daimi diş gelmeyecektir. Daimi ön dişler çıktıktan sonra bir ortodontiste muayene ettirebilirsiniz.

Birsel ÖZBEN 
Birsel ÖZBEN 

Merhaba doktor bey kizim 8 yaşında iki on dışı cikti sagdaki soldaki den 2 hafta önce düşmesine rağmen soldaki daimi dışı çıktı ve büyüdü sağdaki hala çıkmadı 3,4 ay oldu neredeyse ve yeri damak kısmı mor gibi duruyor endişelendiriyor beni iki tane üniversite hastanesine götürdüm onemsemediler çıkar dediler röntgen çekildi dis var diyoyar ama mor gibi olması beni korkutuyor siz ne düşünüyorsunuz bu duruma acaba teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bazı zaman diş çıkması gecikebiliyor. Röntgen alınıp bakıldığına göre beklemek dışında fazla yapılacak bir şey yok. Morluk artarsa, o bölgedeki diş eti kesilip dişin sürmesine yardımcı olunabilir.

Tugba caglqyan
Tugba caglqyan

Hocam merhaba 8 yaşındaki kızımın ust on iki kesici dişleri arasında boşluk bulunuyor bu boşluk dil bağı varsa ondan kaynaklanabilir dedi dr. Yan kesici dişleri de yakinda düştü onlarında yerine kalici dişleri geliyor fakat gelen dişleri de eğik geliyor eger dil bagi varsa erken müdahale önemli midir cevabınız için tesekkurler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer iki ön kesici dişin arasına kadar uzanıyorsa, bunun yukarı kaydırılması bir miktar yardımcı olabilir.

Burcu Yüksel 
Burcu Yüksel 

Iyi gunler kizim 28 aylik alt çene yan kesici dişleri çıkmadı ust dişlerinde bir sorun yok fakat alt yan kesiciler çıkmadı kopek dişleri cikti kesicilerin cikmasi gereken yerler diğer dislerin çıkmasi nedeni ile daraldı suan yapmam gereken nedir bana yol gösterir misiniz? Müdahale edilmesi gerekiyor mu? Bu dislerin hic çıkmaması sakıncalı bir durum mu? Şimdiden cevabiniz icin teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dişler her çocukta aynı sırada sürmezler. Aradan sürecek dişler diğerlerini ittirerek yer açabilirler. Bu yaşta yapılacak bir şey yok. Süt dişleri tamamen sürdüğünde çapraşıklık olursa, bir ortodontist’e muayeneye götürebilirsiniz.

Ali
Ali

Merhaba hocam Çocuğum 7 yaşında. Yaklaşık bir yıl önce ön alt ve üst kesici dişleri düştü. Yaklaşık 4ay önce alttakiler geldi. Fakat usttekiler gelmedi. Müdahale gerektirir mi? Daha ne kadar zaman sonra çıkabilir.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ali

Merhaba. 1 yıldır gelmedilerse, bir panoramik röntgen çekilip bakılabilir.

ALİ EROĞLU
ALİ EROĞLU

Merhabalar. Benim 4 yaşında bir kızım var. Kreşte düşüp sandalyeye çarpmış direk dişe gelmemiş önce dudağa oradan dişe etki etmiş. Üst tavşan dişlerinden birinde apse oluştu ve hafif sallanıyor. Antibiyotik kullandık apse küçüldü ama hafif sallanma devam ediyor. Sizce nasıl bir yol izlenmeli? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bir çocuk diş hekimi ile bağlantıya geçebilirsiniz ama fazla yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorum.

ALİ EROĞLU
ALİ EROĞLU

Merhabalar. Benim 4 yaşında bir kızım var. Kreşte düşüp sandalyeye çarpmış direk dişe gelmemiş önce dudağa oradan dişe etki etmiş. Üst tavşan dişlerinden birinde apse oluştu ve hafif sallanıyor. Antibiyotik kullandık apse küçüldü ama hafif sallanma devam ediyor. Sizce nasıl bir yol izlenmeli? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bir çocuk diş hekimi ile bağlantıya geçebilirsiniz ama fazla yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorum.

Seval Kömür 
Seval Kömür 

Iyi günler hocam. 6 yaşında kızım var. Ön alt 4 tane süt disini düşürdü ama 2 tanesi çıktı sadece. Süt dişlerine göre daha büyük çıktı tabi. Diğer 2 dişe yer kalmadı ama çıkan her 2 dişin yanlarında biraz boşluk kaldı ama bir sorun olur mu? Birde ön üst 2 dişi düştü henüz yerine diş çıkmadı. Düşmeli 15 gün oldu.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dişler yeterince yer bulamazlarsa çapraşıklık olabilir. Bu aşamada dişlerin sürmesini beklemelisiniz. Daimi dişlerin sürmesi yazıda da bahsettiğimiz gibi zaman alabiliyor.

Seval Kömür 
Seval Kömür 

Iyi günler hocam. 5.5 yaşındayken alttan 4 dişi düştü ama sadece ikisi çıktı ikisi cikmadi. Biraz boşluk var ama dar .6 yaşında ust iki dişini düşürdü altı ay oldu hala çıkmadı. Bir sorun var mi acaba?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

9 aya kadar bekleyin. Çıkmazsa bir pedodontist ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Öykü Adsoy 
Öykü Adsoy 

Merhaba ben 14 yaşındayım yaklaşık 3 sene önce öndeki dört dişim düştü ama şimdi tekrardan o dört dişim sallanıyor eğer düşerse yenisi çıkar mı? Ve ben düşmesini istemiyorum bunun için çözüm yolu yokmu? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Düşen ve değişen dişler tekrardan değişmez. Eğer ön ört dişiniz sallanıyorsa mutlaka bir diş hekimine muayene olun.

yasemin özdemir
yasemin özdemir

mrb doktor bey.kızım 3.5 yasında malesef hala emzığı bıraktıramadık.ve ust ıkı dısı bıraz onde.süt dıslerı düstükten sonra tekrar gelen dıs düzelırmı yada su anda bır tedavı sürecı varmı

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, daimi dişler çıkmaya başlayana kadar bırakırsa sorun olmaz. Daimi keseci dişler gelirken, hala bırakmamış olursa, sorun olabilir.

İbrahim Aydoğan
İbrahim Aydoğan

İyi ramazamlar 12 yaşında oğlumun alt onden sol 3 ve sağ 3. Dişlerinin çürümesi sonucunda panoramik flim çekildi ve ana dişlerin gelmedigi tesbit edildi ne önerirsiniz?

Ayşe ACAR AKTAŞ
Ayşe ACAR AKTAŞ

Hocam merhaba, 5 yaş 9 aylık kızım 2 gündür 38.8 kadar çıkan ateş halsizlik var. ikinci azı dişi alt çene sağda patlamış durumda sol alt çenede ise çıkmak üzere…bu yaşta çıkması normal mi hocam? Erken çıkması geleceği için olumsuz bir süreç içerir mi? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Normal şartlarda bu yaşta birinci daimi azı dişi yani 6 yaş dişi çıkar. Eğer bu dişten bahsediyorsanız, herhangi bir sorun yoktur.

Arzu
Arzu

Merhaba 11 yaşındaki oğlumun üst köpek dişleri düştü ama yerine dişleri 2 ay oldu hala çıkmadı normalmi ne zaman doktora götürmeliyim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Arzu

Köpek dişleri için toplam 6 ay bekleyebilirsiniz.

Emine Nur Keleş 
Emine Nur Keleş 

5 yaşındaki kızımın 2 tane azi disi çekildi 1 tane daha çekilecek tekrarda yeni disi çıkar mı kafama çok takılıyor sürekli köküne doğru enfeksiyon iltihap oluşuyor 1 tane çekiyorlar başka enfeksiyonu disi oluyo napmaliyim cevap verirseniz sevinirim hocam teşekkürler 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, süt azı dişlerini çok erken yaşta kaybetmiş. Yer tutucu yapılmasında fayda vardır.

Berivan kaya
Berivan kaya

Merhaba kızım 3 yaşında üst keser dişleri daha çıkmadı bu normalmı.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

hayır normal değil. Bir çocuk diş hekimi (pedodontist) ile iletişime geçebilirsiniz.

Baris Ozdere
Baris Ozdere

Merhaba Hocam. Kızım 6 yaşını bitirmek üzere. Birinci azı dişi çıkıyor ancak şişme ve ağrı yaptı. Şişme ve ağrı normal belirti mi yoksa Ortodondist e göstermeli miyiz? Malum Covid19 sebebiyle son çare olmadıkça kimseyle temas etmek istemiyoruz.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bazen diş üzerindeki diş etini aşamamakta, diş ile birlikte dişeti de yükselmekte, bu da şişme ve ağrıya neden olabilmektedir. O bölgeyi, acısa da, diş eti dahil çok iyi fırçalamak gerekir. mevcut durumu tam olarak bilemiyorum, ama diş etine ufak bir kesi yapmak gerekebilir. Bu işlemi her diş hekimi yapabilir. Ağrı daha da artarsa göstermek de fayda olabilir.

Dilek Aksu
Dilek Aksu

Mrhb hocam benim kızım 7 yaşında alt süt dişleri değişti yerine yenileri çıktı fakat şimdi damagin iç tarafından 2 dîs daha çıkmış böyle bişey mümkün mü bu nasıl tedavi edilebilir 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Dilek Aksu

Onlar da yan kesici daimi diş olabilir.

Hayriye Albaş
Hayriye Albaş

Merhabalar kızım 12 yaşında süt dişi sallanıyor ama üstten yeni diş gelmiş ne yapmalıyız diş teline gerek varmıdır

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Yeni gelen diş için diş kavsinde yeterli yer yoksa, ortodontik tedaviye ihtiyaç olabilir.

Ayşe sedef Sazak 
Ayşe sedef Sazak 

Merhaba hocam 2buçuk yaşında kızım var ön dişlerde kapanma bozukluğu var kaç yaşında tedavi edilebilir.. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, 6 yaşında bir ortodontiste muayene ettirebilirsiniz.

Ayşenur 
Ayşenur 

Merhaba hocam oglum 5.5 yasında azı dişinde çürüme oldugu için çekildi altından diş gelirmi kalıcı dişler için sıkıntı olurmu 

Aysel özer
Aysel özer

6 yaşında kızım var alt damakta süt dişler çıktı hocam ama yerine gelen dişler çıkan dişlerin yerinden gelmedi biraz geriden onun yanındaki diş çıkan dişin biraz daha gerisinden çıktı bu dişler yerine gelir mi yoksa ne yapmalıyım

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Normalde zamanla yerine oturacaktır. Yer darlığı varsa tam yerine gelemeyebilir. 6 yaşında yapılacak bir şey yok. 8-9 yaşlarında damaklık yapılabilir.. 

Aysegul Uysal
Aysegul Uysal

Merhaba kızım 6 yasinda alt dişleri düştü yerine kalıcı diş geldi üst dişleri düştü 2 ay oldu daha çıkmadı damakları da çok ayrık duruyo geç çıkması normalmıdır ? Bıde ben dentinagenesiz imperfekta hastasıyım benım çocuklarımda görürlme olasılıgı nedır şu anlık bı sıkıntılı durum yok ama ılerde olurmu genetık rahatsızlıgım onlarda cıkarmı veya torunlarımda gorulme olasılıgı varmıdır?

Ayhan Şahin
Ayhan Şahin

Merhaba İbrahim hocam. Oğlum 4 yaşında ön kesici dişlerinden birini çarpmış. sallanıyor ve bir gündür kanama var. Muhtemelen düşecek. Şuan için ve dişin düşmesi durumunda ne yapmamız gerekli?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

bir röngen alınıp durum değerlendirilebilir. Kalan parça falan var mı diye. Yapılacak fazla birşey yok.

Bayram
Bayram

Merhaba hocam benim kızım 15 yaşında birkaç gün önce çok şiddetli ağrısı oldu ve üst köpek dişinin arkasından yeni diş çıktı ve köpek dişi sallanıyor. Köpek dişini çektirsek arkadaki diş öne gelir mi? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Bayram

Panoramik röntgen alıp değerlendirmek gerekir.