DİŞ TELİ İÇİN DİŞ ÇEKİMİ ŞART MI

DİŞ TELİ İÇİN DİŞ ÇEKİMİ ŞART MI

Diş teli tedavisi için diş çekimi konusu ortodontistler için tedavi planlaması aşamasında kritik konulardan birisidir.

Çekim kararı için çeşitli analizler yapmak gerekmektedir. Bu analizler bile ortodontistler arasında tam bir fikir birliği sağlayamamaktadır.

Çekim konusunda her doktorun tercihi farklıdır. Her ortodontist kendi tecrübe, bilgi ve estetik anlayışına göre çekim planlar, ya da planlamaz.  

Bazı diş hekimi ortodontistler tedavi için daha sık çekim kararı verirken bazı ortodontistler benzer vakalara daha az çekim kararı verebilmektedir. 

Bir çok branştan farklı olarak ortodontide tek bir doğru yoktur. Standart belirli bir eğitim de yoktur. Her doktor aldığı eğitim çerçevesinde diş çekimi kararı vermektedir. Burada bir önemli konu da ortodontistin bilimsel verilere dayanan güncel tedavi yaklaşımlarını ne kadar takip ettiği de önemlidir. 

Neden farklı tedavi planlamaları yapılmaktadır?

Bu birçok nedene dayanmaktadır.

Esas olarak ortodontik tedaviden elde edilmek istenen sonuç, çevre dokularla uyumlu güzel bir diş dizisi kazandırmaktır. 

Burada önemli faktör çevre dokular ve tabiki gülme hattıdır.

Her ortodonti doktoru bu konuda hem fikir değildir.

Kimi çevre dokulara daha önem verir, kimi gülme hattına, kimi de sıralanan dişlerin kendisine.

Diğer bir konuda tedaviden sonra dişlerde bozulma riskidir

Ortodonti uzmanınız sizi muayene ettikten sonra bu konuları kendisine sormalısınız.

Neden diş çekilir?

Bunun ana sebebi diş kavsindeki yer darlığıdır

Mevcut yer darlığının miktarı oldukça kritiktir.

diş teli için diş çekimi

Bazı ortodontistler yeterli yer yok deyip çekim yapmayı düşünürken bazıları hayır yeterli yer var bu dişler buraya girebilir diye düşünebilirler.

Hafif çapraşıklık diş telleri takıldıktan sonra dişlerin biraz öne doğru gelmesi neticesinde düzelir. 

Bunun yanında farklı yöntemlerle dişler geriye doğru hareket ettirilerek de bir miktar yer kazanılır.

Özellikle alt keser bölgesindeki hafif yamukluklarda keser dişler arasından zımparalama ya da törpülemediyebileceğimiz işlem yapılarak, dişler diş kavsine sığdırılmaya çalışılır.

İşte bütün bunlara rağmen dişlerinizin güzel bir şekilde dizilmesi için yeterli yer yoksa diş çekimi gerekli olur. 

Bu durumda karar verilmesi gereken konu hangi dişlerin çekileceğidir. 

Bütün dişlerin sağlıklı olduğunu düşündüğümüz taktirde, çekilecek dişler estetik ve fonksiyon yönünden olumsuz etki yaratmayacak şekilde çapraşıklığa en yakın noktadan yapılır.

Alt üst dişlerin ilişkisinde sorun olduğu durumlarda da çekim gerekli olabilir

Üst keserlerin ileri olduğu durumlarda üst diş kavsinden diş çekerek alt üst ilişki sağlanmaya çalışılabilir. 

Bu durum biraz bıçak sırtı bir karardır.

Üst kesici dişlerin geriye alınması alt üst dişlerin ilişkisini düzeltirken üst dudak desteğinin azalmasına yol açarak başka estetik problemlere neden olabilir.

Yukarıda anlatılanın tam tersi bir durumda yani alt dişlerin üst dişlerin önünde olduğu durumlarda bazen alt diş kavsinden çekim yaparak alt dişler geriye alınır. 

Bu şekilde alt üst diş ilişkisi düzeltilebilir. 

Burada da bunun bir sınırı vardır. 

Ortodonti uzmanınız röntgeninize bakarak ve klinik muayene ile bunun olabilirliğini size anlatacaktır. 

Unutulmaması gerek konu bu yapılan ile alt çene ucunuzun geriye gitmeyeceği, sadece alt dişlerinizin geri gideceğidir. 

Eğer alt dişleriniz ile birlikte çene ucunuzun da ilerde olduğunu düşünüyorsanız ve bu durumun düzeltilmesini istiyorsanız, ortognatik cerrahi adını verdiğimiz ortodonti ve cerrahi işlemlerin birlikte yürütüldüğü daha komplike bir tedavi ihtiyacınız olabilir.

Nadir durumlarda, alt üst ön dişleriniz tam bir kapanış sağlamıyorsa, azı dişlerinin çekimi ile gerçeklerştirilen çekimli bir tedavi yöntemi vardır.

Hem dişlerde ciddi miktarda düzensizlik, hem de çeneler arası ilişkide sıkıntı varsa diş çekimi ihtiyacı daha fazla olur.

Diş çekimi kararında ortodonti uzmanınızın cevaplaması gereken soru: Çekim yapmaya değer mi?

Çekim yapmadan çapraşıklığı çözecek ortodontist için de cevaplaması gerek soru: Sağlıklı stabil bir sonuca ulaşabilecek miyiz?

Ortodontik tedavi amaçlı diş çekimi ihtiyacı yukarıda bahsedildiği gibi birçok faktöre bağlıdır. 

Bu faktörler arasında en önde geleni aşırı boyuttaki çapraşıklık sonucu yer darlığıdır.

Günümüzde kullanılan teknikler sayesinde tel tedavisi amacı ile yapılan sağlam diş çekimi, minimum seviyeye indirilmiş olsa da, gerekli olduğu durumlar olmaktadır.

Bunun dışında daimi diş çekimi gerektiren olgular:

Restore edilemeyecek kadar harap dişler
Eksik başka daimi diş nedeni ile simetrinin başka türlü sağlanamayacak olması
Dişi destekleyen çevre dokulardaki (Kemik ve dişeti) yetersizlik
Diş köklerindeki yapısal bozukluklar gibi…

 

Questıons from you

guest
145 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Nurgül 
Nurgül 

yani diş çekimini diş hekimleri belirlemiyomu acaba çünkü diş hekimi cekim olcak dedi ortodontist ise gere k yok dedi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Nurgül 

Eğer diş çekimi ortodontik tedavi amacıyla yapılacaksa, ortodonti uzmanı karar verir.

Dilek Tunçer 
Dilek Tunçer 

Hocam merhaba . Bir ay önce ortodontik tedaviye başladım üst ve alt ön kesici dişlerim ayrıktı. Doktorum hem alt hem üst tel taktı fakat üstte 12 altta 12 olmak üzere toplam 24 dişimde tel var arkada kalan büyük azı dişlerim ve çıkan 20 lik dişlerim olduğu gibi duruyor onlara tel takmadı . Şuan gözlemlediğim kadarıyla dişlerim şekle giriyor tel takılanlar sıralı olmaya başladı ama arkadakiler tamamen bağımsız. Bu normal bir durum mu . Vereceğiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bazı durumlarda, özellikle kapanış olması gerektiği gibiyse, ikinci ve varsa üçüncü azılara tel takılmayabilir.

Ahsen 
Ahsen 

Merhaba, aslında şikayetimi internette biraz araştırdım ama bir şey bulamadım.Diş telimi takalı yaklaşık bir ay olacak ama bugün aniden sadece 1 dişimin diğerlerinden daha fazla sıkıldığını hissettim. Taktıktan birkaç saat sonraki ağrıya benzer bir acı bu. Yaklaşık 10 dakika sürdü ama hala diğerlerine oranla hafif de olsa sıkıyor. Herhangi bir probleme sebep olur mu acaba öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ahsen 

Ortodontik tedavi esnasında bu tip rahatsızlıklar normaldir.

İpek Yılmaz
İpek Yılmaz

Hocam merhaba.Benim tellerim çıkalı 5 gün oldu plak ölçüm alındı kullanıyorum ancak üst tarafta 20lik dişim çıkıyor şu an da ve plak 20lik dişimin olduğu tarafı acıtıyor.Şu an yeni çıkmaya başladığı için ona göre ölçü alınmış oldu ve dişim gelmeye devam ediyor yani bu durum dişime sorun yaratır mı veya plak bozulmasına neden olur mu?Ne yapmam gerekiyor?Bilgilendirme için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, plak ağzınıza tam oturmaya başlarsa, dişlerinizi koruma özelliği azalır. Eğer doktorunuza gidebilirseniz, plağın arkasını biraz keserek düzeltebileceğini düşünüyorum.

Tuba metli
Tuba metli

Hocam ben 30 yasindayim alt cenem geride, ust dislerim birbirinin ustune binmis durumda. Alt dislerimde caprasik. Doktorum ustten 4 numarali dislerimi cektirtti. Alttanda cenem geride oldugu icin 1 numarali disimin 1 tanesini cektircek. Benim alttan 6 numarali disimin biri kanal tedavili disim arada agriyor, saglam disimin yerine o kanalli disimi cekse olurmu. Birde invisalign istedi doktorum boyle dis cekimli tedavilerde invisalign olurmu, duzelirmi. Birde 1 ayin icinde 2 yirmilik 3 de ortodontilik dislerimin cekilmesi dogrumu. Tesekkurler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Tuba metli

Alt çeneniz geride ise, alt çeneden diş çekimi tercih edilmez. Fakat alt çenede aşırı çapraşıklık varsa, ve dişlerinizi öne doğru almak bu sorunu çözemeyecekse, diş çekimi düşünülebilir. Ağrıyan azı dişinizin çekimi anlattığınız koşullarda yer ihtiyacını karşılayamaz. Alt çeneniz geride olduğu düşünüldüğünde, ortodontik tedaviyi imkansız hale getirebilir. Invisalign ile çekimli tedavilerde bir takım handikaplar vardır. Dişlerin açılarını ideal hale getirmek için Invisalign ile birlikte yardımcı düzenekler gerekmektedir. Doktorunuzun Invisalign ile çekimli tedaviler konusunda çok ciddi tecrübesi olması gerekir. Biyolojik açıdan bir sıkıntı olmaz. Gereklilik konusunda maalesef başka doktorun tedavi planlaması konusunda klinik muayene olmadan yorum yapamam.

Baki can
Baki can

Hocam merhaba , benim üst ön dişlerim alt dişlerime göre 2 cm daha kaba duruyor ve öndeki iki dişimde hafif yamukluk var. Diş hekimine muame oldum üst dişleri geriye kaydırmak için öndeki iki tane köpek dişimin çekilip , çekildikten sonra o boşluğu tel ile dolduracağını söyledi. Açıkçası tedaviye ihtiyacım var konuşurken zorluk çekiyorum fakat tedavi bittiği zaman köpek dişlerinin kavisli görünümü olmayacak sanırım onlar olmadan görüntüsü nasıl olur bunu öğrenmek istiyorum Yada arka azı dişlerden sağlam olmayan dişlerimden çekemezler mi ? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Baki can

Merhaba, mecbur kalındığında maalesef diş çekimi yapılmaktadır, fakat tedavi amacıyla köoek dişinin çekilmesi uygulanan bir yöntem değildir. Doktorunuzun küçük azı dişinin çekimini söylemiş olması daha olasıdır

Semanur Aslan
Semanur Aslan

Merhabalar, alt çene ön keserlerimde çapraşıklık vardı, yirmilik dişlerimin dördü de çekildi. ağız yapım ve çenem çok dar olduğu için alt keserlerden birini daha çektiler, sanırım orta santralim yokmuş artık, bunu aşka bir doktor dedi. ve bu çok yanlış asla boşluk dolmayacak dedi. doğru mu ? çekilen diş süt dişi değil sağlam dişim. 22 yaşındayım tedavim araştırma hastanesi olan bir üniversitede yapılıyor, üzerimde tez denendiği tarzında yorumlar aldım ayrıca 🙁 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bazı çapraşıklık durumlarında alt keser diş çekimi yapılabilmektedir. Diğer dişleriniz bu boşluğa kaydırılarak mevcut çapraşıklık çözülecektir. Kalan boşluk olmayacaktır.

Esin
Esin

Mrb hocam yaklaşık 12 aydır tel tedavisi görüyorum ön dişlerim birazcık önde doktorum tel tedavisiyle geçer demişti ama hala aynı ve hiç çekim yapmadı acaba çekim yapmalımıyım

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Esin

Muayene etmeden birşey söyleyemem maalesef. Tavsiyem doktorunuz ile bir an önce bu durumu paylaşın, yoksa ya tedaviniz çok uzar, ya da istediğiniz gibi sonuç alınamaz.

İlknur acar 
İlknur acar 

Merhaba hocam. Diş tellerimi takalı 2 hafta oldu.Doktorum alt 20 liklerin çekimine şu anda karar verdi. Tel takıldıktan sonra diş cekimi olur mu ?? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, evet olabilir.

ırmak coşkun
ırmak coşkun

merhaba hocam. ben diş teli tedavisine başladım tam 3 farklı hekime gittim üçüde ağzımda yer olmadığını üst çenede 2 azı dişimi alt çenemde de 1 azı dişimi çekilmesini gerektiğini söyledi hepsi üst çenemde 1. azı dişimi çektirdim fakat aklımda bi soru kaldı. 3 çekim fazla değil mi bide o 3 dişin boşluğu rahat doldururul mu son olarakta bu yaptıkları işlem sizce sağlıklı mı?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, eğer 3 doktor da aynı yönde planlama yaptılarsa, mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çekim boşluklarının kapatılması ortodontik tedavide yapılan normal bir işlemdir. Endişe etmenize gerek yok.

sefa doğaner
sefa doğaner

İyi günler. 22 yaşındayım. Sol mandibular ikinci premolar dişim birkaç yıl önce düşmüştü. Bundan dolayı sol maksillar ikinci premolar dişimde hafif bir uzama var. Ayrıca sağ mandibular kanin dişimin de gömülü olduğu(ucu dışardan görünüyor) fark edildi. Sağ mandibular taraftan birinci premolar dişin çekilerek gömülü kanin dişinin ortodontik tedaviyle sürdürülebileceğini ayrıca ortodontik tedaviyle orta hat kaymasının da düzeltilebileceği söylendi. Sorum şu ki ortodontik tedaviyle alt dişlerdeki boşluklar tamamen kapanabilir mi? Kapandığı takdirde üst maksillar ikinci premolar dişin uzamış olmasından dolayı çenede kapanmama gibi durumlar olursa bunun bir çözümü var mıdır?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, alt çenenizdeki boşluk diş dizinizi ve estetiği etkileyip etkilemeyeceğini anlamak için muayene şart. Oradaki kemiğin durumu, alt üst çene ilişkiniz ve daha farklı bir takım unsurlar göz önünde bulundurulmalı. Premolar boşluğunu kapatmak normal şartlarda sorun olmaz. Uzayan dişiniz engel olmaz, çünkü her hâlükârda onun da düzeltilmesi gerekir.

Hazal kurt
Hazal kurt

Merhaba hocam ben dis teli tedavisi görüyorum soramadm doktoruma dun bir dişim çekildi ama dislerimde tel var cene dar olduğu için dis çekimi oldu dişler çekilen dişin yerine doğru kayacakmış ne zaman kayar tamamen acaba 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Hazal kurt

Merhaba. Bu sorunuza ancak kendi doktorunuz cevap verebilir.

Sinem Telhan
Sinem Telhan

Merhaba, ben şu an tel tedavisi görüyorum. 20 lik dişlerimin başları çıktı ve ağrı yapıyor tellerim varken diş çekimi yapılabilir mi ? Teşekkürler. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Doktorunuz ile görüşmelisiniz, ama tabi çekimi çekimler gerçekleştirilebilir.

EZGİ KILIÇ 
EZGİ KILIÇ 

Hocam Merhabalar. Benim ön kesici dişlerimde çok küçük bir çarpıklık var. Doktorum daha önce tel taktırmamın gerekli olmadığını ancak yirmilik dişlerimin çıkması sonucu çenemde yeterli yer olmaması sebebiyle dişimin çekilebileceğini söylemişti. Dişimden rahatsız olduğum için tel taktırmak istiyorum. Dişlerimin yapısı bozuk olmadığı için dişlerim çekilmemesi mümkün mü ? Yoksa yer olmadığı için çekilir mi ? Teşekkür Ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ufak bir çapraşıklık için diş çekimi yapılmasına gerek olmaz. Diş çekimi olmadan tedavi olabilirsiz.

Nurgül 
Nurgül 

mrblar benim üst iki dişim ve alt dişlerimde yamukluk var tel tedavisi görmeye basladım ilk muayene ye gittiğimde muayene olduğum doktor dişteli sonrası 4 dişimin çenemde yer olmadğı için tedavi sonrası çekilmesi gerektiğini söyledi üst dişime tel takıldı 2 ay oldu tel takılalı teli takan ortodondiste de çekim yapılcakmı diye sorduğum da hayır dişerin gayet iyi cekime gerek yok dedi ikisde farklı seyler konuştu aklım karıştı çekim olmazsa tel ile düzelen dişler tekrar yamulurmu acaba geri ben çünkü çektirme taraftarı da değilim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Nurgül 

Demek ki diş çekip çekmeme konusu sınırdaymış. İlk muayene eden doktor çekim olasılığını size söylemiş. Kafanızın karışmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Çekimli ya da çekimli tedavi fark etmez, geriye dönüş riski olduğu için doktorunuz pekiştirme amacıyla bir önlem alacaktır.

PIRIL IŞIK
PIRIL IŞIK

Merhabalar 18 yaşındayım üst köpek dişlerim çok yukarıda ve alt bir köpek dişim de diğer dişlerin önünde bulunuyor. Çok rahatsız edici bir görüntü , çenem küçük ve yer yok denecek kadar az , en az kaç diş çekilir ve alttaki bir köpek dişi çekilirse sorun yaratır mı? Ve son olarak diğer dişlerim düzgün sıralanmış halde olduğu için 1 yılda düzelir mi yoksa daha mı uzun sürer? Teşekkürler şimdiden..

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Köpek dişinin çekilmesi en son düşünülecek durum olmalı. Eğer köpek dişlerinize yeterli yer yoksa, tedavi süresini uzatsa bile onun arkasındaki birinci küçük azı dişleriniz ya da ikinci küçük azı dişleriniz çekilir. Köpek dişleri çekilirse hiç bir zaman tam bir estetik görüntü sağlanamaz. Tedaviniz 18-24 ay sürer diye tahmin ediyorum.

Ayşe bozkurt
Ayşe bozkurt

İyi günler diş yamuklugum egriligi için dış Hastanesi’ne gittim tel takilcak dedi telden sonrada 20 lik dişleri alicaz dedi arastirdim videolarda filan tel taktrmadan önce 20 lik dişleri aliyolar’ benimden tel den sonra dediler acaba dişlerimi olumsuz yönde etkilermi bı sıkıntı olurmu

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

İyi günler, olumsuz etkilemez.

Sinem Erat 
Sinem Erat 

Merhabalar, benim üst çenemde 2 lateral dişimde doğuştan eksik. 2 ay önce diş teli tedavim başladı. Doktorum çene kapanışımı ve simetriği sağlamak için alt çeneme tel takılmadan önce küçük azı dişlerimin ikisini de çekmeyi ya da dişlerde küçülme yapmayı düşündüğünü üst dişlerimin durumuna göre buna gelicek kontrolde karar verip alt çenemde ona göre bir uygulama yapıcağını söyledi. Böyle tam net olmayınca endişelendiriyor. Sizce hangisi daha mantıklı bir tedavi yöntemi gibi. Dişlerde küçülme yapmak derken tam olarak kastettiği ne anlayamadım. Sizin bir hekim olarak fikriniz nedir? – teşekkür ederim şimdiden. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

İlk önce şunu söyliyeyim. Bir tedavi görüyorsunuz, ve ağzınıza çeşitli işlemler yapılıyor. Hangi uygulamanın nasıl yapıldığını doktorunuzdan detaylı olarak anlatmasını istemeniz, sizin en doğal hakkınız. Burada yazan bir çok hastadan anladığım kadarıyla doktorları ile iletişimleri çok zayıf. Ortodontik tedavi başarısı için doktor-hasta uyumu çok önemlidir. Size tavsiyem, aklınıza takılan her şeyi not alın ve doktorunuza sorun. Sorunuzun cevabına gelince, bahsettiğiniz küçültme işlemi sadece alt ön grup dişlerinizden yapılacaksa bir sorun oluşturmayacağını düşünüyorum. Eğer bu küçültme işlemi, küçük azı ve azı dişlerinizi de kapsayacaksa, ben kendi ağzıma yapılmasına pek sıcak bakmazdım. Çekimi tercih ederdim.

zehra kızıltaş
zehra kızıltaş

Merhabalar hocam. size bir kaç soru yöneltmek istiyorum diş teli tedavisi görmeye karar verdim birkaç araştırmam oldu. üst arka taraf da her iki bölümde de fazladan 20 lik dişim var içerde gömülü ve dışar da çekilmesi gereken 4 tane mevcut. Dişlerim de rahatsız olduğum ön dişlerimin büyüklüğü ve çok önde bulunması buda dudak kapamam da zorluyor alt dişlerimin çapraşıklığı. araştırmalarımda bazı doktorların 20 lik dişlerimin çekilmesi gerektiğini başka doktorlarında onların işlerinde 20 liklerin bir önemi olmadığını o şekildede takabiliceklerini söylediler.Benim görüntü açısından istediğim ön dişlerimin biraz geri de olması biraz da törpü ile boyut küçültmek. Doğru bir tedaviye başlamam için 20 lik dişlerimi çektirmem gerekir mi? yada çektirmeden taktırsam tedavim bitince ilerde bana bir sıkıntı yaratırlar mı? yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. 20 yaş dişlerinin çekimi her ortodonti tedavisi için gerekli olmamakla birlikte çekilmesi gerektiği durumlar da olmaktadır. Bazı tedavi planlamalarında ise çok nadir olmakla birlikte hem küçük azı dişleri hem de yirmi yaş dişlerinin çekimi gerekli olur. Sizin durumunuzda bunun gerekli olup olmadığını klinik muayene ve röntgeninizi incelemeden söyleyebilmem maalesef imkansızdır. Bunun dışında normal aktif tel tedavisi bittikten sonra, pekiştirme tedavisi yapılır. Bunun yöntemi ve süresi ile çekimler de direk alakalıdır. Bunların tercihi doktorunuz ile sizin konuşmanız neticesinde şekillenecektir.

Melahat Pınar 
Melahat Pınar 

Hocam merhaba. 3 farklı ortodontist ile görüştüm. 2 si diş çekimini uygun görürken biri de diş çekmeden boşlukları kullanarak teli takarız dedi. Ben dişlerimi çektirme taraftarı değilim ama çekim olmadan ön dişlerimde fırlaklık var düzelir mi istediğim sonuca ulaşabilir miyim. Çok kararsız kaldım hangisini tercih etmek konusunda. Yardımcı olursanız sevinirim. Çok teşekkür ederim şimdiden. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, maalesef ortodontide sorunlara matematik denklemi çözer gibi yaklaşılamıyor ve doktorlar arasında görüş farklılıkları olabiliyor. Size nasıl yardımcı olabilirim bilemiyorum, içinize en çok hangisi siniyorsa onu tercih edin diyebilirim ancak. 

ceyda boncuk
ceyda boncuk

merhaba hocam, benim kopek dislerimden biri kucuk yastayken cekilmisti, su an tel tedavisine basladim, doktorum kucuk azi dislerden birini cekmemiz gerekebilir dedi su an tel takili, acaba diyorum ki; kucuk azi disimi degil de diger kalan kopek disimi cektirsem olur mu estetik acisindan sol taraftaki zaten cekildi kucukken simdi sagdaki kopek disini cektirmemin ne gibi bir zarari olur ya da zarari olur mu, kucuk azi disi mi yoksa kopek disimi cektirmeliyim sizce 🙁

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Köpek dişleri ön grup dişler arasında en son süren diştir. Eğer diş kavsinde yer darlığı mevcutsa, diğer dişler sürerken köpek dişinin yerinden çalarlar. En son köpek ya da diğer adıyla kanin dişi süreceği zaman kendine yer bulamamakta ve diğer dişlerin üst kısmında sürer ve kavis dışında yukarıda kalıp estetik açıdan sıkıntılı bir görüntüye neden olabilirler. Maalesef kısa sürede çözüm bulmak ve imkansızlıklardan dolayı bu dişleri küçük yaşta çekilebilmektedir. Köpek dişleri hem estetik hem fonksiyon yani çene hareketleri açısından en önemli dişlerdir. Eğer birisi çekilmiş ise ortodontik tedavi için, ki genelde orta hatta sapma meydana geldiği için yapılabilmekte, tercih edilen yöntem diğerini çekmek yerine küçük azı dişini çekmektir. Köpek dişleri, küçük azılarla kıyaslandığında, her yönden daha değerli dişlerdir. Tabi bu demek değildir ki hiçbir koşulda çekilmezler. Çok nadir durumlarda köpek dişleri de çekilebilmektedir. Doktorunuz size söylediği genelde uygulanan yöntemdir. Sağlam köpek dişini çekmek için çok iyi bir neden olmalıdır. 

Fuat Yıldırım
Fuat Yıldırım

Hocam merhabalar ben diş teli taktırma kararı aldım 4 diş çekimi yapılacak çekilecek dişler 4/4/4/4 bu şekilde sağ tarafta ki 2 diş çekildi altlı üstlü bir de kanal tedavisi yapıldı sol tarafta da çürük dişim var aynı şekilde kanal tedavisi yapılacakmış iki diş ortadan çürümüş üst taraftaki diş benim tel tedavisi için ordan sağlam diş çekilecek çürük diş de onun yanında ki diş sağlam diş yerine kanal tedavisi yapılacak çürük dişi çeksek nasıl bi sorun oluşur 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bence ortodontide en kritik konuların başında diş çekimi gelmektedir. Diş çekimi geri dönüşü olmayan bir karar olup, çok dikkatli analiz sonucu karar verilmelidir. Bazı durumlarda, çekilmesi gereken diş yerine, çeşitli nedenlerde ağızda uzun süre kalamayacak başka dişlerin çekimi gerçekleştirilebilmektedir. Bu demek değildir ki illa diş çekilecekse en çürük olan çekilsin. Bazı durumlarda bu çürük dişlerin çekimi ortodontik tedaviye herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Bu biraz da sizin doktorunuzun ortodontik tedaviye nasıl baktığı ile alakalı bir durumdur.

nuriye uslu
nuriye uslu

Hocam merhaba, benim üst köpek dişlerim gayet sağlam ve yerindeler ancak üst köpek dişlerimin üstünde damağın içinde de diş var, ortodontik tedaviye başlayacağım, ama köpek dişlerimi çektirmeden damağın içinden diğer dişleri aldırabilir miyim sizce. Üniversiteye geçeceğim bu sene ve iki köpek dişimden olmak istemiyorum görüntü olarak kötü duracağı için

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontik tedavi için köpek dişinin çekilmesi pek olağan bir durum değildir. Gömülü dişlerin neler olduğu ve pozisyonlarına göre alınabilir.

eren bey
eren bey

merhaba hocam bende açık kapanış var yani arka dişlerim birleşiyor ön dişlerim birleşmiyor alt dişlerle okuyorum hemde yani ortodonti ye gittik uzman 1-2 doktora ikiside çene ameliyatı gerekiyor dedi yani sadece diş teli ile düzelmez mi veya şeffaf plak ile çünkü hem maddi açıdan hem okuma açısından imkansız gibi bişey olur çene ameliyatı

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  eren bey

Merhaba, açık kapanışın ne ölçüde olduğunu tespit etmek için klinik muayene gerekir. Sadece tel tedavisi ile ya da Invisalign ile, mevcut durumun şiddetine göre kısmi bir düzelme olabilir. Alt üst ön dişleriniz kalıcı bir şekilde tam olarak birleşmeyebilir.

Hatice
Hatice

Peki siz minividalarla geriye kaydirmayimi yoksa kopek disinin arkasindaki disin cekiminimi onerirsiniz estetik acidan hangisi daha iyi olur acaba

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Hatice

Muayene etmedenbu kararı vermek imkansız. Yer ihtiyacı, kapanışınızın durumu, vida konacak yerin kemik durumu gibi birçok faktörü değerlendirmek gerekir. Ama imkan varsa çekimsizi tercih ederim.

Ahmed Yasin 
Ahmed Yasin 

Merhaba hocam. invisalign tedavisi olmayı düşünüyorum. Bu tedqvi şekli için düşüncelerinizi merak ediyorum. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Hatice
Hatice

Afyonda guvenebilicegim bi ortodontist var mi acaba yardimci olur musunuz

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Hatice

Maalesef yardımcı olamayacağım.

Furkan YANIK
Furkan YANIK

Merhabalar. Benim ön dislerin yanındaki dişler önde bende tel taktirmak için ortodontiste muayene oldum.Röntgen falan çektirmedi gözle muayene etti ve iki taraftaki köpek dişlerinin arkasındaki dişler çekilmesi gerek dedi acaba güvenip çektirmeli miyim yoksa başka bi ortodontislede görüşmem gerekir mi?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bariz bozukluklarda, gözle muayene ile çekim için ön bir karar verilebilir ama kesin karardan önce tabi ki röntgen çekilmelidir.

Nur
Nur

Hocam ben15 yaşındayım, bir köpek dişim yukardan çıktı. Tel tedavisi için dört diş çekimi istediler. Tereddüt ettim ilerde bu diş çekimlerimin dezavantajı olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim, fikriniz benim için önemli 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Nur

Eğer çok fazla yer darlığı varsa, çekim gerekli olur. Çekim kararında, ortodontistin uyguladığı tedavi yöntemi ile alakalıdır. Her ortodontist aynı tedaviyi uygulamaz.

Emine Bilgin
Emine Bilgin

Merhaba hocam benim sorunum biraz kapsamlı. Ortadontik tedavi gördüm. Ama sonuçtan memnun değilim. Alt dişlerde Bi yamukluk mevcut değildi. Üst ön dişim bir tanesi diğerinin üstünde gibiydi. Ağzımda 3 tane küçük azı dişi eksikliği mevcuttu. Süt dişi çekiminden sonra niyeyse çıkmadılar. Alt çenemde sol tarafta boşluğu kalmış. Diğer boşlukları çıkan dişlerim doldurmuş. Sadece sağ üst çenemde dişler tamdır. Tedavi süreci planında boşluk yerine impilant olamayacağını söyledi ve üst çenede sağ tarafımdaki dişlerimden 4 numaralı dişimin çekimi yapıldı. Tedavi devam ederken üst çene 20 lik dişlerimi de çektiler sonradan bozulma yapar diye. Alt çenemde henüz 20 likler çıkmadı. Tedavi bitiminde gülüyorum ama eksik gibi. Yani sağlıklı gülüş çok önemliymiş. Küçük azı dişlerimin eksikliğini beğenmedim. Bunu düzeltici bir şey olabilir mi. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bu durumu eski haline getirmenin yolu, eğer alt üst ön bölgede kemik yapınız izin verirse, alt üst keser dişleri öne doğru kaydırıp, çekilen ve eksik dişlerin boşluklarını tekrar açmak ve oralara implant tedavisi uygulamak çözüm olabilir.

Oğulcan Özen
Oğulcan Özen

Öncelikle merhabalar. Küçükken kaza sonucu orta kesici dişimin birini kaybetmiştim. O zamanlar doktor diğer dişlerin boşluğu dolduracağını , 18 yaşına gelince de diş teli ile boşluğun tekrar açılıp yeni diş yapılacağını söylemişti. Söylediği gibi ortadaki boşluk kapandı ve bende 18 yaşıma girdim. Tedavisine başlamak istiyorum ancak yeterli boşluk yok gibi görünüyor yer için. Büyük azı dişlerin ortodontik tedavi ile geriye gitmesi mümkün müdür acaba? Yoksa tedavi için diş çekimi kaçınılmaz son mu?… Teşekkürker.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Muayene etmeden net bir şey söylemek imkansız ama azı dişleri bir miktar geriye kaydırılabilir. Yer miktarı ve elde edilebilecek yer miktarı hesaplanır. Böylece diş çekimine gerek olup olmadığına karar verilir.

Eda UKŞAL 
Eda UKŞAL 

Mrb hocam benim iki dişim çürükten dolayı çekildi ve oralar boş implant yaptirmakta istemiyorum tel takılsa kapanirmi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Boşluk kapanabilir. Tabi bu her durumda boşluğu kapattığımız anlamına gelmez. Boşluğu kapatmak, hem kapanışınızı, hem de dudak estetiğiniz bozabilir. Size boşluk kapatma işleminin uygun olup olmadığını tespit etmek için panoramik röntgen eşliğinde klinik muayene gerekir. Duruma göre kara verilir.

Eren Mustafa Kesdi
Eren Mustafa Kesdi

Ortodonti muayenesi için farklı doktorlara gittiğimizde, her doktorun farklı bir yaklaşımı oluyor. Bazı doktorlar diş çekimi gerekiyor derken, bazı doktorlar mümkün olduğunca diş çekmeden tedavi sürecini sürdürmeyi tercih ediyor. Doktor seçiminde, bu yaklaşımlar belirleyici midir ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontide, sorun bu, çözümü de budur şeklinde tek bir doğru tedavi yöntemi maalesef yoktur. Sonuca ulaşabilmek içinden çok çeşitli diş teli tedavi yöntemleri vardır. Birbirinden tamamen farklı tedavi yaklaşımları uygulanabilmektedir. Her yaklaşımın kendine göre artı ve eksi yönleri vardır. Ortodontist bunları aldığı uzmanlık eğitimi çerçevesinde değerlendirerek size bir tedavi planı sunar. Burada doktorun aldığı eğitim ve kendini ne kadar geliştirdiği çok önemlidir. Ortodontide çekim konusu her zaman ortodontistler arasında tartışma konusudur. Bir grup çekime daha kolay karar verirken, diğer bir grup bu konuda daha hassasdır. Ortodontik tedavi planlaması yapılırken sadece tedavi süreci ve sonuç göz önünde bulundurulmamalı, diş teli tedavisinden 10 yıl 20 yıl sonrası da hesaba katılmalıdır. Çekim, eğer kolaya kaçılmıyorsa, en son tercih olmalıdır. Bu hiç çekim yapılmamalı demek kesinlikle değildir. Diğer dişlerin ve çevre dokuların uzun dönem sağlıkları göz önünde bulundurulduğunda başarılı bir tedavi için çekim gerekebilmektedir. Çekimsiz tedavi derken kalıcı güzel bir gülüşe kavuşamayabilirsiniz. 

Hale Arslan
Hale Arslan

Merhabalar, 6 gün önce üst köpek dişleri yanındaki 2 dişim ortodonti tedavisi için çekildi. 2 gün sonra da teller takılacak. Ama çekilen dişlerim tam olarak iyileşmedi ve hala ağrıyorlar. Tel takılması için ne kadar süre geçmesi lazım, ağrı varken ve tam iyileşmemişken tel taktırılabilir mi, ki öyle olursa çok ağrı çekerim diye düşünüyorum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, sorunuzu maalesef geç farkettim ama yine de cevaplamak istedim. Diş çekiminden sonra çekim yerinde pıhtı oluşumu meydana gelir, bu da iyileşmeyi sağlar. Önemli olan bu pıhtının oynamamasıdır. Bu sağlandıktan sonra diş teli her zaman takılır. Sizin tellerinizi 8 gün sonra takmayı planlamışlar. Bu yeterli bir süredir. Normalde bir hafta yeterli biri süredir. 6 gün sonra çekim boşluğunda normalde ağrı olmaz. Hafif bir ağrı hissetmeniz kabul edilebilir lakin, şiddetli bir ağrı hissediyorsanız, çekimi yapan doktora bu durumu mutlaka bildirmelisiniz. Bunun için önlem alınması gerekir. Bu bölgelerde ağrı devam ederken diş tellerinin takılması bir dezavantaj oluşturabilir. Diştelleri ilk takıldığı zaman dişler harekete geçerken bir ağrıya neden olur. Hâlihazırda zaten bir ağrı varsa, diş teli ağrısı eklenince daha rahatsız edici bir durum oluşturabilir. Diş teli ağrısı çok hafiften, çok şiddetliye kadar hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Yüsra Aksoy
Yüsra Aksoy

Merhabalar ben diş teli tedavisi gördüm diş çekimi yapılmadı ama dişim öne geldi bu görüntü hoşuma gitmiyor tekrar tel mi takdırmam gerekiyor

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Maalesef evet.

Eda ergöz
Eda ergöz

Hocam merhaba, benim ön dişlerimin yanındaki dişlerim sonradan çıktı aralıklı ve daha önde duruyor ayrıca alt çenem de hafif geride olduğu için tel taktırdım 4 ay oldu ve üst dudağım hafif geriye çekildi doktorum 4 dişimin çekileceğini söyledi ve çene yapımda aşırı derecede Bi bozukluk olduğunu düşünmüyorum 4 diş çekim sonucunda üst dudağım daha da geriye gelecek ve ben görünümün daha fazla bozulmasını istemiyorum tedavi sonunda memnun olmamaktan korkuyorum artık önde duran dişlerim geriye çekildi acaba tedaviyi noktalasam ve o bozuk olan dişlerimin yerine implant yaptırsam Bi sorun olur mu daha sonrasında yardımcı olursanız çok sevinirim. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Eda ergöz

Merhaba, anladığım kadarıyla, köpek dişi yani kanin dişleriniz sonradan çıkmış, ve yer bulamadığı için diş kavsinin dışında kalmışlar. Kaninleri diş kavsinde yerine oturtmak için bir arkasındaki dişleri çekmişler. Burada çekim kararını verirken bir çok faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Kaninler diş teli yerine yani çekim boşluğuna oturtulduktan sonra, kalan yeri kapatmak için arka dişler bir miktar öne hareket eder, ön dişler de bir miktar geriye hareket eder. Keserlerin bu geriye doğru hareketi, dudak desteğinin azalmasına ve dudağın bir miktar geriye hareket etmesine neden olabilir. Bu da tedaviye başladıktan ortalama 1 yıl sonra gözlemlenir. Sizin durumunuzda is bundan söz etmek mümkün değil. Dudaklarınızın geriye doğru kaydığını hissetmenizin nedeni, olması gerekenden daha dışarıda konumlanmış olan kanin dişlerin diş kavsinde olması gereken yeri almalarıdır. Daha çekimler yapılmadı ise telleri çıkartıldıktan bir süre sonra dişleriniz tekrardan eski şeklini alacaktır. Çekim yapılmadığı için dental implant için de bir gereklilik olacağını sanmıyorum. 

Hatice Bozdam 
Hatice Bozdam 

Merhabalar hocam benim merak ettiğim konu ortodonti tedavi ile çekilen çürük dişimin yerine 20 lik dişe tel takılarak doldurulabilir mi? Şimdiden teşekkürler 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Değerlendirilmesi gereken bir çok faktör vardır. Röntgen incelemesi ve klinik muayene olmadan bir şey söylemek imkansızdır. Düşük bir olasılıkla da olsa genel olarak vardır.

Gülsüm Yiğit 
Gülsüm Yiğit 

Değerli vaktinizi ayırıp insanları aydınlatmanız büyük bir özveri çok teşekkür ederim. İşiniz rast gitsin inşallah.Kızım 13 yaşında alt çene geriliği varmış, çapraşıklık çok denilemez ama alt ve üst dişler arasında uyumsuzluk belirgin hatta dudaklarda bile hafif bir açıklık varmış.15-25-35-45 numaralı dişler çekilsin dedi üniversite. Birkaç doktora daha gittim,törpüleriz dediler.Çok arada kaldım çekim mi törpü mü. Bıçak sırtı bir karar,çok üzülüyorum, kızım 6.sınıfta ergenliğe girdi, şimdi 8.sınıfa geçti, hala gelişimi devam etmiyor mu, anlamıyorum gerçekten, kendimi suçluyorum neden geç kaldım diye, çok üzgünüm gerçekten. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, Çekimli tedavi de törpüleme (eğer sadece alt ön grup dişlere yapılacaksa) yoluyla tedavi de uygulanabilir. 20 yaşmdişlerinin ileride sürememe ihtimali çok yüksek. Çekimli tedavi olursa, ileride 20 yaş dişlerinin düzgün bir şekilde sürebilme ihtimali artacaktır. Çekimsiz tedavide törpüleme işlemi sadece alt keser dişler ile sınırlı kalacaksa, bu bölgede yapılan törpüleme işlemi dişlerde çürük riskini arttırmaz. Netice itibarıyla ikisininde artı ve eksileri var. Ben bu tip durumlarda genelde çekim konusuna hemen karar vermiyorum, hatta çekim kararı vermiş olsam bile önce telleri takıp, dişlerin bir sıralanmasını bekliyorum ve elde edilen duruma göre çekim konusunda hareket ediyorum.

Samet karahan
Samet karahan

Hocam bulunduğum yer itibari ile fazla ortodontist doktoru bulunmamakta.Mauayeneye gittigim hekimim 3 tane cekilecegine hemen karar verdi.Bunu verirken sizin anlattiklarinizla uyuşarak soyledi.Tabi bende biraz tedirgin oldum.Napmam verekiryor hocam

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Maalesef bu sorunuza sizi muayene etmeden verebileceğim net cevabım yok. Tecrübeli bir ortodonti uzmanı ise güvenebilirsiniz.

Özlem ŞEN
Özlem ŞEN

Hocam 12 yaşındayım ve ön kesici dişlerimden biri öne doğru kayık.Küçükken geçirdiğim bir kaza sonucu dişim öne doğru kaydı.Ana dişimdi ve sallanmaya başlamıştı.Düşeceğinden dolayı korkmaya başladık.Ama çok şükür ki işim düşmedi.Diğer dişlerimde bozuktu.Ama en belirgini üstüne düştüğüm dişimdi.Akrabalarım ve arkadaşlarım bir diş doktoruna görünmemi tavsiye ettiler.Ben de tatili fırsat bilip diş hekimine gittim.Diş hekimi 3 yıllık bir tedavi sürecim olduğunu ve üst damağımdan 2 diş çekilmesi gerektiğini söyledi.Ve bir de alt damağımın üst damağıma göre önde olduğunu söyledi.Takılacak olan iş teline lastik takılıp ileri alınabileceğini söyledi.Tedavi süreci beni korkutmuyor ama işlerimin çekiminden korkuyorum.Ağzımda süt dişim kalmadı.Hepsini yeniledim.Azı dişlerimin gitmesini istemiyorum.Ve dişlerimde çürük yok.Sağlam işimin bu yaşımda çekilmesini istemiyorum.Ama ilerde bu dişlerin daha büyük problemlere yol açıp ameliyata girmek istemiyorum.Bir öneriniz arsa ve beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bahsettiğin şekilde ön dişleri çarpma şeklinde kazalar maalesef küçük yaşlarda olabiliyor. Bazıları daha şanslı oluyor ve dişlerini sorunsuz kullanıyorlar, bazıları ise sorunlar yaşayabiliyorlar. Alt çenenin üst damağına göre önde olduğunu yazmışsın. Üst çenede yer darlığı çok fazla değilse, diş çekilmesi neticesinde üst diş kavsi bir miktar daha geriye doğru kayabilir. Bu da zaten geride olan üst damağının daha geriye kaymasına neden olabilir. Yani bu tip durumlarda diş çekiminden mümkünse kaçınmak gerekir. Ama yer darlığı çok fazla ise maalesef yapacak birşey yok demektir. Hiç bir çürüğü olmayan dişlerin de çekimi gerekli olabiliyor. Yani buradan sana bu konuda net bir cevap vermem maalesef mümkün değil. İleride daha büyük problemlere yol açıp ameliyata girmek istemiyorum yazmışsın. Dişinin çekilmemesi ile ameliyatlık durumlar arasında bağlantı yoktur, tabi çene ameliyatını kastediyorsan. Çene ameliyatları, alt ve üst çenelerin gelişiminde uyumsuzluk olup, erişkin yaşa gelenlere yapılır. Ortodontistine, ortodontik tedavi çekimsiz olabilir mi diye sor. Olursa ne tip dezavantajları olur, öğren. Bu sorulara ancak seni muayene eden cevap verebilir. 

Hatice
Hatice

Drlarin bazilari kopek disinin arkasindaki dis cekilmesj gerekiyor diyor cekilmezse dudagin ustte kalabilir dedi bu ne demek acaba bazilarida cekimin lafini bile anmadi hamgisine guvenmeyelim acaba yada afyonda tanidiginiz bi ortodontist var mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Hatice

Merhaba, anladığım kadarıyla köpek dişinize yeterli yer yok. yer açarken Kesici dişleriniz bir miktar öne gelecektir. Bu da dudağınıza etki edebilir. Eğer yer darlığı fazla değilse, ortodontik minividalar yardımı ile dişler geriye kaydırılıp, yer açılabilir.

Demet Er
Demet Er

Merhaba, diş teli için ortondontist şart mı? Normal diş tabibine yaptırsak bir sorun yaşar mıyız? Riski var mı?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Demet Er

Ortodontik tedavi zahmetli ve uzun bir tedavidir ve bir defa yaptırılmalıdır. Bu sefer iyi olmazsa bir daha yaptırırız demek çok mantıklı düşünce tarzı olmaz. Tamamen güvenebileceğiniz, içine sinen bir hekime yaptırmalısınız. Kanun normal diş hekimlerine de bu yetkiye vermiştir. Özellikle sorun yaşayıp yaşamayacağınız konusunda bir yorum yapabilmem maalesef mümkün değildir.

Demet Er
Demet Er

Merhaba, diş teli için ortondontist şart mı? Normal diş tabibine yaptırsak bir sorun yaşar mıyız? Riski var mı?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Demet Er

Ortodontik tedavi zahmetli ve uzun bir tedavidir ve bir defa yaptırılmalıdır. Bu sefer iyi olmazsa bir daha yaptırırız demek çok mantıklı düşünce tarzı olmaz. Tamamen güvenebileceğiniz, içine sinen bir hekime yaptırmalısınız. Kanun normal diş hekimlerine de bu yetkiye vermiştir. Özellikle sorun yaşayıp yaşamayacağınız konusunda bir yorum yapabilmem maalesef mümkün değildir.

Mine
Mine

Hocam.merhaba. ben de ortidonti tedavi görmek istiyorum. Bugün bir hekime gittim inceledi. 4 20lik disimi ve 4 de köpek dişlerimi cekip daha sonra ortidonti tedavi olacağımı anlattı. Çok korktum ve endişelendim. Benim sorunum çenem kucuk. Ve köpek dişlerim yer bulamadığı için çarpık durumda. Bana iki tur tedavi şekli sundu. Ya bir dis cekecekmis yada 4 dis. 4 disin daha uygun olduğunu söyledi hekim. Ama toplamda 8 dis çekilecek. 20lik dişler neyse de köpek dişlerinin cekilmesi biraz tedirgin ediyor beni. Arkadaki dişlerin çekilip köpek dislerinin tel ile cekilmesi gerekmez mi .. gerçekten kafam çok ama çok karışık. Tedaviden bile vazgeçmek uzereyim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Mine

Merhaba. Ortodontik tedavi amacıyla köpek dişlerinin çekimi normal şartlarda olacak bir uygulama değildir. Büyük bir ihtimalle çekilecek dişleri siz yanlış anlamışsınızdır. Köpek dişerinin arkasındaki küçükazı dişlerinin çekileceği söylenmiştir. 

Serpil Tunçer
Serpil Tunçer

Hocam Merhaba! bugün ortodontiste gittim ön iki dişim önde kalıyor çocukken dilimle itmişim o yüzden çeneler arası açıklık oluşmuş dört dişimin çekilmesi gerektiğini ve dil aparatı takılarak dilimin geriye doğru kullanımını yapacağını söyledi diş çektirmeden bu işlem olmuyormu çene oturmuyormu sadece tel takarak diş çektirmem şartmı ve o dil aparatını taktırmam şartmı

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba bazı ortodontik tedavilerde diş çekimi gerekli olmaktadır. Bazı durumlarda ise çekim bu tedaviyi yapacak doktor ile alakalıdır. Sizin durumunuzda diş çekimi ihtiyacı var mı, açıkçası klinik muayene olmadan, ve röntgen incelemesi yapmadan karar vermek maalesef imkansızdır.

Mustafa Cebeci
Mustafa Cebeci

Hocam, Dis teli takili suanda 2. Ay bitiyor.Ben . sorum şu; ortodintise ilk gittigimde rontgenle gittim rontgen ve agzima bakip 10 dk icinde ustten kopek disi arkasindaki 2 dis cekildi.On iki disimin biri oburunun ustunde yarisi. Ve yani daki dislerdede bozukluk var daha sonrasindada alt ceneye tel takilacak kapanma sorunuda oldugunu soyledi bu sebeple altada takilacak.Ustten 2 disimin cekimi sizce dogru bi kararmi ? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Mevcut diş kavsinde dişlerin sığacağı yeterli yer yoksa ve bütün dişleri sığdırmak için yer açma imkanı yoksa ortodontik tedavi amacıyla dişler çekilebilmektedir.

Y E
Y E

Alt çenemdeki 20’lik dişlerimi tel tedavisi gördüğüm için çektirmek istedim. (Diş telini özel ‘de taktırdım. Diş çekimi için önce devlet hastanesinde dişlerim çekilsin sonra tel taktırayım dedim fakat hekim tel varken de çekilebilir dediği için dişlerim çekilmeden tel taktırdım.) Devlet hastanesindeki hekim 20’lik dişlerimin sinirlerin üzerinde olduğunu, eğer dişlerimi çekerse ömür boyu bile sürebilecek bir his kaybı yaşayabileceğimi söyledi. Bunu duyunca açıkçası çok korktum. Çenemde yer olmadığı için aslında dişlerimin çekilmesi gerekiyor fakat dişlerim düz olacak diye de bir yandan sağlığımdan olmak istemiyorum. Bu durumda ne yapmalıyım? 20’lik dişi çektirmezsem alt dişlerim hiçbir zaman düz olmayacak mı yani bunun başka bir yolu yok mu acaba? Bir yandan ya tel tedavisine başlamış bulundum. Umarım sorumu cevaplarsınız, kafam çok karışık. 🙁

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Y E

20’lik dişelriniz varken de tedavi görebilirsiniz. Eğer doktorunuz dişlerinizi 20 yaş dişlerinin yerine kaydırmayı planlıyorduysa, başka diş çekimi ile yeni bir tedavi planlaması yapılabilir.

Kürşad Yiğit
Kürşad Yiğit

Merhaba Hocam 16 yaşındaki oğlumun dişleri çapraşık tel yapılacak ortidontistimiz ön alt keser dişin birisini çekerek tedavi yapacağını söyledi sizce uygunmu bu yöntem teşekkür ederim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, nadir de olsa, alt keser diş çekimi yapılarak tedavi yapılabiliyor. Bu durumda dişlerin simetrisinden ödün vermek gerekiyor. Alternatifler ve tedavi sonuçları konusunda net cevaplar aldıktan sonra karar vermelisiniz.

Eda sancaktar
Eda sancaktar

Hocam, iyi günler. Benim bir tane ön dişim çok ilerde yanındaki dişte öne çıkan dişin bayağı gerisinde ben de tel taktırtmak istiyordum. Bugün bir ortodontiste göründüm benim iki azı dişimin çekilmesi gerektiğini söyledi. Bir tanesini çektirdim. Ben yirmiliklerimin çekilmesini bekliyordum. Arkadaşlarımda bana sonradan diş kayması olur dediler. Biraz moralim bozuldu açıkçası. Bir de tam dişlerimi sıktığımda üst çenem bayağı önde kalıyor. Doğru mu yaptım acaba? Cevap verirseniz çok sevinirim. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, tedavinizi yapan kişi ortodonti uzmanı diş hekimi ise kendisine güvenmelisiniz diye düşünüyorum. Eğer yazdığınız gibi dişlerinizi kapattığınızda üst çeneniz önde ise,keser dişlerinizi geriye alabilmek için diş çekimi yapılması gerekli olabilmektedir. Tedavi sonrası dişlerinizde kayma, yani nüks olmaması için ortodontistiniz gerekli önlemleri alacaktır. Bunların neler olduğunu kendisine sorarak bilgi alabilirsiniz.

kübra ölmez
kübra ölmez

merhabalar,sadece sağ taraftaki alt gömülü yirmilik dişimi ortodontik tedaviye başlamadan çektirmem gerekir mi,çektirmezsem tedavi sırasında sıkıntı oluşturur mu ve braketler takıldıktan sonra çekimi yapılabilir mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bu sorunun cevabını size ortodontik tedavi uygulayacak ortodontistin vermesi daha mantıklı olur. Ben hastalarıma, baştan çektirmek zorunda olmadıklarını söylüyorum.