YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ – DİŞ TELİ TEDAVİSİ

YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ – DİŞ TELİ TEDAVİSİ

Artık günümüzde ortodontik tedavi için çocuk, genç ya da yetişkin olmak farketmiyor. Daha düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olmak için eskiden erişkinler için ilk akla gelen işlem artık ilk seçenek yetişkin ortodontisi olmaktadır.

Her geçen gün daha çok yetişkin dişlerine tel taktırmakta ya da taktırmayı düşünmektedir. 

Bundan 20 yıl önce diş teli – ortodontik tedavi gören hasta popülasyonunda erişkinlerin oranı yüzde 3’ ün altında iken bugün bunun kat ve kat üzerindedir. 

Benim hastalarım arasında yetişkinlerde ortodonti diş teli tedavisi görenler %50 lik bir oranı rahatlıkla temsil etmektedir.

Çok mu Geç?

Belirli bir yaşa gelmiş ama dişlerinin görüntüsünden rahatsız olan kişiler için her zaman merak kaynağıdır: 

Tel tedavisi için çok mu geç?

Ortodontik tedavi için hiçbir zaman geç değildir. Her yaşta yapılabilir. Yeter ki bu tedavi için kişinin ağzında uygun dişleri ve dişleri çevreleyen sağlıklı kemik ve dişeti dokusu olsun.

Bu demek değildir ki her yaşta aynı tip ortodontik – diş teli tedavisi yapılabilir. 

En büyük fark dişlerde eğriliklerle birlikte alt üst çene ilişkisinde bir bozuklukluk varsa ortaya çıkar. 

Burada kastedilen alt çenenin üst çeneye göre önde ya da belirgin bir şekilde geride olması, 

Alt ve üst dişlerin birbirine temasının olamayıp belirgin bir aralığın olması ya da tam tersi bir durum söz konusu olup, üst dişlerin alt dişleri fazlaca örtmesi gibi durumlardır. 

Büyüme ve gelişim döneminde bir bireyin tedavi planlaması ile erişkin bir birey için yapılacak tedavi planlaması tamamen farklıdır. 

Eğer ideal ya da ideale yakın bir tedavi sonucu hedefliyorsak, erişkin hastada ortodontik tedaviye, bozuk çene ilişkisini düzeltecek cerrahi müdahale de eşlik edecektir. 

Bu tip ameliyatlar genel anestezi altında yapılan basit sayılmayan ameliyatlardır. Bazen çene bozukluğu gözardı edilebilir, sadece dişleri sıralama yolu seçilebilir ya da kamuflaj tedavisi yapılabilir.

Eğer dişlerde eğrilik mevcut olup çene yapısında bozukluk yoksa normal bir diş teli ile mevcut eğrilikler giderilebilir. Tabi büyüme gelişimin olmaması tedavi planlamasının farklı olmasını doğurabilir.

ORTODONTİK TEDAVİ YERİNE DİŞLERİME LAMİNE (YAPRAK PORSELEN) YA DA KAPLAMA YAPTIRMAK DAHA MI MANTIKLI?

Eğer ortodontik imkanı varsa, kesinlikle mantıksız bir işlem olur.

DİŞ TELİ TAKTIRIP UZUNCA BİR SÜRE TELLERLE GEZMEYE DEĞER Mİ?

Ömür boyu kullanılack dişlere kavuşmak için kesinlikle değier.

Yetişkinlerde ortodonti diş teli tedavisi çok uzun sürer mi?

İlerleyen yaş ile yapılacak tedavinin süresi daha uzun olacak mıdır? 

Bununla ilgili net çalışmalar olmamakla birlikte, çocuklara göre erişkinlerde diş hareketlerinin biraz daha yavaş olacağı genel düşüncedir. 

Burada bahsedilen fark %15 – 20 civarında bir süre farkıdır.

 

ÖZEL BİR BAKIM GEREKİR Mİ?

Ortodonti tedavisi sırasındaki bakım, erişkin ortodontisinde farklı değildir.

Tel tedavisi sırasında estetik kaygılar, erişkinlerde bu tedaviye soğuk bakılmasının başlıca nedenlerinden biridir. 

Günümüzde kullanılan şeffaf ya da diş renginde tel/braketler ile tedavişeffaf plaklarla tedaviiçten takılan tellerle ortodonti tedavisi bu tip endişeye sahip hastalar için bir çıkış yoludur. En güzeli, bunun bir tedavi olduğunu, kolu kırılana alçı yapıldığı gibi dişlerinde bozukluk olanlara tel takıldığı fikrini, içselleştirip bu tip kaygılardan kurtulmaktır.

Diş teli tedavisi gören ünlüler

Burada unutulmaması gerek en önemli konu, hiçbir restorasyon (kaplama, lamine, vb.), sağlıklı ise, kişinin kendi dişlerinin yerini tutamaz. Ortodonti tedavisi güzel bir gülüşe sahip olmanın en doğal yoludur.

Questıons from you

guest
266 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Beyza kazdal
Beyza kazdal

Merhabalar, ortalama diş teli fiyatını öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, diş teli maliyetleri hakkında bilgileri e-mail adresinize gönderdik.

Kıymet Yılmaz turk
Kıymet Yılmaz turk

Iyi gunler, üst çenedeki dis fazlalığı ve caprasikligi dan dolayi ontodenti tedavisi için dis hekimine gittim. Dis eti çekilmesi olduğunu, kemik yoğunluğunun az olduğunu söyledi, Tedavinin riskli olduğunu belirtti, karar vermemi istedi ,bense tedavinin yapilmasi dan yanayim.Sizce yanlış mi yapıyorum

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, Instagram’dan https://www.instagram.com/dr_icozkurt adresinde sorunuzu cevapladım. Başka sorunuz varsa yardımcı olmak isterim.

Gülşen Aslan
Gülşen Aslan

merhaba ben diş teli taktırmak istiyorum ortalama bir fiyat verebilirmisiniz acaba?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba mevcut ortodontik tedavi fiyatları hakkında bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz. Daha detaylı bilgi için 0212 352 07 97’yi arayabilirsiniz

Tuba karaa
Tuba karaa

Merhaba üst yan kesici dişim zamanla ileri çıkıyor tel tedavisi önerdiler tek diş için başka alternatif varmı ve fiyat bilgisi alabilir miyim?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Tuba karaa

Merhaba. Doğal bir şekilde, dişlerinize herhangi bir zarar vermeden çözüm arıyorsanız, bunun tek yolu ortodontik tedavidir. Dişlerin üzerinde yapıştırılan braketlerle yapılan diş teli tedavisi şeklinde olabileceği gibi şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavi de olabilir. Diğer şekillerde yapılacak olan tedaviler az ya da çok dişinize bir miktar zarar verecektir. Doğallığını sağlamak çok daha zor olacaktır. Kurallar gereği diş teli fyatı konusundaki sorunuza buradan cevap veremiyorum. Maliyetler hakkındaki bilgiyi, internet sitemizdeki formu doldururken bize ilettiğiniz email adresinize gönderiyoruz.

Ayşe 
Ayşe 

Merhaba, daha önce diş teli ile dişlerimi düzelttirmek istedim ozaman 12 yaşındaydım. Fakat 17 yaşıma geldiğimde 20lik dişlerim yüzünden tekrar bozulmalar başladı. Uzun ısrarlar sonucu 19 yaşında hepsinden kurtuldum fakat dişlerim tekrar bozuldu. Doktorum tekrar parasıyla dahi tedavi etmek istemedi. Şuan 25 yaşındayım hâlâ ikinci tel tedavisi yapmayı kabul eden doktor bulamadım. Sebebini de açıklamıyorlar.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ayşe 

Merhaba, dişlerinizin köklerinde ve kemiklerde bir sorun yoksa, ikinci bir defa tedavi olmanızda bir sakınca yoktur.

BETÜL ÖLMEZ
BETÜL ÖLMEZ

Merhaba benim dişlerimde derin kapanış var ve çenem gerideymiş ama ne kadar geride olduğunu bilmiyorum(şu anlık röntgen çektirmedim)derin kapanışda tel süresi yaklaşık ne kadardır? 2 her derin kapanış olanın bir hastanın çenesi genellikle geride mi oluyor?bide eğer çene geriliğimi düzeltmezsem yada derin kapanışımı düzeltmezsem ne gibi sorunlar olur. Cevaplarsanız çok sevinirim:)fiyat da öğrenebilir miyim yaklasık bi fiyat

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Belirtmemişsiniz ama alt çenenizin geride olduğunu varsayarak yazıyorum. Derin kapanışın miktarı yapılacak tedavi açısından çok önemlidir. İskeletsel düzeyde bir derin kapanış varsa, sadece ortodontik tedavi yeterli olmayıp, çene ameliyatı gerekli olabilir. Tedavi süresi buna göre değişecektir. Sadece tel tedavisi ile sorun çözülebilecek boyuttaysa, ortalama 2 yıllık bir tedavi süreci olacaktır. Her derin kapanışı olanın alt çenesi geride olmaz. Düzelttirmezseniz, düşük bir olasılık olmak ile birlikte, ileride eklem problemi ve dişlerinizi sağlığı açısından problemler yaşayabilirsiniz. 2021 diş teli fiyatları hakkında bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz.

Ebru ökten
Ebru ökten

Hocam merhabalar ben yaklaşık 6 ay önce üst çenemdeki ön dişimin çarpışıklığı nedeni ile tel taktırmak istedim diş hekimim sadece üst çeneye tel takmamın yeterli olacağını söyledi ve bir dişimi çekerek tel taktırdık diş çarpışıklığım gözle görülür şekilde düzeldi fakat dişlerim çok öne doğru gelmeye başladı artık üst dişlerim ve alt dişlerim birbirine denk gelmiyor diş hekimime bu sorundan bahsettim bana dişler tam yerini bulduktan sonra geriye çekeceğini gerekirse bir dişin daha çekileceğini söyledi fakat ben bu durumdan çok huzursuzum dişlerim neden öne ilerliyor ve tekrar geriye ittirmemişiz mümkün mü tedavim yanlış mı ilerliyor?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, eğer yer yoksa, çapraşıklıklar düzelirken dişler öne doğru hareket ederler. Bunun dışında, tedavi öncesi dişleriniz geriye doğru yatmış bir durumdaydıysa, dişlerin açıları düzelirken öne doğru hareket ederler. Bunu önlemek için diş çekimi ve benzeri başka yöntemler kullanılır.

Ali ARICI
Ali ARICI

Merhaba Hocam, Yakın zamanda ortodontik tedavi (şeffaf plak) gördüm. Hekimim tedavi sonunda hem sabit retainer hem de şeffaf gece plağı verdi. Dişlerin eski pozisyonlarına dönmelerine dirençte sabit retainer tek başına başına yeterli değil midir? Gece plağını takmam şart mıdır? Gece plağını sabit retainerın fark edilmeyen kırılmalarına karşı tedbir amaçlı mı kullanıyorum yoksa o da tedavinin bir parçası mı? İlginiz için teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ali ARICI

İki nedenle de olabilir. Eğer diş kavsiniz genişletildiyse, ya da çekim yapıldıysa, sabit retainer yeterli olmayabilir.

Mesut yücel 
Mesut yücel 

34 yaşındayım tel taktırmak istiyorum. Alt 20 liklerim diş etinde gömülü kaldı ve tedaviden önce cektirmem gerekiyormu ayrıca ne tip tel önerirsiniz. Teşekkürler 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Her zaman 20 yaş dişlerinin çekimi gerekmez. Uygulanacak tedavi ile yapılacak diş hareketlerine bağlı. Mevcut durumu bilemediğim için size hangi tip uygulamanın daha iyi olacağını söyleme şansım yok maalesef.

Sudenaz sögüt
Sudenaz sögüt

Merhaba kizim 17 yasindaalt cenesi 1 cm geride oldugu icin cene ameliyati olmasi gerekiyormus Su anda cenesiyle ilgili bi sikintisi yok Biz dislerinin telle duzeltilmesini istiyoruz Ameliyat olmadan dis teli takilabilirmi Bilgi verebilirseniz sevinirim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, 10 mm gerlilik ciddi bir miktar. Ortodontik kamuflaj tedavisi belli bir oranda uygulanıp, dişleri sıralanabilir. Dudak yapısı izin veriyorsa, üst çeneden diş çekimi düşünülebilir. Yapılan sıralamanın daha sonra geriye dönmemesi için lingual retainer uyguluyoruz. Lingual retainer’ı yapabilmek için üst dişlerin, alt dişleri örtme miktarı değerlendirilmelidir.

Halil ibrahim can
Halil ibrahim can

Merhabalar doktor bey. 40 yasindayim ondeki iki tavsan disim iceri dogru carpik.cenemde filan bozukluk yok.duzeltilebilir mi .tel goruntusunden de rahatsiz olacagim diye erteliyorum.gece kullanip cikarabilecegim tel yada icten tel yapilabilr mi tsk

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Düzeltilmemesi için herhangi neden yok. Sadece gece kullanacağınız plaklar ya da herhangi başka bir aygıt ile dişleriniz düzelemez. İçten tel, ya da yemekler dışında kullanacağınız şeffaf plaklar ile tedavi olabilir. Yalnız bu iki yöntem de normal tel tedavisine göre daha maliyetli olacaktır.

Alperen Tezcan
Alperen Tezcan

Merhaba, 23 yaşındayım. Alt çene darlığına bağlı alt ön dişlerimde çarpıklık var. Ne tür bir tedavi ile düzeltilebilir? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dişleriniz geriye bir miktar kaydırılıp yer açılabilir, bir miktar öne kaydırılabilir, eğer yer darlığı fazla ise, aradan diş çekimi yapılır.

RÜMEYSA KOÇ
RÜMEYSA KOÇ

ortodonti tedavisi için fiyat bilgisi almak istiyorum çok fazla deforme yok alt dişlerim sadece bi iki tane yamukluk görünüyor 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Diş teli fiyatını belirlerken bir çok şey göz önünde bulundurulur. Fikir vermesi için ortalama fiyatları, bize formu doldururken verdiğiniz e-mail adresine gönderiyoruz.

Nur
Nur

Merhaba, 27 yaşındayım. Ortodontik tedavim bitmek üzere ancak sonuçtan memnun değilim. Tedaviye başlamadan doktorum alt ve üst çenemin geride olduğunu söylemişti ve ikisi de geride olduğundan kapanış bozukluğu yaşamayacağımı söylemişti. Kapanış bozukluğu yaşamıyorum zaten ama çenem geride olduğundan gülerken dişlerim çok az gözüküyor. Bu nedenle memnun değilim. Çene aparatları için yaşım çok büyük, sanırım bana etkisi olmaz. Çene ameliyatı mı olmam gerekiyor? Ameliyatsız aparatla çenemin ileri gelme ihtimali olabilir mi?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Nur

Ameliyat olmadan çeneleriniz öne doğru alınamaz. Eğer çekimli bir tedavi yapıldıysa, dişlerinizin bir miktar geriye kaymasına neden olmuş olabilir.

mehmet emin çabuk
mehmet emin çabuk

İYİ GÜNLER BENİM ALT ÇENE BİRAZ ÖNDE BİR DOKTOR TELLE DÜZELİR DEDİ BU DOĞRU MU CERRAHİYE GEREK VARMI 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

İyi günle. Tel tedavisi ile dişlerinizin kapanışı düzeltilebilir. Alt çenenizin konumu ise sadece ameliyat ile değişebilir. Bunda sıkıntı yoksa, tek başına tel tedavisi olabilir.

Hatice nur Ucuncu 
Hatice nur Ucuncu 

Meb 25 yaşındayım alt çenem üst ceneme göre önde.agzimi kapattığımda üst dilerim alt dişlerimin içine giriyor.artik görünümünden dolayı rahatsız oluyorum.. tel ile düzelmesi münkün mu 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba diş teli ile dişlerinizin kapanışı belki düzeltilebilir. Bunun için hem radyografik, hem klinik muayene şart. Değerlendirilmesi gereken bir çok faktör var. Alt üst çene ilişkinize gelinde, eğer öncül temaslardan dolayı arka dişlerinizi birbirine değdirmek için çenenizi öne getirip kapatmıyorsanız, yani iskelet yapıdan kaynaklı olarak alt çeneniz ileride ise, diş teli tedavisi tek başına yeterli olmaz. Çene ameliyatı da olmanız gerekir. Yani, alt çeneniz ameliyat olmadan geriye gitmez.

KISMET BAŞ
KISMET BAŞ

Dis teli dudak yapisini degistirir mi, sefaf teli ile metal dis teli arasinda tedavi anlaminda fark varmidir 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Yapılan diş hareketlerine bağlı olarak dudak yapınızı az da olsa değiştirebilir. Eğer dişleriniz tedavi esnasında öne doğru alınırsa, daha belirgin dudaklarınız olur. Ön dişleriniz ciddi miktarda geriye kaydırılırsa, dudak desteği azalacaktır.

Ersin ÖLMEZ 
Ersin ÖLMEZ 

Yetişkinlerin fiyatı nedir ? 18 yaşındayım 19 a giricem de fiyatı öğrenebilirimiyim acaba ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Muayene etmeden size bir fiyat vermek maalesef imkansız. Yine de bir fikir vermesi için normal tedaviler için ortalama ortodonti fiyatları hakkındaki bilgiyi bize verdiğiniz e-mail adresi vasıtası ile size yolluyoruz.

Sinem 
Sinem 

Fiyat alabilir miyim ve taksit imkanı nedir 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Sinem 

Merhaba. Ortalama fiyat bilgisini bize formu doldururken verdiğiniz e-mail adresine gönderdik. Maliyet araştırmakta tabiki haklısınız ama bu tedaviyi hayatınızda bir defa yaptırmak istiyorsanız, nitelikten çok nicelik konusunun çok daha önemli olduğunu unutmayınız. Maalesef bu işten mağdur olan çok kişi vardır. Tam emin olduğunuz bir yerde istediğiniz sonuca ulaşacağınıza kesin emin olduktan sonra tedaviye başlayın.

Yasemin yalçın
Yasemin yalçın

Merha benim dişlerimde eğiklik var metal diş teli taktırmak istiyorum 23 yaşındayım ama 20 likler daha çıkmadı orta kalite bir tedavinin dişlerim için yeterli olacağını düşünüyorum mail adresime fiyat bilgisi gönderebilirkisiniz.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Yasemin hanım merhaba, Instagram üzrerinden de bana ulaşmıştınız. Orada sorunuzu cevapladım. Yardımcı olabileceğim başka bir şey varsa çekinmeyin.

Gizem Donmez
Gizem Donmez

Merhaba hocam ben 19 yasindayim. Diş çene yapım çok geride gülemiyorum çoğu zaman, elimle kapatıyorum nasıl tedavi edilir aciklarsaniz. Us çenem ile alt çenem arası çok boşluk yok alt çenem de üst çeneme gore ilerde değil. Üst çenem ile alt çenem arası normal denebilir ne biri çok ilerde ne biri çok geride. Dediğim gibi genel çene yapım dar. Teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

YAzdığınız gibi alt üst çene ilişkisinde bir sıkıntı yok ise, diş kavisleriniz ortodontik tedavi ile genişletilebilir.

Mert Biçer
Mert Biçer

Merhabalar. Ortalama diş teli fiyatlarınızı öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortalama diş teli fiyatları ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz.

Elif biçer
Elif biçer

Merhabalar, dişteli maliyetleri için ortalama fiyat bilginizi rica edebilir miyim? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortodontik tedavi fiyatları ile ilgili bilgiyi e-mail adresinizde paylaşıyoruz.

GİZEM
GİZEM

Hocam merhaba, 22 yaşındayım. Dişlerimi kapatınca üst çenemdeki dişler alt çenemdeki dişlerin arkasına giriyor. Yani alt çenem; üst çeneme göre biraz önde ve hafif sola doğru. Üst çenemdeki dişlerde hafif yamukluklar var. Cerrahi tedavi sizce gerekli midir? Bir de hocam devlet hastanesi ve özel hastane arasında fiyat farkı var mıdır? Ortalama fiyat öğrenebilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  GİZEM

Merhaba. Bu ters kapanışın miktarı ve nedeni, yapılacak tedaviyi tamamen etkiler. Muayene olmadan tedavi tahmini yapmak imkansızdır.

Şiyar Gündoğdu 
Şiyar Gündoğdu 

Merhaba 21 yaşındayım alt üst çene ortodonti tedavi görmek istiyorum ortalama fiyatı öğrenebilir miyim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Tabi. Email olarak gönderiyoruz.

Ömer Can Erkısa 
Ömer Can Erkısa 

Merhabalar, 27 yaşındayım lise yıllarımda üst çene için diş teli tedavisine başlamıştım. Bazı problemlerden dolayı yarıda kesmek zorunda kaldım. Şimdi tekrar başlamak istiyorum fakat öğretmen olduğum için yaz tatillerinde memleketimde diğer dönemlerde görev yerimde oluyorum ve iki şehir arasında mesafe çok uzak. Merak ettiğim şey dış tellerimi memleketimde yaptırıp kontrolleri görev yerimde yaptırabilir miyim? Veya nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortodontik tedavi uzun soluklu bir tedavidir ve uzun dönem planlama gerektirir. Hiç bir ortodontik tedavi aynı değildir. Her doktorun kendine göre tedavi planlaması ve bu planı gerçekleştirme yöntemi vardır. Bir tedaviyi iki doktor aynı zamanda yürütmesi için o iki ortodontistin koordineli çalışıyor olması gerekir. Basit bir kontrol olarak görünen randevular aktif tedavinin bir parçasıdır. Bu şekilde çalışan iki ortodontist bulabilirseniz, yapabilirsiniz. Böyle bir ortamı bulmanız oldukça güç. Normalde nerede ikamet ediyorsanız, orada bir ortodontist ile tedaviye başlarsınız. Standart olarak 4-6 haftada bir tedavi kontrolleri olur. Yaz döneminde bunlardan bir tanesini atlarsanız tedavinize önemli bir etkisi olmaz. Doktorunuza önceden haber verdiğiniz taktirde ona göre bir planlama da yapabilir. Tabi kopma, batma gibi acil ihtiyaçlarınız için bulunduğunuz yerdeki bir doktor ile sorununuzu çözebilirsiniz.

İrem Kandemir
İrem Kandemir

Merhabalar. 22 yaşındayım ve alt çenem biraz önde. Ön dişlerim üst üste çakıştığı için azı dişlerim kapanmıyor ve besinleri yeteri kadar öğütemiyorum. Besinleri dilimle ezerek öğüttüğümü fark ettim. Kuruyemiş gibi kıtır ve sert gıdaları ise tüketemiyorum. Nasıl bir tedavi gerekir? Ne kadar sürer? Ve yaklaşık maliyeti hakkında bilgi alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, alt çenenizin ne kadar önde olduğu tedaviyi etkileyecek bir durumdur. Eğer az bir miktarda ise, sadece tel tedavisi ile olabilir. Eğer tel ile yapılacak sınırların ötesindeyse, ameliyat içeren bir tedavi gerekebilir.

Atakan karaoğlu
Atakan karaoğlu

Hocam şeffaf, gizli, standart ve porselen diş telleri ortalama fiyat verebilir misiniz? Teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

2021 ortodontik tedavi fiyatları ile alakalı bilgiyi email adresinize gönderiyoruz.

Ali Can
Ali Can

Merhabalar, Yaşım 24, üst çene dişlerimde çarpışıklık var. Göründüğüm ortodonti uzmanı olmayan bir doktor üst çenemde darlık olduğunu ifade etti. Muayene etmeden söylemenin zor olduğunu biliyorum fakat benim yaş aralığımda bu sıkıntının tedavisi % kaç ihtimalle cerrahi gerektirir? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ali Can

Merhaba, bu tamamen ne kadar darlık olduğu ve alt üst diş kapanışınızın nasıl olduğu ile alakalı bir durumdur. Bazı durumlarda, ameliyattan kaçınmak için arka bölgede genişletme yapmadan, ön bölgede teller ile de gemişletme yapılabiliyor.

Karen Özdemir
Karen Özdemir

İyi günler Cem Cey . Ben 28 yaşındayım yaklaşık 1 bucuk yıldır tel tedavisi görüyorum. Lakin istediğim gibi gitmiyor . Doktoruma saygısızlık yapmış olmak istemiyorum fakat farklı bir görüş alma ihtiyacım var ve açıkçası hekimimi degistirmek istiyorum . Başlanmış bir tedaviye devam aşamasında bir ha

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Karen Hanım merhaba, doktorunuz ile aranızdaki sorunu gidermenizde yardımcı olmak isterim. Belki de basit bir yanlış anlaşma olabilir. Bize 0212 352 07 97 den ulaşırsanız yardımcı olmak isterim.

Sena 
Sena 

Merhaba öncelikle 20 yasındayım daha önce gittiğim muayenede çenemin geride olduğu söylenmişti, ve tek tedavisi uygulamacaktı. Çene geriliğinde cerrahi bir müdahale yaş geçtiği için olmuyor mu? Ve tel tedavisi ile ilgili ortalama bir fiyat alabilir miyim mümkünse

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Sena 

Cerrahi müdahale için yaşın geçmesi diye bir şey söz konusu değil, tam tersi erişkinlere uygulanıyor. Ortodontik tedavi 2020 fiyatları ile ilgili mail gönderiyoruz.

Ramazan
Ramazan

İyi günler, diş teli için ortalama fiyat aralığınız hakkında bilgi verebilir misiniz ? Teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ramazan

Merhaba ortodontik tedavi maliyetleri ile ilgili olarak size e-mail gönderiyoruz. Daha fazla bilgi almak için bizi de arayabilirsiniz.

Kader Akdemir 
Kader Akdemir 

Diş teli için fiyat almak istiyorum 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Güncel diş teli maliyet bilgisini paylaştık.

Anonim
Anonim

Merhabalar , benim dişlerim normale göre birazcık daha sola yakın ve aynı şekilde çenem de sola doğru bir yamukluk var diyebilirim , aynada pek belli olmasada bir fotoğraf çektiğimde bir sorun olduğu çok bariz belli oluyor , bu sorunu diş teliyle çözmek mümkün müdür ? (Elbette yamukluğun seviyesine göre durumun farklı olacağını biliyorum fakat en iyi ihtimalle bakarsak diş teli bir çözüm olabilir mi ?)

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Anonim

Merhaba, bahsettiğiniz yamukluk çene yapısından kaynaklıysa, tel tedavisi maalesef bir çözüm olmaz. Bazen öncül temaslardan dolayı alt üst dişler kapatıldığında alt çene yana doğru kayabilmektedir. Eğer böyle bir durum varsa, tel tedavisi faydalı olabilir.

Umut Uğraş
Umut Uğraş

Merhaba Hocam, Open bite tedavi sonrasında arka dişlerin gömülmesi sonra ki yıllarda dişlerin yeniden yer çekimine maruz kalarak yeniden eski haline gelir mi? gömme işlemi mantıklı mı bu konuda?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, gömme işlemi en mantıklı olandır. Geriye bir miktar dönüş olabilir ama çiğneme kuvvetleri bunu minimumda tutacaktır.

Nur 
Nur 

Merhaba hocam 25 yaşındayım diş teli taktırmak istiyorum dişlerim çarpışık ve alt çenem önde cerrahi müdahale gerektirir mi? 

Elvan gül
Elvan gül

Merhaba 20 yaşındayım ve dişleklik problemim var ne gibi tedavi yöntemi kullanılabilir tel düzeltir mi ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Elvan gül

Aşırı bir bozukluk yoksa, ortodontik tedavi ile yumuşak dokularınızın izin verdiği ölçüde düzeltilebilir.

Eda çiçek
Eda çiçek

Merhaba 20 yaşındayım ve üst çenem (özellikle ön dişlerim ) at çeneme göre hafif önde 20 lik dişlerim de çıkmaya başladı ve daha da öne gelecek diye endişeliyim. Tel tedavisi ile düzelebilir mi yoksa başka bir tedavi mi yapılabilir ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Kapanışınızda aşırı bir bozukluk yoksa ortodontik tedavi ile dişleriniz düzelir. Dişlerinize zarar vermeden başka bir tedavi mümkün olmaz.

Esra Üstüntaş 
Esra Üstüntaş 

Merhaba 24 yaşındayım. Ilk olarak ortondonti tedavisi gormek için cok fazla doktorlarla görüştüm. Bazıları gerek yok sırf 21 11 12 13 dislerin için emaks zirkonyum ve lamine yapabilirz denildi ama ben dişlerimi kestiriirp bu işlemi dişlerim için uygun olduğunu sanmıyorum. En son gittiğim doktor çene geriligim olduğunu soyledi açıkçası bunun olduğunu biliyordum ama ağır vaka olacak kadar degil dislerim yer değiştirmesi yani 23 yerine 22 disim geriye alınması gerekiyor üst çenem için bunun için ameliyat olmam lazım çünkü 5 mm bir diş gibi geriye alınması lazım ben tel tedavisi gormene gerek yok invisalign yeni çıkan sefffaf plak ile düzelebilir olduğu soylendi . Ben tel tedavisi olursam dislerimde duzelmenolur evet ama bu sefer çene duzelme islemim olmaz demi yani bazı doktorlar dişlek olabilcegeimi soylendu bu yuzden amleiyat ama bi lazer ucu başlığı bu ameliyat icin euro degerinde sizden ricam tel ile duzeltilebilir mi yoksa tel taktirsam dis etlerimden diş kaybı cok mu yaşarım ne yapabilirim yoksa agiz kapanmada cok problem olmadığı ama sol dişlerimde tepe cukur iliskisin olmadığı söyleniyor ne yapabilirim tesekkurler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Maalesef yazdıklarınızı tam olarak anlayamadım. Ameliyat bir yerde kişisel tercihtir. Siz profilinizden memnun değilseniz, özellikle alt çeneniz geride ise bunun için ameliyat olabilir. Ameliyat olmak isterseniz, ameliyatı ortodontist ve çene cerrahı ya da plastik birlikte planlarlar. Bazı ortodontistler ameliyat öncesi ortodontik tedavi uygulama yöntemini seçerken, bazıları önce ameliyat, bundan sonra da ortodontik tedavi yöntemini tercih ederler. Gerşekten ameliyat ihtiyacınız var mı önce bu tespit edilmeli.

Zeliha 
Zeliha 

Merhaba benim 16 numaralı dişim çürük olduğu için çekildi çürük kemiği de eritmiş o yüzden implant yapılamıyor diş teli takılarak 17-18 numaralı dişlerimin boşluğu doldurması sağlanabilir mi 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Zeliha 

Merhaba, eğer dişlerin hareket edebileceği seviyede bir kemik kalmamışsa, böyle bir imkan olmayabilir. Bunun dışında 2 azı dişini hareket ettirirken ağızdaki diğer bütün dişlerin dengesi etkilenecektir. Karar vermeden önce değerlendirilmesi gereken bir çok nokta vardır.

Gülten gamze
Gülten gamze

Merhaba 33 yaşındayım tel taktirsam çene yapimda değişiklik olurmu olumlu yönde etkiler mi bu yasta

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Tel tedavisi ile dişlerinizin konumunda değişikliğe bağlı olarak dudak yapınızda değişiklik olabilir fakat çene yapınızda bir değişiklik olmaz.

Duygu Dinç
Duygu Dinç

Merhaba, 2021 şeffaf ve metal braketler için ortalama fiyat alabilir miyim, bir de yaşım 20 tedavi için uygun mudur

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, yaş açısından herhangi bir probleminiz yok. Ortodonti fiyatları ile ilgili olarak email gönderiyoruz.

Hatice 
Hatice 

Alt ve üst dişlerim çarpraşık üst dişimin en arkası yamuk ön dişler birbiri üstün de 2 numada dişler geride 3 numara dişler çıkık 4 numara dişler de geride. Alt dişlerim bir biri üstün de ortalama fiyat ne olur? Bir de sadece üst dişlerime tel takılsa tekrar bozulma olur mu? Mesela tel çıktıktan sonra 20 yaş dişler bozar mı tekrardan. Sadece üst dişlere takılsa kesin bozulur mu? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Hatice 

Merhaba, alt üst yapılsa bile dişlerinizde bozulma riski var. Bunun gerçeklememsi için tel tedavisinden sonra sabit lingual retainer uygulaması yapıyoruz. ORtalama maliyetler ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz.

Melike Arıkan
Melike Arıkan

Merhaba, sağ üstte gömülü bir dişim var. Muayene sonucu tel takılması gerektiği söylendi. 25 yaşımdayım. Muayene süresi ve maliyet ile ilgili tahmini bilgi verebilir misiniz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, email adresinize gönderiyoruz.

Hilal
Hilal

Merhaba, 5 sene önce 4 diş çekilerek ortodonti tedavisine başladım. Doktor dişlerimi dağıttı. Yapamadı. Başka bir doktora gittim. O dişleri toparladı. Kapanışı düzenledi. Ama (altta gereksiz diş çekildiğini düşünüyorum) ağzımın içi çok daraldı. Yüz yapım değişti. dudaklarım düştü kenarlarında çizgiler oluştu. Ağzım içe doğru çöktü. Dişlerimi tekrar genişletmek ve eksik dişler yerine (implant yapılamaz herhalde) köprü ya da kaplama yaptırabilir miyim? Teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Hilal

Kemik yapınız izin veriyorsa, Çekim boşlukları tekrardan ortodontik tedavi ile açılabilir.

MISAFIR
MISAFIR

Merhabalar, 32 yaşındayım ve üst çene darlığım var, üst çenemde eksik diş yok ve üst çenemin sağ tarafı alt çenemi kapatmıyor dolayısıyla yüzümde de sağ tarafının soldan farklı olduğunu fark edebiliyorum. Böyle bir çene yapısı için nasıl bir tedavi uygulaması öneriyorsunuz. Yetişkinlerde aparey tedavi uygulanabiliyor mu? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  MISAFIR

Üst çenenizde ne kadar darlık olduğu ve sizin beklentileriniz tedavi planlamasında önemlidir. Çok darlık varsa tel tedavisi ile kısmi olarak düzeltilebilir. :ok dar olup normal hale gelmesi bekleniyorsa, ameliyat gerekebilir. Erişkinlerde aparey ile üst çene genişletmesinin kalıcı etkisi olmadığını düşünenlerdenim.

Hakan aydın
Hakan aydın

Hocam merhaba , sınıf 2 diz2 ağız, çene yapısına sahibim alt çenem hafif geride ama Estetik olarak çenemle problemim yok röntgen çekildim alt çenemin en arkadaki azı diş üst çene azı dişine göre hafif geride kalıyor bu tip ağız yapısında kamuflaj tedavi uygun mudur başarı oranı yüksek midir

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Alt çene geriliğinin miktarı, dudak yapınız, dişlerinizin açıları, örtülü kapanış miktarı gibi bir çok farklı faktöre göre değerlendirme yapılmalıdır. Görmeden olur ya da olmaz demek imkansızdır.

Esma Akın 
Esma Akın 

Merhaba 21 yaşındayım ve 2018 yılından beri çene tedavisi adı altında neredeyse 3 yıldır splint kullanıyorum doktorum bana uyurken ve mümkünse gün içinde de takmamı söyleyip başka hiçbir tedavi girişimi yapmadı ve artık tek çözümün botoks oldugunu söyledi başka doktora gittiğim de ise diğer doktorun yanlış tedavi uyguladığını söyleyip ortodontik tedavi ile diş telinin en uygun tedavi olduğunu söyledi birçok doktora gittim ve hepsi farklı bir şey söylüyor. Artık splint kullanmak istemiyorum çenem ağrıyor yemek yerken çiğnemede sıkıntı yaşıyorum ve konuşmam da ciddi bozukluk olmaya başladı. Her fikire ve çözüme açığım lütfen bana bilgi verebilir misiniz? Ve önereceğiniz tedavi için ortalam bir fiyat söyleyebilir misiniz? Iyi gunler. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eklem problemi yaşamakta olup, kapanış bozukluğu olanlarda, splint tedavisi ve bunu takiben ortodontik/ortognatik/protetik tedavi bir yöntemdir. Açıkçası her doktor aldığı eğitime göre farklı bir tedavi seçeneği sunması ortodontinin gerçeğidir. Aklınıza yatan hangisi ise onu tercih etmelisiniz.

Atakan
Atakan

Merhaba. Ortodonti tadavi için sağlıklı dişler olduğu surece tabiri söyleniyor. Peki kaplamalar, zirkonyum, lamine vs bunlar sağlıklı dis kategorisinde mıdır. Birden çok protez dişe ortodenti uygulanabilir mi? Tesekkurler

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Atakan

Diş hareketi açısından sağlıklı dişten kasıt, dişlerin köklerinde ve kökleri tutan kemikte sorun olmamasıdır. Kaplamalar tek tek ise o dişlerde rahatlıkla hareket ettirilebilir. Köprü varsa, tedavi planlamasını ona göre yapmak gerekir.

Özlem Gülseren
Özlem Gülseren

Merhabalar. 26 yaşındayım alt çenemde belirgin bir eğrilik yok ama üst çenemde köpek dişlerim önde ve ben sadece bundan rahatsızım. Altlarında boşluk var kapanmaya bağlı değil sanırım. Sadece üst çene için tel tedavisi uygulanabilir mi?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Alt üst diş kapanışınız, normal ise, tek çeneye tedavi olabilir. Bu durumun çok nadir olduğunu belirtmeliyim. Genelde çift çene tedaviye ihtiyaç olur.