Ortodonti Uzmanı Dr İbrahim Cem Özkurt

Dr. İ. Cem Özkurt, Ortodonti Uzmanı

Ortodonti Uzmanı, Dr Özkurt TED Ankara Koleji‘nden mezun olduktan sonra aynı yıl Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni  başarı ile bitirip Diş Hekimi ünvanını almış ve 1.5 yıl kadar muayenehane hekimliği yapmıştır.

Daha sonra kazandığı Devlet Bursu ile İngiltere’de University of Sheffield School of Clinical Dentistry’de ortodonti uzmanlık eğitimi almıştır. Uzmanlık programının gerekliliği olarak NHS Charles Clifford Dental Hospital’da ortodonti uzmanlık öğrencisi olarak görev almıştır. Bu eğitimin bir parçası olarak tez hazırlamış ve MMedSci derecesi almıştır.

Daha sonra çalışmalarına Amerika Birleşik Devletleri’nde University of California at Los Angeles School of Dentistryde devam etmiştir. Burada bir süre ortodonti kliniğinde çalışmış, aynı zamanda Oral Biyoloji dalında kemik yapım ve yıkımında aktive olduğu, hocası Dr. Sotirios Tetradis tarafından bulunan NFIL3/E4BP4 geninin karakterizasyonunu içeren doktora tezi hazırlamıştır. UCLA’deki çalışmaları neticesinde Ph.D. derecesi almaya hak kazanmıştır.

Türkiye’ye Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde görev almak üzere dönmüş, 4 yıl süre ile Diş Hekimliği Fakültesi’nde çalışmıştır. Bu dönem zarfında

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde askerlik hizmetini ortodonti uzmanı olarak tamamlamıştır.

Daha sonra Sağlık Bakanlığı’na geçiş yapmıştır.

Ankara Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin ortodonti kliniğini kurmuş ve 5 yıl süre ile burada ortodonti uzmanı olarak görev almıştır. Ailevi nedenlerle İstanbul Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi‘ ne tayin olmuş, kısa süre sonra da istifa etmiştir.

Halen Akat Mah. Ebulula Mardin Cad. 14/3 Etiler Beşiktaş adresindeki kliniğinde hastalarını kabul etmektir.

Yayınlar ve Sunumlar

I.C. OZKURT. Vertical Craniofacial Development in Hypodontia Patients. University of Sheffield, İngiltere, 2000. Ortodonti Master Tezi.

I.C. OZKURT, and S. TETRADIS. Parathyroid Hormone Induces Nuclear Factor IL-3 (NFIL3) Expression in Osteoblasts. International Association of Dental Research 80th Annual Meeting, 2002 San Diego, Kalifornia, ABD.

I.C. OZKURT, and S. TETRADIS. Parathyroid Hormone Induces NFIL3/E4BP4 Gene Expression in Bone. The American Society for Bone and Mineral Research 24th Annual Meeting 2002, Phenix, Arizona, ABD.

I.C. OZKURT, and S. TETRADIS. Parathyroid Hormone-induced E4BP4/NFIL3 Down-regulates Transcription in Osteoblasts. J. Biol. Chem., Jul 2003; 278: 26803 – 26809.

I.C. OZKURT, F.Q. Pirih and S. TETRADIS. Parathyroid Hormone Induces E4bp4 Messenger Ribonucleic Acid Expression Primarily through Cyclic Adenosine 3′,5′-Monophosphate Signaling in Osteoblasts. Endocrinology, Aug 2004; 145: 3696 – 3703.

J. NERVINA, C.G. MAGYAR, F.Q. PIRIH, I.C. OZKURT, S. TETRADİS. Coactivator PGC-1a Is PTH-Induced and Synergizes with Nurr1 to Regulate Promoter Activity in Osteoblasts. The American Society for Bone and Mineral Research 26th Annual Meeting, Seattle, Washington 2004, ABD.

F.Q. PIRIH, A TANG, I.C. OZKURT, J.M. NERVINA, AND S. TETRADIS. Nuclear orphan receptor Nurr1 directly transactivates the osteocalcin gene in osteoblasts. J. Biol. Chem., December 17, 2004; 279(51): 53167 – 53174.

I.C. OZKURT. Adenovirus E4 promoter binding protein/Nuclear factor regulated by IL-3 expression and function in osteoblasts. University of California, 2004. Doktora Tezi.

S.M. WOO, I.C. OZKURT, and S. TETRADIS. Glucocorticoids Induce Transcriptional Repressor E4bp4 Expression in Mouse Osteoblastic Cells. International Association of Dental Research 85th Annual Meeting, 2007 New Orleans, Louisiana, ABD.ortodonti