DİŞ TELİ TEDAVİSİ AŞAMALARI

Bu kısımda diş teli tedavisi aşamaları hakkında kısa bilgiler verilmektedir.

Diş teli olarak adlandırılsa bilimsel adı, ortodontik tedavidir.

Ortodontik tedavi esas olarak estetik amaçlarla yapılan bir tedavi türüdür.

Fakat bunun yanında diş ve dişeti sağlığını korumak, özellikle ileri yaşlarda karşılaşılabilecek problemleri önlemek amacı ile de yapılır.

Ancak birçok kişi tedavi olmaktan kaçınır. Bunun sebebi bu tedavinin kararlılık ve sabır istemesidir. Uzun süre dişlerde kalması gereken diş teli her hasta için rahatsız edici bir durumdur. Hem görüntüsü hem kullanımı ile hastayı zorlayabilmektedir. Ancak düzgün dişlere sahip olmak isteyen kişinin tedavi yerine, sonuca odaklı olması işleri kolaylaştıracaktır.

İnci gibi dişler ve harika bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız tedavi aşamalarını da bilerek ilerlemenizde, ne ile karşılaşacağınızı bilmenizde fayda vardır.

Ortodonti – Diş teli tedavisi iki aşamada gerçekleştirilir. Öncelikle dişlerin doğru açı ile gerekli yerlere yerleşmesi ön plandadır. İkinci aşamada ise yerlerine yerleşen dişlerin yerlerini koruması ve kalıcılığının sağlanması esastır.

BİRİNCİ AŞAMA:

DİŞLERİNİZE TAKILACAK BRAKETLERİN ÜÇ TİPİ VARDIR.

Bunlar metal, seramik/safir ve plastik malzemeden üretilmiştir. Ortodontistler genellikle metal olanı tercih ederler ancak estetik açısından diğer braketler tercih edilebilir.

Dişe takılan braketlerin içinden geçen telin dişe uyguladığı baskıyla dişlerin gerekli yeri yavaş yavaş alması sağlanır.

Braket kullanımı hastanın diş yapısına ve kullanıma göre 6 ay-3 sene gibi bir zaman alabilir. Braketler özel bir yapıştırıcı ile dişlere takılır.

Ardından braketlerin içine ark teli denen bir tel geçirilir. Bu tel ise dişlere verilecek hareketlerin yönünü belirler. Bu telin yardımıyla dişler doğru açılara ulaşır. Braketlerin takılmasının ardından 1 hafta kadar dişlerde hassasiyet olması normal bir durumdur. Çünkü dişlere baskı uygulanmaktadır.

Yumuşak dokularda braketlere alışıncaya kadar ufak vuruklar meydana gelebilir. Ortodonti uzmanı bunu önlemek için hastasına koruyucu mum ya da benzer bir malzeme verir ve kullanımı konusunda bilgilendirir.

Alt üst dişler arasındaki fizyolojik ilişki sağlanınca ve dişler istenen konumu alınca diş telleri çıkartılır ve ikinci aşamaya geçilir.

İKİNCİ AŞAMA:

Diş Teli Tedavisi Aşamalarının ikincisi;

Yerlerini bulan dişlerin tam anlamıyla sabitlenmesi için uygulanan süreçtir.

Dişlerin yeni yerlerine tamamen yerleşip sabit kalmaları sağlanmalıdır.

Eğer bu aşama gerektiği şekilde uygulanmazsa dişler eski yerlerine geri dönebilir ve uygulanan tedavinin hiç bir hükmü kalmaz.

Ortodontik tedavi sırasında dişleri çevreleyen kemik, hareket yönünde erirken dişin hareketi ile oluşan boşlukta yeni kemik oluşur. Tedavi sonlanıp diş hareketi bittiği zaman dişin etrafında yeniden organize yapıda kemik oluşması zaman alan bir süreçtir.

Dişlerin etrafında yeniden kemik oluşması ve çevre yumuşak dokuların bu yeni duruma adapte olması sırasında uygulanan pasif tedaviye pekiştirme tedavisi (retention) denir. Pekiştirme tedavisinin süresini ve tedavi şeklini ortodontist belirler. Hasta ise doğru ve gerektiği şekilde kuralları uygulayarak inci gibi dişlere sahip olabilmek için son aşamayı tamamlamış olur.

ORTODONTİ – DİŞ TELİ TEDAVİSİNİN SÜRESİ ÇOK DEĞİŞKENDİR.

Hastanın diş rahatsızlığının boyutu ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişebilir. Bazı hastaların ufak diş bozukluğu varken bazılarında çok ciddi boyutlara varabilmektedir.

Diş eti ve dişlerin tedaviye hızlı yanıt veriyor olması da tedavi sürecini değiştirir. Hasta belirlenen zamanlarda gerekli kontrolleri yaptırmalı ve ortodonti uzmanı tarafından verilen kurallara harfiyen uymalıdır.

Unutulmamalıdır ki bu tedavi, doktor ile hastanın birlikte yürüttüğü bir ekip işidir. Çocukların tedavisinde bu ekibe ebeveynler de katılır. Çocukların kurallara uyumunu bizzat denetlemeleri gerekmektedir.

Questıons from you

guest
520 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Bahsen Geçen
Bahsen Geçen

Tiş teli taktırmak acıtır mı?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Takılırken herhangi bir acı hissetmeniz söz konusu olamaz. Teller takıldıktan sonraki gün dişlerinizde bir hassasiyet başlayabilir. Özellikle yemek yerken zorlanabilirsiniz. Zamanla bütün ağrılar geçmektedir.

Büşra Büyükarslan 
Büşra Büyükarslan 

Merhaba hocam, ben üç buçuk senedir ortodonti tedavisi görüyorum. Alt dişlerim de bozukluk yoktu ama doktorum üst dişlerimin arasında çok boşluk olduğunu, bunu alt çeneye tel takarak destekleyip kapatacağını söyledi. Sizce ortalama ne kadar sürede boşluğum kapanır ve tedavi sürecim biter? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bunun cevabını ancak doktorunuz verebilir.

S.G
S.G

Alt dişlerime Temmuz seansında tel takıldı. Bir sonraki seansta alt dişlerin durumuna göre tedavi süresinin belli olma ihtimali var mıdır? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  S.G

Maalesef yok.

SENEM DİRLİK
SENEM DİRLİK

Merhabalar, Diş tellerim takılalı 1 hafta oldu. Dişlerimle alakalı hiç bir sıkıntı yaşamadım. Fakat diş telim ile birlikte bir damak ve bu damaktan arka azı dişlerime uzanan iki taraflı teller mevcut. Bu teller resmen dilimi kesiyor. Ağzımı kapatmak istemiyorum canım acıyacak diye. Bu damak ve arka azı dişime uzanan iki tel sürekli mi kalmak zorunda. Tedavim 1 yılı aşacak gibi duruyor ve ben buna 1 yıl nasıl katlanırım bilmiyorum.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bu durumu doktorunuza bildirin, gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Acı çekerek tabiki tedavi olmaz.

Sayora
Sayora

Merhaba ben dişlerim düz değil tel taktırmak istiy
orum size nasıl ulaşabilirim

Ezgi
Ezgi

Doktor orayı kısaltıyor bende de oluyordu söyledim ve milimlik bir şeymiş diyip bir aletle kesti onun dışında hala batmaya devam ediyorsa koruyucu mum iste, yemekte yanlışlıkla yiyince bile sorun olmuyor

Betül AYDIN
Betül AYDIN

İyi günler. Yaklaşık 1.5 yıldır tel tedavisi görüyorum. Sadece üst dişlerde tel var. Benim sıkıntım sol arka 2 dişim braketi tutmuyor. Her ay tekrar yapıştırılıyor ama bazen yapıştırıldığı gün içinde bile braket çıkıyor. Yediklerime dikkat de ediyorum hatta sağ tarafla yiyorum özellikle yine de sonuç değişmiyor. Henüz bir ilerleme yok bu yüzden tedavide acaba braketin tutmamasının başka bir sebebi olabilir mi yoksa tamamen benim suçum mu? braketi yapıştırmak yerine tutması icin alternatif bir yöntem var mı ? Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, belki yapıştırmadan önde diş yüzeyine detaylı bir temizlik tutunma şansını arttırabilir. Eğer dişinizin yapıştılan yüzeyinde dolgu varsa,bu da tutunmayı olumsuz etkileyecektir. Dolgu yüzeyinin pürüzlendirilmesi tutunma şansını arttırabilir. Bunun dışında, tüp yerine bant uygulaması olabilir.

Metin çelikbağ 
Metin çelikbağ 

Merhabalar ben diş teli tedavisi gördüm tedavim bitti alt iç tel takıldı bir de plak kullanıyorum hâlâ ama teller çıkmaya yakın ve çıktıktan sonra önceden yoktu sağ çenemde ağrı hissediyorum bir şey yerken mesela dürüm vb ısırırken ağzımı açtığımda çenem acıyor esniyorken acıyor ağzımı çok açamıyorum açtığımda acıyor açıs alanı kısıtlandı yani doktoruma da sordum çene yapın dar 1 sene sonra gel çene genişletme operasyonları yapalım dedi bu sorun sonradan çıktığı için doktordan kaynaklı olabilir mi çıktıktan sonra dolgu için başka bir doktora gittiğimde ağzımı çene ağrısından dolayı açamadığım için çok zorlanmıştı hatta yapan doktor rica etsem cevaplar mısınız

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bu sorunuza cevap vermek çok zor. Eklem probleminin bilinen, bilinmeyen bir çok sebebi vardır. Ortodontik tedavi görmeyen kişilerde de, hatta çok iyi diş kapanışı olanlarda da eklem problemi birden ortaya çıkabilmektedir. Stress bile tek başına çok önemli faktördür.

Sema nur tekin
Sema nur tekin

Merhaba hocam bu soruyu cevaplarsanız çok sevinirim benim alt çenem önde üniversite hastanesinde tedavi oluyorum öncelikle 3 aydır tel takıyorum ama 1 ay içinde dişlerim birbirinden aşırı derecede ayrıldı normalde birleşikti bu normal mi acaba korkuyorum bu arada yaşımda 19

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontik tedavi sırasında dişlerin geçici olarak aralanması görülebilir. Anormal bir durum olmadığını düşünüyorum.

Ada
Ada

Hocam merhabalar. Yaklaşık 1.5 yıldır tel tedavisi görüyorum. Yapısal olarak alt çenem üst çenemden geride ve diş teli tedavisine başlamadan önce üst ön dişim sıkışıklıktan dolayı yamuk durumdaydı. Tedaviden önce doktorum en ideal olan tedavinin ameliyat ile alt çenemi öne almak olduğunu ama eğer istersem çekimli tedavi ile de ideale yakın bir sonuç elde edebileceğimi söyledi. Ben de ameliyata olmayı istemedim ve üst dişlerimden iki tanesini çektirerek tedaviye başladım. Şu anda tedavimin sonuna yaklaştım, dişlerimin diziliminde bir sorun kalmadı ama üst dişlerim çekilen dişlerin boşluklarını kapatmak için geriye gittiğinden üst dudağım da dolgunluğunu kaybetti. Doktorum dişlerimi biraz öne alarak dişleklik sağlayabileceğini böylece üst dudağımın pozisyonunu biraz düzeltebileceğini söyledi, sizce de bu tedavi mantıklı mıdır? Ayrıca burada okuduğum birkaç yorumda insanlar diş çekiminden dolayı yüzlerinin çöktüğünden bahsediyordu. Benim de yüzüm tedaviye başladıktan sonra çöktü ama ben bunun zayıfladığım için olduğunu düşünüyordum. Gerçekten de diş çekimi yüzün çökmesine sebebiyet verir mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ada

Merhaba, üst ön dişler geriye alındığında, üst dudak da, dişler kadar olmasa da bir miktar geriye doğru hareket ederler. Doktorunuzun dediği gibi diş açısını değiştirerek bu durum minimuma indirilmeye çalışılır.

Beyza SÖNMEZ
Beyza SÖNMEZ

Açık kapanışın yetişkinde tel ile tedavisi mümkün müdür?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer iskelet yapıdan kaynaklı bir durum değilse tedavi olabilir.

Ayşegül
Ayşegül

Merhaba hocam benim tellerim çıkalı 6 ay oluyor ama ön iki dişimin arası hafiften açıldı gibi çok belli olmuyor ama az bi açıklık var fırçaladıktan arasında az bişey siyahlık gözüküyor sizce dişimin arası açılmış olabilir mi açıldıysa tel takılmadan geri kapanabilir mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Ayşegül

Merhaba, açılmış olabilir. Tel takmadan plan yardımı ile kapatılabilir.

sılanur topal 
sılanur topal 

iyi günler benim yakın zamanda üst tellerim çıkacak sonraki seansta da retention işlemi yapılacak ve tedavi bitecek fakat şehir dışına çıkmam lazım, üst teller çıktıktan sonra bu retention işlemi maksimum kaç gün sonra yapılabilir? üst teller çıktıktan 20 gün sonra retention işlemi yapılsa bi sorun olur mu? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bu işlem tellerin çıktığı seansta yapılır, yapılmalıdır.

Yaren hesap 
Yaren hesap 

9 aydır tel kullanıyorum doktor önce sağ üst azı dişimden bir braket sonra aynı kısmın sağ azı dişimden bir braket alarak bunları saklamamı ve o isteyince getirmemi söyledi 1 yıl olmasına çok az kaldı doktorun böyle yapmasının sebebi ne olabilir ve burdan yola çıkarak tedavi yakın zamanda bitebilir mi anlayabilir miyiz

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Her doktorun kendine göre uygulaması oluyor. NEden böyle yaptığı konusunda bir yapmam imkansız. Dolayısıyla, kalan tedavi süreniz hakkında da yorum yapmam imkansız.

MT
MT

Diş teli tedavisinde 3.ayımdayım sadece üst dişe tel takıldı ve bu sürede tel değişti diğer randevum 2 ay sonra ama hala alt dişlerime tel takılmadı sebebi nedir? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  MT

Eğer üst dişlerinizde çözülmesi gereken daha fazla sorun varsa, üst dişleriniz alt dişlerinizi kutu gibi kapatıyorsa alt dişlerinize braket takılması için beklemek normaldir.

baran şaylağ 
baran şaylağ 

merhaba hocam öncelikle kolay gelsin,ben yaklaşık 6 ay önce diş teli taktım fakat,ailevi nedenlerden dolayı 2-3 aydır neredeyse kontrle gitmedim,şuan babamla yaşıyorum fakat 2 ay sonra annemin yanına gitmeyi düşünüyorum,bu durumda farklı ve çok uzak bir ile taşınacağım için diş tellerimin durumu ne olur, en önemlisi farklı bir ilde tedaviyi nasıl devam ettirebilirim,bunun bir prosedürü varmı acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bu işin standart bir prosedürü maalesef yok. Gideceğiniz yerde bulacağınız ortodontist, daha önceki hekiminizden bir yazı isteyebilir, ki ben böyle yapıyorum. Tedavi başında alınan kayıtlarınızı, ortodontik model, fotoğraflar ve röntgen vs, mevcut doktorunuzdan alın. Gittiğiniz yerdeki doktorun işini kolaylaştırmış olursunuz.

Murat
Murat

Merhabalar, Diş teli tedavim biteli 8 ay oluyor. Teller çıkarıldıktan sonra alt ön dişlerimin arkasına çok ince bir tel yerleştirilmiş (sanırım ismi Sabit Retainer), ayrıca üst ve alt dişlerim için de iki adet şeffaf Essix Retainer verilmiş idi. Tedavi bitiminden 3 ay sonra şeffaf Essix Retainer kullanımını bıraktım. Şimdilik alt dişlerimde bir problem yok. Ancak üst ön dişlerimde bariz bozulmalar görüyorum. Hatta Essix Retainer’ı üst dişlerim için tekrardan kullanmaya çalıştım, fakat verilen kalıbı takamadım. Alt dişlerimin bozulmamasının sebebi Sabit Retainer diye düşünüyorum. Sormak istediğim soru, üst ön dişlerime de bu Sabit Retainer dan taktırabiliyor muyum (elbette tekrar düzelttirdikten sonra) ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Murat

Merhaba, evet takılabilir, yalnız bunun için alt üst ön dişlerinizin kapanışının buna uygun olması gerekir. Size tavsiyem, şu anda tam oturmayan plağı fazla zorlamadan kullanmaya başlayın. Yani dişlerinize zorla oturtmadan takın. Yemekler haricinde gece gündüz devamlı takın. Ilk başlarda tedaviye yeni başlamış gibi dişlerini ağrıtacaktır, zamanla bu ağrılar geçecektir. Burada önemli olan plağı tam oturmasa da zorlamamak. Aynı Invisalign tedavisinde olduğu gibi plak dişlerinizi yavaş yavaş hareket ettirecek ve zamanla daha rahat oturmaya başlayacaktır. Bundan sonra belki başka tedaviye gerek olmadan lingual retainer yapılabilir.

Dilek 
Dilek 

Merhaba ben diş teli için doktorla görüştüm bütün 20 lik dişlerimin çekilmesi gerektiğini söyledi. Ben önce bütün dişleri çektirip öyle tedaviye geleyim dedim ama tel ve diş çekimleri paralel gidebilir dedi. Sizce aynı anda heö diş çekip hem aynı gün tel takmak doğru mudur?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Dilek 

Merhaba, evet olabilir.

Muammet uzun
Muammet uzun

İyi günler. Hocam ben 1 ay sonra askere gidecem. Tedavi için her ay kontrole gelmem gerekiyormuş heral tel sıkmak için şimdi askerde olduğum için her ay memlekete gelemem askerde olduğum yerde başka bi doktor ilgilenirmi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Ortodontik tedavi normal şartlarda aynı doktorun devam ettirmesi gereken bir tedavidir. Tedavinizi askerlik hizmetinden sonraya ertelemenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Yine de askerliğinizi yapacağınız yerdeki ortodontistler ile iletişime geçerek olabilirliğini araştırabilirsiniz.

Taha Batur
Taha Batur

4 yıllık tel tedavimin ardindan pekistirme tedavime başlandı zamanla surekli taktigim seffaf plaklari haftada 2 ve ya 1 gece ye kadar düşürdük ancak bu tedavi baslayali 3 yıl oldu 1 geceden asagiya dusuremedim uzun sure takmadığim zaman dislerimin yerinin degistigini gozle görüyorum pandemi dolayısıyla doktorumada gidemiyorum bu tedavi hic bitmiyecekmi aceba ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Taha Batur

Sabit lingual retainer taktırabilirsiniz. Ön grup dişlerin iç kısmına, direk dişlerin üzerine ince bir tel yapıştırılıyor. Dışarıdan görünmüyor, sizi de rahatsız kesinlikle etmiyor. 

Özkan çimen
Özkan çimen

Selamlar tel takmak için bir doktora gittim muayene etti ve üst çene darlığı var diyip öncesinde genişletme apaleyi kullanman gerek sonra tel takalım demişti.başka bir yere gittiğimde de ( lüks) doktor hemen takabiliriz diyince şaşırdım başka bir yer böyle bişey söyledi dediğimde gerek yok dedi ona ve bunu diyende Y.Doçent… şimdi kafam karıştı normal olarak ve iki lateral dişimde arkaya doğru çarpık önden bakınca gözükmüyor yarısı.ne yapmam gerekiyor 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Ortodontik tedavilerde her doktorun kendine göre bir tedavi ekolü vardır. Kafa karışıklığınızı anlıyorum. Doktora neden planladığı yöntemi seçtiğini, alternatifi yöntemin olup olmadını, sunduğu yöntemlerin artılarının ve eksilenin neler olduğunu sorarak mümkün olduğunuz kadar her iki doktordan bilgi alarak, aklınıza yatana karar verebilirsiniz. Her yöntem kendi içinde bir takım avantaj ve dezavantajlar barındırmaktadır.

Medine kizmaz
Medine kizmaz

Merhabalar.ust cenemde sol kopek disim geride ve on dislerim sola dogru kaymisti.tel tedavisine basladim.ust azi disime yukseltici takildi.orada farkedememistim eve geldigimde azi dislerimin birbirine temas etmedigini gordum.hicbir sey cigneyemiyorum kaldi ki azilarda kapanma problemim yoktu.sormak istedigim bu yukseltici cikartildiginda dislerim.birbirine temas eder mi ve tel tedavisinde yerleri duzgun olan azi dislerinin bozulma ihtimali varmidir tedavi sonrasinda cigneme problemi yasanmaz degil mi.iyi calismalar

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaa, yükseilticiler kaldırıldıktan bir süre sonra, kapanışınız eski haline döner.

Betül Yelboğa
Betül Yelboğa

Merhaba ben 8 aydır Kıbrıs’ta tel tedavisi görüyorum ücret olarak 15 bine anlaştık aylık taksitlerin 10 bin tl sini ödedim şuana kadar. Ancak şehir değişikliği yapacağım. Türkiye de farklı bir doktora her ay lastik değişimi ve rutin kontroller için gitsem benden her ay ne kadar ücret alır? Tedavim için burada ki doktorla konuşup kalan miktarı yeni doktoramı ödemem gerekir? Süreç nasıl işliyor bilgilendirebilir misiniz rica etsem. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bu işin bir standart uygulaması yok. Kalan tedavi ücreti için doktorunuz ile konuşmalısınız. Yeni yerdeki ücretler içinse doktor bulup onunla görüşmelisiniz. 

Yiğit Şavşetli 
Yiğit Şavşetli 

Merhaba cem bey tel tedavim başlayalı 2 yıl oldu ve bitmesine 25 gün var dişlerimin üstündeki plaklardan 1 tanesinde plağın üstündeki lastik çıktı bir sorun olurmu 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bu sorunuza ancak kendi doktorunuz cevap verebilir.

Sedef Altınöz
Sedef Altınöz

İyi günler, ben tel tedavisine başladığımdan bu yana 4 sene geçti. Benim köpek dişlerim çıkması gereken yerde değil de arka da çıkmıştı ama doktorum oldukça yavaş ilerliyor bu kadar uzun sürmesi normal mi? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Görmeden yorum yapmam imkansız. Bazen tedaviler beklenenden uzun sürebiliyor. 

Sultan Sultan 
Sultan Sultan 

Merhabalar ben 5 aydır tel tedavisi görüyorum. Ciddi bir Derin kapanış sorunum var tedavi sonunda ameliyat planlıyoruz zaten ortodontist ile. Uzun yıllardır ertelediğim tedaviye 32 yaşında başladım. Tedaviye üst ön dişlerin arkasına yükseltici yaparak başlandı ön dişlerim epey geride ve alt dişlerimi çok kapatıyordu çünkü. Şu aşamada ön dişlerim epey yerlerine geldi dişlerim hizalanmaya başladı fakat hala arka azı ve küçük azı dişlerdeki boşluk henüz kapanmadı yavaş yavaş kapanıyor. Sorum şu üst çenemde alt çeneme göre 2 eksik dişim var köpek dişin yanındaki dişlerim eksik alttaki köpek dişlerinin yanındakiler duruyor. Doktorum diş çekimine gerek olmadığını söylemişti en başında. İlerleyen aşamalarda eksik dişler kapanış için sorun oluşturur mu sizce? Ve son olarak henüz 20lik dişlerim çekilmedi hem alt hem üsttekiler. Geçen kontrolde üsttekileri alabiliriz dedi. Alt çene geriliği de var eklemeyi unutmuşum. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Ortognatik cerrahi öncesinde gerçekleştirilen ortodontik tedavide ameliyat sonrası olşacak olan kapanış dikkatli bir şekilde planlanır. Doktorunuz da bu planlamaları yapıyordur. Bir çenede eksik dişler olmasına rağmen kapanışınız oturtulabilir.

Fatma Y.
Fatma Y.

İyi günler,üst çenemde çarpaşıklık var ve tel tedavisi için iki hekime muayene oldum,sınıf 2 sorunu olduğu söylendi.Biri 2 küçük azı çekimli tedavi planlarken diğeri çekimsiz tedavi yapabileceğini fakat dişlerin öne geleceğini söyledi.Çekimli tedaviden çekiniyorum,sizce bu sorunla çekimsiz tedavi sonucu başarılı olabilir mi?Bir de alt dişlerim düzgün bu durumda tek çene tedavisi uygulanabilir mi?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Fatma Y.

İyi günler. Bahsettiğiniz iki yöntem de olabilir. İkisinin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Acaba çekimsiz tedavi yapacak olan çapraşıklığa yer açmak için bir uygulama, minivida gibi, yapıp yapmayacağı önemli. Burada alt keser dişlerinizin açısı da çok önemli. Çekimli olursa ve üst keser dişleriniz çok geriye gelirse, bu da sizi mutlu etmeyecektir. Yani muayene etmeden ben hangisini tercih ederdim; maalesef cevap veremeyeceğim.

Ayşegül Demiralay
Ayşegül Demiralay

Merhaba 2 yıl diş teli tedavisi uygulandı daha sonra şeffaf plak ikisini de düzenli kullandim şeffaf plak bir süre sonra ayda bı kullanıma falan düştü.En son 20lik dişlerim çıkmaya başladığında alttaki dişlerim carpiklasmaya başladı.Alt tarafa diş teli takmak mi gerekli ilerde bı daha yamulma ihtimali mi var 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba bunu şimdiden tahmin edebilmek imkanız. Bu riski almamak için içten tel (sabit lingual retainer) yapılabilir.

Cem Akar
Cem Akar

Merhaba hocam zilkonyum kaplaması için 4 gün önce üst dişlerim kesildi alt dişlerim için 1 hafta sonrasına randevu verdi bu sekilde olması normalmi tek seansda alt üst kesimi yapılamıyormu?saygılar

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Cem Akar

Merhaba, kapanışı ayarlayabilmek için bu şekilde yapılmış olabilir.

Anonim
Anonim

Merhaba ben spor salonunda düştüm sol alt arkadaki dişlerim iki üç gün sonra ağrımaua başladı sağlamdı bi baktım azı dişlerim içeriye kaymış köep dişimde çürükmuş ve azı dişimle bağlantısı olan kenarında kırılmış belki daha önce kırıktır farketmedim ama ben dayanamadım sonra dolgu oldu o içeri kayan dişler hep dilime değiyordu ellemesem bile şimdi köpek dişimden dolgu yaptım bugüb diğer köpek dişime göre biraz uzun geliyor biraz yüksek geliyor abaah oldum aordu yüksekmi diye uyuştuğu için fazla hissetmedim birşey demesim zaten sinire kadarmış derine inmemiş lakin temizlemiş çürükleri kenarıda falan tel taktırıcam velakin o içe kayanla daha yeni dolgu yaptırdığım dişin arasına tel olurmu girermu acaba doktir ayarladımı düzgün bilmiyorum da tel takarlarmı dolguyla içe kaymış yan yana dişleri çok sorun değil dedi ama ben rahatsız oluyorum

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Anonim

Merhaba, dolgular yapılacak tel tedavisine engel olmaz. Düşme sonucu dişleriniz birden içeri kaydıysa, bölgesel olarak ufak bir kırık meydana gelmiş olabilir.

R s
R s

diş teli tadavisi süresince üst dişlerim düz hale gelmeye başlasa orta hattan kayıyor. ön dişlerim sola doğru gitmeye başladı. bu durum ortodontik tedavide nasıl çözülüyor 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  R s

Bunun değişik yöntemleri vardır. Doktorunuzun bunların hangilerini uygulayabileceğini bilmem ya da doktorunuza tavsiyede bulunmam imkansız maalesef..

Melih Kahya
Melih Kahya

Merhabalar ben üst çene genişletme için diş teli kullanıyordum 4 gün zorunlu olarak çıkartmak zorunda kaldım fakat 2 tane genisletme zamanı boyunca takmamıştım 4 gün sonunda takmaya çalıştım fakat diş teli çeneme dar geliyordu çenem sanki kendiliğinden genişliyor gibi bir tavsiyeniz var mı ne yapılmalı

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Anladığım kadarıyla hareketli bir aparey kullanıyorsunuz. Dişlerinizde bir miktar geriye dönüş olmuş. Doktorunuz ile konuşun. Vida bir miktar geri kapatılmalıdır.

İzzet Salih Karaman 
İzzet Salih Karaman 

2 senedir alt çenemin üst çeneme göre önde olması sebebiyle maske takıyordum(bazen süreci izlemek için takmadık) ve dün diş teline geçtik ama sadece üst çenemin ön kısmına takıldı arkada kalan dişlerime ve komple alt çeneme hiç takılmadı daha sonra eklenecekleri söylendi ve diş teli tam olmadığı için tel yanaklarıma zarar veriyor neden böyle yapılmış olabilir

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bunun birçok nedeni olabilir. Bu soru uza cevap verebilmem imkansız.

Elif polat
Elif polat

Merhaba hocam bende kapanış bozukluğu ve üst ön 3 dişimde hafif çarpaşıklık var 1-1.5 yıl tel tedavisi sürer denildi acaba üst ön dişlerimdeki çarpaşıklık geçtiğinde öndeki tellerim çıkarılıp arkadaki ve alt çenemdeki teller kalarak kapanış bozukluğu tedavisi sağlanabilir mi 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Elif polat

Merhaba, böyle bir tedavi mümkün değildir. Kapanış bozukluğu varsa, teller hepsi tedavinin sonuna kadar ağızda kalmalıdır.

Şeyda özek
Şeyda özek

Öncelikle merhabalar yaklaşık 9 aydır diş teli tedavisi görüyorum üst dişlerim çapraşıktı ve alt dişlerime iki diş eksikti doktora ilk gittiğimde bana tedavi esnasında üst dişlerde asla çekim olmayacağını söylemişti çünkü fazlasıyla boşluk vardı tedavi ilerledikçe üst dişlerim fazlasıyla öne geldi ve son bir kaç aydır üst dişlerimde tel değişiminden farklı bir işlem yapılmıyor dişlerimin çok önde olduğunu ve geriye almalarını istedim doktorumdan çekim yapmamız gerekir dedi ancak dişlerimin arasında yeterince boşluk olduğunu hissedebiliyorum aynı zamanda üst ve alt dişlerim arasındaki fark fazla olduğundan dişlerim birbirine denk gelmiyor bunun için çekim dışında önerdiğiniz tedaviler var mı doktoruma ne demeliyim cevaplarsanız çok minnettar kalırım. 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Açıkçası sizi tam anlayamadım. Üst çenede dişler arasında hem boşluk, hem de çapraşıklık olduğunu yazmışsınız. Normalde dişler arasında boşluk varsa, tel takıldıktan sonra dişlerin öne gitmemesi gerekir. Belki alt çenedeki eksikten dolayı alt dişleriniz geriye gitmiş olabilir. Böyle bir durum olduysa, üst çeneden alt çeneye lalstik verilebilir. Üst dişleriniz arasında boşluklar hissettiğinizi yazmışsınız. Çeneler arası lastik kullanımı ile birlikte bu boşlukların kapatılması sağlanır. Hala dişleriniz önde ise bunu çözmek için yöntemleri ancak doktorunuz değerlendirebilir. 

Sıla Bey
Sıla Bey

Merhabalar hocam ben diş teli taktıralı yaklaşık 6 ay oldu ve benim 6’lık dişlerimin hepsi çekildi diğer dişlere yer ayrılsın diye fakat hala aradaki boşluklar dolmadi ön dişlerim düzeldiler doktorum ön dişlerim daha da arkaya giderse arada boşluk olur diye en arka dişlerimi öne çekme tedavisine başladı. Boşluk olan kısımdaki diş etlerime telin bosluk kısmına gelen yerlerini dikdörtgen şekilde şekillendirip taktı. Şimdi o dikdörtgen kısım diş etlerime oturdu resmen bununla nasıl başa çıkabilirim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Sıla Bey

Merhaba, o bölgeleri iyice fırçalamanız gerekir. Onun dışında doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Büşra Meriç
Büşra Meriç

Merhabalar. 1 hafta önce tel taktırdım dişlerim boşluklu yapıya sahip olduğu için. Dişlerim sanki güçsüzleşti sol tarafı kullanamıyorum sadece sağ tarafla yiyip içebiliyorum. Korkarak bir şeyleri çiğniyorum telimi çıkacakmış hissediyorum. Sert gıda tüketmiyorum. Ne zaman normal hissedebilirim bir de hissettiğim bu diş güçsüzlüğü geçer mi ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

2-3 hafta sonra alışırsınız.

anonim
anonim

merhaba. yaklasik 2 bucuk senedir dis teli tedavisi goruyorum. bugun de randevum vardi ve ortodontistim finishing yaptigini, 3 hafta sonra tekrar gelmemi soyledi. bu tedavimin bittigi anlamina mi geliyor acaba? cevaplarsaniz sevinirim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  anonim

Merhaba, evet artık tedavinin sonuna gelmişsiniz.

Rana
Rana

Merhaba benim üst dişlerde sadece yan kesici dişlerim yamuktu tedavi süresince biraz düzeldi ama son 5-6 aydır doktorum üst dişlere kalın tek taksa dahi dişlerim asla hizaya gelmiyor bu süre zarfında hiçbir şekilde dişlerimin hareket etmemesi normal mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Rana

Uygulanan tedaviyi tam olarak bilmediğim için yorum yapmam maalesef imkansız.

Dila koca
Dila koca

Merhaba ben diş teli tedavisindeyim alt diş tellerim takılalı 1 hafta oldu ve alt sağ köpek dişimdeki lastik ligatür çıktı ve doktorum çok uzakta başka bir doktora gidip taktırmamda bir sakınca olur mu?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Dila koca

Merhaba, hayır bir sıkıntı olmaz.

Nuray Kaşaş
Nuray Kaşaş

Merhaba hocam. Ben yaklaşık 3-4 yıl önce tel tedavisine başladım. Bu 4 yılın 1 yılında da plak tedavisine başladım. Ama dişlerim hala aralıklanıyor. İhmal ettiğim zamanlar olmuştu. Onlar yüzünden oluyor diye korkuyorum. Tedaviden midir yoksa ben biraz zayıf bir insanım ondan dişlerim tam oturmadığından mıdır? Ne yapabilirim? Çok mu geç bunu önlemek için. Hala takıyorum plağı ama çıkarınca aralıklanıyor

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dişlerde görülen geriye dönüşün bir çok nedeni vardır. Bunun nedenlerini burada anlatmam imkansız. Bunu çözmenin tek yolu sabit pekiştirme yöntemi olan lingual retainer yapılmasıdır. Dişlerin iç kısmına yapılan bu tel hayat boyu ağzınızda kalmalıdır. Çıkartıldığı taktirde yıllar sonra bile eskiye dönüş bir miktar yaşayabilirsiniz. Bunun üzerine de gece kullanmak üzere pekiştirme plağı yapılmasıdır. Bu sayede plağı ihmal etseniz bile ön grup dişlerinizin aralanması önlenmiş olur. Plak da arka bölgede aralanmaları durduracaktır.

Deniz Ş.
Deniz Ş.

Merhaba, 9 aydır ortodonti tedavisi görüyorum. Alt çenem geri,üst çenemde 2 parmak kadar önde görünüyor. Üst 18 numaralı yirmilik dişimi çektirdim(Diğeri yoktu) ama çekildikten sonra kemik oluşmadığı için 14 ve 24 numaralı dişlerimin çekimine karar verdi doktorum, çeneyi geri alabilmek için. Bu kadar sağlıklıdır ya da başka bir uygulaması var mıdır? Çünkü daha önceki ortodontti tedavimde alt 35 ve 45 numaralı dişlerimi kaybettim tekrardan bir sorun yaşamak istemiyorum 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Deniz Ş.

Merhaba, açıkçası burada önemli olan sorunun hangi çenenizden kaynaklandığı, alt çeneniz geride ise yapacak çok fazla bir şey yok. Üst çeneniz ileride ise doktorunuzun önerdiği gibi çekimli tedavi uygun olabilir.

Rümeysa Sude 
Rümeysa Sude 

Merhaba ben 6 aydır tel kullaniyorum doktorum köpek dişimi öne getirmek için arka dişlerime yükselti kullanacağı söyledi nasıl bir süreç bu çok mu zor öğrenebilir miyim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Hayır. 2 günde alışırsınız.

Nihal dönmez
Nihal dönmez

Hocam mrb çok zor durumdayım. İkinci kez ortodonti tedavisi görüyorum. İlkinde damak darlıgım vardı genisletici takıldı tellerle düzelme oldu ama eski haline döndü ve ikinci tedaviye basladm. Bundada dört diş çekti doktorum geriye alıcaz dudakların rahat kapanacak dedi. Ama hocam gummy smile ve derin kapanıs durumum arttı. Yıllarca agız solunumu yapmis biriydim ve cene ucumda silik. Hocam ben doktorumdan memnun değilim ve bi cerrahla görüşmek öyle devam etmk istiyorum. Ağzımda tellerle kaldım hocam ne yapmalıyım ? Diş çekimim oldu diye ameliyat olamazmıyım mesela ???

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Çekim boşlukları kapatıldıktan sonra ameliyat olabilir. Gummy smile problemini çözmek için zaten büyük bir ihtimalle ameliyat çift çene olacaktır. Mantıklı olan, plastik ya da çene cerrahı ile ortak çalışmalar yapan bir ortodontist ile görüşmenizdir.

SH
SH

Merhaba. Ben şu an ortodonti tedavisi görüyorum. Tedavim bitince ön dişlerimin lekelerinden dolayı dolgularını yenileyeceğim. Estetik açıdan güzel olması için. Bu dolguları telleri çıkardıktan hemen sonra yaptırabilir miyim?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  SH

Evet böyle yaptırmalısınız. hemen ardından da pekiştirme tedavisi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Hatice Rüveyda Bozdoğan
Hatice Rüveyda Bozdoğan

Merhabalar hocam. Üst çenemde gelişme geriliği olduğundan ameliyat öncesi tel tedavisine başlandı. Önce alt dişlerime takıldı. Yaklaşık 1.5 ay sonra kontrole gittiğimde üst dişlerim alt dişlerime değmeye başlamıştı. Acaba üstteki gerilikten dolayı mı dişlerim sarktı? Olası bir durum mu? Bir de teması engellemek için plak yapıldı. Ancak yutkunma zorluğu yaşadığımdan uzun süre takamıyorum. Zamanla alışır mıyım?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Dişlerim sarktı demişsiniz, nasıl bir durum gelişti anlayamadım ama tedavi sırasında dişlerde oldukça dinamik değişimler olur. Nasıl bir plak bilemiyorum ama ağızda yabancı bir cisim olduğu için başta yutkunma problemi olabilir. Kullanmaya devam ettiğinizde alışacağınız düşünüyorum.

Yagmur demir
Yagmur demir

Merhaba hocam. Ben 2 yildir tel takiyorum. Benin sadecee ust dislerimde bozukluk vardi doktorum alta tel takmadi. Sadecee uste tell takilirmi? Birde benim doktorum bana uzak oldugu icin her ay kontrole gidemiyorum. Doktorum 1 yila biter dedi tedavi ama 2 yil oldu bu kontrollere gidemedim duzenli o yuzden olabilirmi ?Tesekkur ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, eğer alt üst diş kapanışı normal ise, tek çeneye tel takılabilir. Açıkçası, düzgün bir kapanış için tek üst çeneye tel, çok nadir olabiliyor. Kontrollerinizi aksatıyorsanız, tedavinin uzaması normal.

sinem
sinem

Merhaba, 3 yıl süren diş teli tedavim bitti, alt ve üst çeneye tel takılmıştı, sadece üst ve alt köpek dişlerim yamuktu. Üst ve alt çenenin ön dişlerinin arkasına ömür boyu kalacak olan teller takıldı ve üst çene için 6 ay gece gündüz, 6 ay sadece geceleri takmam gereken bir plak verildi. Sorun şu ki bu plak takılıyken ağzım tam kapanmıyor, sürekli alt dudağımı yukarı ittirme alt çenemi yukarı kaldırma gibi bir şey yapıyorum ağzımı kapatmak için, geceleri de ağzım tam kapanmadığı için boğaz kuruluğu ile uyanıyorum. Bu durum normal mi veya neden olur bu? Alt çenem yoruluyor. ikinci sorum da neden sadece üst dişler için plak takıyorum, bozulma olacaksa alt dişlerde neden bozulma olmuyur. Ayrıca ömür boyu kalacak olan retainer teller de varken ağzımda neden plak da gerekli? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  sinem

Merhaba, plağı takmaya başlayalı ne kadar olduğunu yazmamışsınız. Eğer yeni başladıysanız, 1-2 hafta içinde alışacaksınızdır. Hala alışamayorsanız, plağı kontrol etmesi için doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz. Belki plak biraz kalın bir materyalden yapılmış olabilir. Eğer tedaviniz sırasında üst diş kavisinize az da olsa genişleme meydana geldiyse, bunun stabil bir hale gelmesi için sadece üst çeneye verilmiş olabilir.

Kübra a
Kübra a

Merhaba ben 3gün önce ortodonti tedavisine başladım sol en arka azı dişimde braket yok doktor oraya takmamış sağda ise 2 azı dişimde yok ve soldaki en arkadaki diğerlerinden farklı olan braketten sağda yok acaba doktorum unutmuş olabilir mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Kübra a

Merhaba, ortodontik tedavide her zaman bütün dişler tedavinin bir parçası olmaz. Bazen başta tedavinin parçası olmayanlar daha sonra eklenebilir. Bazen de bazı dişlere tedavi boyunca hiçbir şey takılmaz.

Sedef erbul
Sedef erbul

Hocam iyi günler yaklaşık 2 yıldır ortodonti tedavisi görüyorum tek sorunum dişlerimin arasındaki boşluklardı ama 2 yıldır yerimde sayıyor gibi hissediyorum bu kadar yavaş ilerlemesi normal mi ya da doktordan doktora tedavinin şeklide etkiliyor mu bu süreci ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortodontik tedavide izlenen bir işlem sırası vardır. Bu sorunuza cevap verebilmem için başlangıç durumunu bilip, şu anki durumu görmem gerekir. 

yağmur öztürk
yağmur öztürk

merhaba hocam 1 aydır diş teli kullanıyorum dişlerim biraz seyrekti önceden normal bi kapanma vardı ağzımda ama şuan sol tarafım sağ tarafımdaki dişlerime göre biraz daha yukarda kalıyor bu sorun neden olmuş olabilir ve tedavi ilerledikçe düzelir mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bu çok teknik bir konu. Bunun cevabını ancak doktorunuz verebilir.

Erkan 
Erkan 

Merhabalar hocam benim 20 lik dislerim suan cikmis durumda ve alt azı dislerimden iki tanesi biri solda biri sag tarafta olmak uzere 3yil once cikardim suan tel tedavisine basladim on dislerimde bosluklar oldugu icin ama azi dislerim eksik dolayisiyla doktorum bana alt cenemdeki on dislerimin geri getirp arkadaki dislerimi hafif one getirip bosluklarin kapatmanin mumkun oldugunu soyledi sizce bu mumkunmudur ilerde konusmamda veya herhangi fiziksel bi durumda rahatsiz olurmuyum ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Erkan 

Bu işlem yapılabilir ama oldukça dikkatli yapılmalıdır. Ön dişler çok geriye gelirse, hem estetik hem de çiğneme fonksiyonunuz olumsuz etkilenebilir.