ŞEFFAF / SERAMİK / ESTETİK DİŞ TELİ TEDAVİSİ

ŞEFFAF / SERAMİK / ESTETİK DİŞ TELİ TEDAVİSİ

Dişlerinde düzensizlik olan birçok kişi, ki genelde erişkinler, bu düzensizliğin giderilmesini istemekle birlikte, standart bir ortodontik tedavinin gerçeği olan tellerin görüntüsünden dolayı tedavi olmaktan kaçınmaktadır. Böyle durumlarda şeffaf ya da diş renginde tellerle yapılan tedavi bir çıkış yolu oluşturmaktadır.

Şeffaf ya da seramik/porselen tel diye adlandırsak da, şeffaf ya da seramik/porselen olan kısım, dişlerin üzerine yapıştırdığımız braketlerdir ki esas görüntü sıkıntısı yaratan da bu kısımdır. Bu grubu kısaca estetik tel diye adlandıracağız. Bu braketlerin içinden geçen tel normalde yine gri renktir. Aslında braketlerle renk uyumu olan teller mevcuttur, fakat yapılan bilimsel çalışmalar günümüzde hala standart tellerin çok daha üstün olduğunu göstermektedir.

Görüntü sıkıntısından dolayı şeffaf plakla ortodontik tedavi de mümkündür. Fakat her vak’ada uygun olmayabilmektedir. Bunun yanında, maliyet açısından değerlendirildiğinde ciddi farklar ortaya çıkmaktadır.

METAL BRAKET SERAMİK BRAKET FARKI

Metal braketlerle elde edilen sonuçlar bire bir seramik braketlerle de elde edilmektedir. Burada 2 temel fark vardır:

1. Seramik ile metal yüzeyler arasında sürtünme miktarının aynı olmaması ve seramiklere bazı kuvvetlerin daha yavaş yüklenmesi gerektiğinden dolayı estetik braketlerle tedavinin biraz daha daha uzun sürebilmesidir.

2. Seramik/estetik braketlerin maliyetinin metal olanlara göre daha yüksek olmasıdır.

Günümüzde seramik braket üreten birçok marka bulunmaktadır. Tercih sırasında  benim için önemli olan hangisinin toplam tedavi süresini en az uzattığıdır. Bu da en kaliteli malzemeyi kullanmanız ile mümkün olmaktadır. Tabi ki bu hem hem hasta hem doktor için ek maliyet demektir. Artık günümüzde metale eşdeğer estetik braketler vardır.

Şeffaf/seramik teller tahmin edilenden daha fazla memnuniyet yaratmaktadır. Bu tip estetik braketleri taktığım hastalara, nasıl göründüğünü sorduğumda hep benzer cevap alırım; “Tahmin ettiğimden çok daha iyi”.

Estetik ortodontik braket yelpazesi oldukça geniştir. Farklı materyallerden yapılmış çeşitli estetik braketler vardır. Diş rengine yakın kompozit ve seramik braketler, saydam olan safir braketler mevcuttur. Daha dayanıklı braketler üretebilmek için teknolojik çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Bu tip braketlerde bir sıkıntı kırılma riskidir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için sert gıdalar konusunda ortodonti uzmanının verdiği tavsiyelere uymakta çok büyük fayda vardır.

Şeffaf tellerle yapılan ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gereken diğer husus renklenmedir. Burada bahsettiğim renklenme braketlerde meydana gelebilecek renklenme değildir. Kaliteli braketlerde, ortodontik tedavi sürecinde herhangi bir renk değişikliği meydana gelmez. Sıkıntı dişlerde olabilecek renklenmedir. Ortodonti uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda, üst seviyede diş bakımı olmazsa braketlerin etrafında diş yüzeyinde meydana gelebilecek renklenmeler göze hoş görünmeyen durumlar yaratabilir. Tel tedavisi gören erişkin hasta eğer kullanıyorsa, sigara kullanmamalı ya da mümkün olduğunca azaltmalıdır ki zaten genel sağlık açısından son derece zararlıdır. Çay ve kahve tüketimini sınırlamalıdır. Dişler üzerinde renklendirici etkisi olabilecek ürün kullanımından sonra mümkünse dişler temizlenmelidir.

Görüntü konusunda endişeleri olan ve kapsamlı bir tedaviye ihtiyacı olan ortodonti hastaları için estetik tel tedavisi iyi bir seçenek oluşturmaktadır.

Questıons from you

guest
52 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Beyza
Beyza

Merhaba tedavi için genel maaliyet fiyatını mailden iletir misiniz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Beyza

Merhaba, ortodontik tedavi maliyetlerini e-mail adresinize gönderiyoruz. Bizi arayıp bilgi alabilirsiniz.

Jeavie Samuelle MAHOUNGOU NZALATA
Jeavie Samuelle MAHOUNGOU NZALATA

Merhaba. Dişlerin arasında bir boşluk var. Bunu kapatmak istiyorum. Fiyat alır mıyım ? Sigortam var

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. 27.09.2019 itibarı ile mevcut ortalama güncel diş teli fiyatları hakkındaki bilgi e-mail adresinize iletilmiştir.

selenay olgun
selenay olgun

tel tedavisinin ortalama maliyetini öğrenebilirmiyim şeffaf tel de dahil

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, maliyet bilgisini paylaştık. 

Fatma Araz
Fatma Araz

İyı gunler çene eklemlerimden ses geliyodu gece plagi verdiler taktiktan sonra yuzumde asimetrik bir goruntu olustu bunun tedavisinede bakiyormsnz

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Fatma Araz

İyi günler. Size tavsiyem ilk önce size gece plağı tedavisi uygulayan hekim ile bu konuyu görüşmenizdir. Normal şartlarda, sadece gece takılan plağın dişlerinizi kapanışı üzerine bir etkisi olmaz. Eğer bir asimetri varsa bunun nedenini ortaya koyup tedavi planlaması yapılmalıdır. Bu konuda size diş hekiminiz yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Ortodontik tedavi ile düzeltilebilecek bir durum ise tedavisini yapabiliriz.

Seyhan Kolçak
Seyhan Kolçak

Merhaba, üst dişlerim için tel tedavisi, alt dişlerim içinde implant ve Zirkonyum kaplama yaptırmak istiyorum. Fiyat iletebilirsiniz? Ayrıca oğlumun üst çenesi alt çeneye göre önde duruyor çene tedavisi yapıyor musunuz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, sadece ortodontik tedavi yapıyoruz, kaplamalar konusunda maalesef yardımcı olamayacağız. Oğlunuzun durumunu muayene edip değerlendirmek gerekir. Genel ortodontik fiyat bilgisini sizinle paylaşıyoruz. 

irem
irem

Merhaba üst dişlerimin 4 tanesinde bozukluk var sadece üst çeneye takmak istiyorum kapanış problemim yok tek çeneye takmam bir sorun teşkil eder mi ayrıca çift ve tek çene için fiyat bilgisi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  irem

Merhaba, alt üst diş kapanışınızda bir problem yoksa, tek çene tel takılabilir. Bununla ilgili fiyat bilgisini paylaşıyoruz.

Ömer Soydan
Ömer Soydan

Merhaba Oğlum 10 yaşında. Ön dişleri çok ilerde. Diş teli taktırmayı düşünüyırum. Ancak önden kabaca bir fiyat bilgisine sahip olmak isterim. Mümkünse paylaşabilir misiniz.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bazı durumlarda 10 yaş ortodontik tedaviye başlamak için çok uygun olurken, bazı durumlarda erken olabiliyor. Tedavi maliyetleri hakkında genel bilgiyi sizinle e-mail adresinizde paylaştık.

Seher 
Seher 

Ben şeffaf teller ile metal teller arasında ne kadar bir fiyat farkı oluyor onu soracaktım birde tedavi süreci ne kadar suruyor. Ayrıca tellerden aşağı yukarı fiyat ne kadar ve her muayeneye geldiğin de para ödüyormuyuz 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Seher 

Şeffaf olarak eğer seramik braket kullanılırsa genelde metal braketlere göre 300 dolar kadar daha yüksek bir tedavi maliyeti çıkabiliyor. Normal tedaviler 18-26 ay sürerler. Tabi bu süre hasta uyumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bunun dışında ortalama diş teli fiyatları 2018 hakkında bilgiyi e-mail adresinize gönderdik. 

Sema GÜL 
Sema GÜL 

Merhaba Ben yurt disinda yasiyorum üst dislerim yamuk seffaf plak taktirmak istiyorum ama tek sorun Ben yillda bir sefer izine geliyorum acaba bu Size yorun olurmu 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Plaklar, kayıtlar ve ölçüler alındıktan yaklaşık 6 hafta sonra geliyor. eğer geldiğiniz zaman 6 hafta kadar Türkiye’de kalıyorsanız kayıtlar alınır, 6 hafta sonra ataşmanlar dişlerinize yerleştirilir ve plakları sırayla kendiniz değiştirebilirsiniz. Daha az kalıyorsanız, ataşmanların dişlerinize yerleştirilmesi için ikinci defa gelmeniz gerekecektir

Nuray Demirbağ
Nuray Demirbağ

meraba benim üst dişlerimde ıkı tane ustten cıkmıs dişim var zırtlağanmı dıyorlar adına tam olarak bılmıyorum acaba taktırsam ne kadar süre kalması lazım ve fıyatları nedır 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba. Tahminim 1.5- 2 yıl arası sürecek bir diş teli tedavisi görmeniz gerekecektir. Ortalama maliyet bilgisini e-mail adresinize gönderiyoruz.

Selin Akdeniz
Selin Akdeniz

Merhaba, alt dişlerimde hafif çarpışıklık mevcuttu, 20 lik dişlerim çıktığında bu çarpışıklık daha da arttı gibi geliyor dolayısıyla diş teli taktırmayı düşünüyorum. Fiyat ile ilgili bilgilendirme yapabiliyor musunuz? Birde ücretsiz muayene imkanı sağlıyor musunuz? Sağlamıyorsanızda ilk muayene ücreti ne kadar? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, muayene ücreti dahil bilgileri bize verdiğiniz e-mail adresine gönderiyoruz. 

Hazal akdaş
Hazal akdaş

Merhaba diş teli fiyatlarıyla ilgili bilgi alabilir miyim?Görünmesini istemediğim için son tercihim metal braketler, tabi diğer yöntemlerin de fiyat farkı önemli.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortalama fiyatlar ile ilgili bilgiyi e-mail adresinize gönderiyoruz. Bizi arayıp bilgi alabilirsiniz.

Yapmur aktaş 
Yapmur aktaş 

Merhaba bey efendı benım dıslerıme tel takılması gerekiyor fıyat nedır acaba

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba ihtiyacınız olan diş teli tedavisi maliyetini hesaplayabilmek için muayene olmanız gerekmektedir. Yapılan ortodontik tedaviler, diş teli tedavisi sırasında kullanılan malzemeler, tedavi süresi ve bunun gibi birçok faktör maliyet hesaplamasında etkendir. Fiyatların internet ortamında yayınlanması maalesef yönetmelikler gereği şu anda mümkün değildir. Genel fiyat bilgisini e-mail ile gönderebilirdik ama e-mail adresi belirtmediğiniz için maalesef iletemiyoruz. 

Pınar Gedik
Pınar Gedik

Merhaba, üst ön 2-3 dişimde eğrilik var, alt ve üst azı yani yan dişlerim ise dolgu ve çürükler mevcut, diş teli uygulamasındaki ağrı ve sızlamalar, bu süreçte yaşanan zorluklar (yara vb. ) ve fiyat bilgisi de dahil bilgilendirme alabilir miyim lütfen 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ortodontik tedaviye başlamadan önce çürükleriniz tedavi edilmiş olmalıdır. Gereken diş dolguları yapılmadığı taktirde teller varken ddolgu yapılması mümkün olmayabilir. Diş kanal tedavisi gerekli ise, önce ortodontist ile görüşmekte fayda vardır. Ortodontik tedavi için diş çekimi yapılacak ise kanal tedavisi ihtiyacı olan sorunlu dişlerinizin çekimi düşünülebilir. Bu sayede kanal tedavisine gerek kalmayabilir. Benzer bir şekilde 20 yaş dişleriniz varsa bunların çekiminden önce ortodontist ile görüşmekte fayda vardır. Çekimli bir tedavi planlanıyorsa, çekilen dişler sayesinde daha önce yer bulamayan 20 yaş dişlerinizin sürmesi sağlanabilir. Diş telleri takıldıktan sonraki hafta dişlerde hassasiyet görülebilir. Başlarda ufak tefek tellere bağlı vuruklar olabilir. Bunları önlemek için ortodonti uzmanınız size koruyucu mum verecektir.

Merve Çam
Merve Çam

Iyi günler ben dis tel fiyatlarini soracaktım kaçtan başlıyo?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Merve Çam

Tedavi maliyetleri yapılcak olan tedaviye göre çok büyük farklılıklar gösterir. Şu fiyattan başlıyor diye bir maliyet hesabı maalesef sağlıklı olmaz.

Tuğçe Erarslan
Tuğçe Erarslan

Merhaba, ben 23 yaşındayım yirmilik dişlerim büyüdü bu cektiremedim randevumü iptal ettiler coronodan dolayı bu yüzdende dişlerimin şekli değişti.. diş teli taktırmak istiyorum fiyat öğrenebilirmiyim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, 2020 yılı itibarıyla güncel diş teli fiyatları bilgisini email adresinize gönderiyoruz.

Ebru sahin 
Ebru sahin 

Merhabalar, Fransada yasiyorum , dislerimden cok rahatsizim ve o yuzden tel takmaya karar vardim. Soyle yasadigim ulkede tedavi gordum hata istedigim sonuca da vardim ama yanlis tedavi gordugum icin dislerim tekradan eski haline hata daha kotu oldu .. Artikin tekrar tedavi gormek istemiyoruum cunki ogrenci oldugum nedeniyle odenmem imkansiz. O yuzden tukiyede yaptirmak istiyorum tabi mumkunse .. 17 mayis ta istanbul da gelmeyi planliyorum .Randevu almak isterim 17 mayis haftasi icin . Tabi bilmiyorum kapanmadan oturu bir sikinti yasarmiyim bilmiyorum ama .. Aciksini demi 17 mayistan itibaren ? Tesekurler 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, telefonda görüştüğümüz gibi sizi muayeneye bekliyoruz.

yakup kalaycı
yakup kalaycı

Porselen teller ile mr çekimi mümkünmü 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Porselen braketlerin içinden geçen ark teli çıkartılarak çekilebilir.

İbrahim
İbrahim

Muayene ücretini ve genel diş teli ücretini öğrenebilir miyim?Ayriyeten öğrenci indirimi söz konusu olabiliyor mu acaba? Kolaylıklar dilerim

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  İbrahim

Merhaba, Evet öğrenciler için bir takım kolaylıklarımız mevcuttur. Bize verdiğiniz e-mail adresine fiyatlar hakkında bilgi gönderiyoruz. 

İdil
İdil

Merhaba, Sizden güncel diş teli seçeneklerini ve fiyatlandırmaları ile ilgili beni bilgilendirmenizi rica edeceğim. Daha önce geçirdiğim ortodontik tedavi, diş arkasına retainer uygulaması yapılmadığı için, hiç tel takmamışım gibi bir görünüm oluşmaya başladı. Bilgilendirirseniz çok sevinirm.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  İdil

Merhaba, maalesef bu konuda yalnız değilsiniz. Bu şekilde çok sayıda hasta başvurmakta. Maliyetler ile bilgileri e-mail adresinize gönderiyoruz.

Melike
Melike

Merhabalar porselen ve demir braket tedavisinin güncel maliyet listesini atabilir misiniz

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Melike

Merhaba, 2021 Porselen ve metal diş teli fiyat bilgisini e-mail adresinize gönderiyoruz.

Beyza
Beyza

Merhaba invisalign tedavi ücretleri hakkında bilgi almak istiyorum bir de alt dişlerimde sorun yok bu tedavi sadece üst dişlere uygulanabiliyor mu üsttede sadece bir dişte sıkıntı var 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Beyza

Merhaba, eğer dişlerinizin kapanışı engel teşkil etmiyorsa Invisalign tedavisi sadece üst çeneye de uygulanabilir. Tedavi maliyetini tedavide kullanılması gereken hizalayıcı adedi belirlemektedir. Maliyet bilgisini e-mail adresinize gönderiyoruz.

Büşra Köse
Büşra Köse

Merhabalar porselen diş teli ile mr çekilebilir miyiz? ( Baş-Boyun MR’ı )

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, teller ve tüpler çıkartıldıktan sonra yani metal parçalar çıkartıldıktan sonra çekilebilir. 

Irmak
Irmak

Merhabalar 26yaşındayım. Üst köpek dişim çarpık bayağı eğri durumda. Şeffaf diş teli istiyorum. Yorumlarda invisalign tedavisi olarak gördüm. Sadece üste diş teli takılması mümkün mü. Ve fiyat bilgisi alabilir miyim ?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Irmak

Merhaba, Invisalign şeffaf plaklarla tedavidir. Dişlere tel takılmamaktadır. Şeffaf diş teli ise dişin üzerine yapıştırılan braketlerin şeffaf ya da diş renginde olduğu estetik tel tedavisidir. Bu braketlerin içinden tel geçmektedir. Tek çeneye tedavi uygulayabilmek için, alt dişlerinizin çok düzgün sıralanmış olması gerekir, yoksa alt üst diş kapanışınız sağlanamaz. Tek çeneye tedaviyi ben çok nadir durularda uyguluyorum.

Büşra Köse
Büşra Köse

Merhaba, diş teli taktirmak istiyorum fakat 3 ayda bir baş- boyun bölgesinden mr çekiliyorum. Porselen diş teli ile mr’a girebilir miyim görüntüyü bozar mı veyahut mr açısından bı sıkıntı olur mu?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Aşağıdaki koşullar sağlandıktan sonra çekilebilir.

yakup kalaycı
yakup kalaycı

Porselen teller ile mr çekimi mümkünmü 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Porselen braketlerin içinden geçen ark teli çıkartılarak çekilebilir.