ORTODONTİK TEDAVİNİN SÜRESİ NE KADARDIR?

ORTODONTİK TEDAVİNİN SÜRESİ NE KADARDIR?

Ortodontik tedavi gören hastaların daha teller dişlerine takılmadan en merak ettikleri konu tedavinin ne zaman sona ereceğidir. Yetişkin ve çalışma hayatındaki birey de, okula giden bir çocuk da eğer ortodontik tedavi görüyorsa tellerinden ne zaman kurtulacağını sorgular. Bu durumun yaş ile veya statü ile alakası yoktur. Ortodontistlerin de en sık karşılaştıkları soru tedavi aşamaları yerine tedavi süresiyle ilgili olanlardır. Okul mezuniyeti, önemli bir aile toplantısına kadar bitip bitmeyeceği hastalar için merak konusudur. Sık sık kontrollerle edilerek daha hızlı bir iyileşme süreci geçirilip geçirilmeyeceği de merak konusudur. Bu soruların hepsinin cevabı hastanın tedaviye verdiği tepki ile aynı oranda değişir.
Sabit teller ile uygulanan tedavilerde hastanın iyileşme süreci tamamen problemin tipine, hastanın tedavi sırasındaki kooperasyonuna, doktorun ortodontik tedavi sırasında kullandığı yöntem ve planlamaya göre süre uzayabilir veya kısalabilir.
Hasta kooperasyonundan kasıt, hastanın doktoru tarafından verilen kurallara uyup uymadığıdır. Hasta eğer diş bakımına özen göstermezse braketler etrafında biriken bakteri plağının neden olduğu asit, braketleri yapıştırmada kullanılan malzemenin yapısını bozarak kopmalara neden olur. Yine tedavi esnasında asitli içecekler tüketenlerde benzer bir durum gözlenir, asit nedeniyle braketlerde kopmalar görülebilir. Her braket kopması tedavi süresinin uzaması demektir. Bunun yanında, ortodonti uzmanı tarafından ortodontik tedavinin bir parçası olarak hastaya kullanması için ufak lastikler verilebilir. Genellikle ergenlik dönemindeki hastalar, bu lastiklerin önemini kavrayamamakta, kullanmamakta, bu da tedavi süresini uzatmaktadır.
Ortodontik tedavi süresi bireyden bireye ve yukarıda bahsettiğimiz gibi ortodontist tarafından verilen kurallara uyumla alakalı olarak değişkenlik gösterir. Günümüzde tedavi süresini kısalttığı söylenen birçok teknik olsa da ortalama bir tedavi 22-24 aydır. Bu süre Amerika ve İngiltere’de tel tedavisi süresi araştırmalarının ortalamasıdır. Tabi basit vakalarda süre ciddi olarak kısalabilmekte komplike vakalarda da uzamaktadır.
Erken yaşlarda henüz süt dişlerine ya da karışık dişlenme döneminde takılan hareketli apareyler hasta tarafından kolayca çıkarılıp takıldığı için, bu yöntemle tedavi süresi oldukça değişkenlik gösterir. Yine de 6 aylık süreden daha kısa hareketli aparey tedavisi pek yoktur. Eğer süt dişlerinin değişmesi bekleniyorsa tedavi süresi yılları alabilir. Bazen ise erken yaşlarda görülen bir sürelik tedavilerin ardından süt dişleri dökülüp daimileri tamamen çıktıktan sonra devam edilen, birden fazla etaplı tedavi yöntemlerinin de uygulanması gerekebilir. Bu da uzun yıllar, diş teli kullanmasa da hastanın ortodonti uzmanı gözetiminde kalması demektir.
Aktif sabit tel tedavisinin ardından pekiştirme tedavisi diye adlandırılan döneme geçilir. Pekiştirme tedavisinin amacı, ortodonti tedavisi ile elde edilen estetik sonucun tekrardan bozulmasını engellemektir. Bu gerekli midir? Evet gereklidir. Aksi durumlarda inci gibi sıralanan dişleriniz tekrar bozulmaya başlayabilir. Bu da verdiğiniz emeğin en azından bir kısmının boşa gitmesi demektir. Dişlerde eskiye doğru dönüş riski yapısal ve teknik birçok faktöre bağlıdır. Böyle bir durumun önüne geçebilmek için doktorunuz önlem alacaktır. Sabit ya da hareketli pekiştirme aygıtlarından faydalanılır. Bu safhada kullanılan aygıtlar ve kullanma süresi uygulanan tedaviye, ortodonti uzmanının tercihine ve hasta taleplerine göre değişmektedir.

Questıons from you

guest
0 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Elif
Elif

Merhaba üst telim takılı şu anda ikinci ayımdayım tek dişim geride bu yüzden yatay yaylı bir şey konuldu şimdi de yükseltme tedavisi uygulanıyor ama çiğniyememek berbat bu yükseltme tedavisi bir aylık bir şey mi yoksa uzayabiliyor mu?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Elif

Merhaba, bir aydan uzun olabilmektedir.

Buse Canbaz
Buse Canbaz

merhabalar, benim orthodontistim kontrolleri 6 haftada bir yapiyor. tedavi suresi bu sekilde uzar mi? tesekkur ederim simdiden cevabiniz icin 🙂 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, ben İngiltere’de okurken bir audit yapmıştık, ve 6 haftada bir kontrollerin tedaviyi uzatmadığını bulmuştuk. Tabi söküme yakın randevular daha sık olabilir.

Perihan aydın
Perihan aydın

Merhabalar. Benim üst dişlerim ileride. Ortodontik tedaviye bir haftadır başladım. Üstten iki dişim çekildi. Çekilen diş yerlerimin dolması dişlerimin geriye doğru gitmesi ortalama ne kadar süre alır? Teşekkür ederim 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, bu konuda en sağlıklı bilgiye kendi doktorunuz verebilir. Dişleriniz ayda ortalama 1 mm kadar hareket eder.

Tutka
Tutka

Dis telim takılalı 8 ay oldu doktorum istersem cikarabilecegini söyledi. 8 ay tedavi için yeterli midir? Doktorum bundan daha düzelme olmaz dedi dislerinde bu olası Bi durum müdür?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Tutka

Normal bir ortodontik tedavi için 8 ay kısa bir süre olmakla birlikte, tedavi ile ne amaçlandığını bilemeyeceğim için yorum yapamayacağım.

MB
MB

Merhaba, benim alt çenemin sağ tarafı daha aşağıda üst dişlerimle birlikte aralıklı duruyor. Yakın zamanda gittiğim dişçim de demişti aralıklı dişlerin ortodonti tedavisi görmen gerekiyor demişti. Ama fiyatlardan ötürü bir türlü gidemiyorum. Bir de biraz daha geride alt çenem. Hatta çenemin sağ tarafı öne arkaya oynattığımda kıtır kutur ediyor. İlkokula giderken başıma geldi bu olay bir gün çenemde rahatsızlık hissettim. Yemek yerken kıtır kutur etti çenem rahatsızlık verdi sonra geçti ama aileme söyleyince aldırış etmediler. Şu an 21 yaşındayım. Şimdi yemek yerken değil ama oynatınca çenemi kıtır kutur ediyor. Özellikle çenemin sağ tarafı. Aynada baktığımda alt çenemin sağ tarafı aşağı kaymış duruyor biraz. Ama dışardan bakıldığında anlaşılmıyor. Alt çenem olduğu için gözükmüyor zaten. Velhasıl tedavi süresi ne kadar olur ve diş teliyle değil de şeffaf plakla bu sorun halledilebilir mi? Ve size göre tahminen ne kadar fiyat biçilir?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  MB

Merhabadişlerinizin konumlarından kaynaklı sıkıntılar hem tel, hem şeffaf plaklar ile düzelebilir. Çene kemiğinin kendisinden kaynaklı bir sorun varsa, bu ancak ameliyat ile düzelebilir. Alt üst dişlerinizdeki kapanış bozukluğu eklem problemi yaratıyor olabilir. Ortodontik tedavi le bu bozukluk giderilebilirse, eklemde yaşadığınız sıkıntıya yardımcı olabilir.

Helin Koparan
Helin Koparan

Merhaba benim bir köpek dişim diğerine göre daha geç ve üstten çıktı. Tel takılabilir mi yoksa çekilir mi?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, köpek diş hem estetik, hem de fonksiyon açısından en önemli diştir. Gerekirse bir arkasındaki diş çekilir ve köpek dişiniz ortodontik tedavi ile yerine oturtulur.

Nergis aker
Nergis aker

Kızımın dişleri bozuktu 26ay ödü tedavisi bitti dedi de ama dişlerin iç kısmına şeffaf tel taktım ömür boyu kalacak dedi biz hiç böyle birşey duymadık neden ömür boyu böyle bişey varmış bu konuda aydınlatırsanız sevinirim biraz moralimiz bozuldu

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

belki doktorunuz başta anlatmıştır. Bu tip bilgiler tedavi başında verilir, bazen unutulabiliyor. Ortodontik tedavilerde, maalesef bir miktar geriye dönüş riski vardır. Bu riski ortadan kaldırmak için içten tel yapılıyor. Uzun yıllar sonra bile bu risk devam ediyor. Eğer tel istemiyorsanız, ömür boyu şeffaf plak kullanması gerekebilir.