Diş teli kaç yaşına kadar takılır

Diş teli kaç yaşına kadar takılır

‘Diş teli kaç yaşına kadar takılır?’ sorusunun cevabı, hem ortodontik tedavi görecek olan erişkinler için hem de çocuklarının tedavi ihtiyacı olduğunu düşünen ebeveynler için oldukça önemlidir. Bu yazıda cevap aradığımız soru, ameliyata yani ortognatik cerrahiye ihtiyaç duymadan yapılan dişteli tedavilerini kapsamaktadır. 

Günümüzde ortodontik tedavi her yaştaki insana uygulanabilmektedir. Bundan, her düzensizlik her yaşta tedavi edilebilir anlamını çıkarmamak gerekir. Bazı bozukluklar her yaşta ortodonti ile çözülebilirken,  bazıları ise ancak belli yaş dönemlerinde olabilir. Hastamızın yaşı bu tedavi için çok genç ya da ileri olabilir. 

Ortodontik tedavi olmak istiyorsanız ve yaştan dolayı emin değilseniz, bunun kesin çözümü bir ortodontiste muayene olmaktır. Bu yazı size bir noktaya kadar size yol gösterici olacaktır. 

Hangi bozukluklar her yaşta tedavi edilebilir?

Eğer alt üst çene ilişkisinde ciddi bir bozukluk yoksa dişlerdeki mevcut eğrilikler her yaşta tedavi edilebilir. Bu tedavi için bir yaş sınırı yoktur. 

Peki normal alt üst çene ilişkisi nasıl olmalıdır?

Arka dişlerle ısırıldığında üst dişler alt dişleri 1-2 mm örtmelidir. Bu örtme hem ön bölgede hem de yan bölgelerde olmalıdır.

normal kapanis

Eğer alt üst çene ilişkisinde belirgin bir dengesizlik varsa, alt üst dişler tam sıralansa bile kapanış hiçbir zaman düzgün olmayacaktır.

Hangi bozukluklar büyüme gelişim döneminde düzeltilmelidir?

Alt üst çene ilişkisinde normal sınırların ötesinde bir düzensizlik varsa, ancak iskeletsel büyüme ve gelişimden faydalanarak bu düzensizlikler giderilebilir. İlerleyen yaşlarda diş teli tedavisi tek başına yeterli olmayacaktır. Bunlar:

Alt dişlerin üst dişlere göre çok geride olması

Üst dişlerin alt dişleri çok fazla örtmesi

Alt ve üst keser dişlerin birbirine değmemesi (Belirli değerin üzerinde ise ameliyat gerekli olabilir)

Azı dişlerinin ters kapanması (alt azı dişlerinin daha dışarıda konumlanması)

Alt keser dişlerin üstlere göre ileride olması (Belirli değerin üzerinde ise ameliyat gerekli olabilir)

Büyüme gelişim dönemi hangi yaşlada sona eriyor?

Direk şu yaşta sona erir demek mümkün değildir. Bunu anlamanın bir yolu bazı kemiklerin gelişim seviyesine bakmaktır. Bu amaçla el-bilek radyografileri kullanılabilir ama her zaman doğru sonuç vermez. Diğer bir yolu kız ve erkekler için ayrı kriterleri olan ergenlik belirtilerinin değerlendirilmesidir. Bunu ancak doktorunuz yapabilir.

Kapanışımda bozukluk var ver erişkinim, diş teli ile yine de diş sıralamamı düzelttirebilir miyim?

Olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi diş teli her yaşta takılabilir ama sizin bundan ne kadar fayda göreceğinizi, kalıcı olması için alınması gereken önlemlerin neler olduğunu, ancak bir ortodontiste muayene olarak öğrenebilirsiniz.

Questıons from you

guest
24 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Tunzale Mamedova
Tunzale Mamedova

Selam. 27yaşındayım ve diş teli taktırmak istiyorum. Fakat alt ve üst çene ilişkisinde ciddi bozukluk var. Alt çene 7mm kadar kısa kalmış üst çene öne gelmiş ve üst dişler baya yamuk. Dişlerle birlikte çene yapısınında diş telleriyle düzelmesi mümkün mü acaba??? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, tel tedavisi ile çene yapınızda bir değişiklik maalesef olamaz. Tam düzelme için ameliyat gerekebilir. Fakat ameliyat biraz da kişinin beklentileri ile alakalıdır. İskelet yapıda değişiklik istemezseniz, sadece ortodontik tedavi le de kamuflaj tedavisi uygulanabilir.

Murat Yılmaz
Murat Yılmaz

45 yaşındayım. Dişlerimin düzelmesi mümkün mü? Bu yaştan sonra yapılacak tedavinin kalıcılığı nasıl olur? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Eğer iskeletsel bir bozukluğu tedavi etmeyeceksek, sadece sabit ortodontik tedavi sizin yaşınızda tabiki uygulanabilir. Bazı iskeletsel bozukluklarda bile sadece sabit diş telleri ile kamuflaj tedavisi uygulanarak son derece tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir. Kalıcı olması için de gereken önlemler tabiki alınmalıdır, yoksa elde edilen düzelmede bir miktar geriye dönüş görülebilir. Diğer bir konu dişleri çevreleyen mevcut kemik yapısıdır. Bu da bir panoramik röntgen ile belirlenebilir. Dişleri sağlıklı bir şekilde hareket ettirebilmek için uygun ve yeterli kemik dokusu bulunmalıdır.

İBRAHİM SAKCİ
İBRAHİM SAKCİ

15 yaşındayım bir diş teli ne kadara mal olur

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Email olarak gönderildi.

Nucan GÜNAY
Nucan GÜNAY

İyi günler hocam 27 yaşındayım üst çenem alt çeneme göre önde. Bu durumun yaşım ilerledikçe arttığını fark ediyorum nasıl bir tedavi uygulayabilirim yoksa tedavi için geç mi kaldım

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, sorunuza cevap bulabilmek için bir ortodontiste muayene olmalısınız. Sizi yaşınızda çenenizin öne gelmesi mümkün değildir. Dişlerinizda bir hareket oluyor olabilir.

İbrahim sadri yücel
İbrahim sadri yücel

21 yaşındayım dişlerimde çarpıklık var çenemi kapatınca üst dişler alt dişlerimin neredeyse tamamını örtüyor çene çıkması varmıdır varsa tedavi edilebilir mi

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Çene çıkması gib bir sorun değildir. Klinik muayene ve röntgen incelemesi sonrası sadece ortodontik tedavi yeterli olur mu, bakmak gerekir. Yeterli olmazsa bir çene ameliyatı (ortognatik cerrahi) gerekli olabilir.

Özlem METE
Özlem METE

Hocam, Eskişehir ya da Didim de ki hekimlerimizi araştırırken sizin sayfanızla karşılaştım.Bu siteden danışanlara vermiş olduğunuz detaylı bilgiler bana da yardımcı oldu.Istanbul da ikamet ediyor olsaydım tedavim için size müracaat ederdim.Bu sitedeki hizmetleriniz için teşekkür ederim.Saygilar

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, mesajınız beni gerçekten mutlu etti. Ben de çok teşekkür ederim.

melek
melek

merhaba 12 yasindayim cikmayacak dislerim var ve kapanis bozulugu var dr um 16 yasina kadar beklememi cene kemik gelisimim bittikten sonra tel tedavisi sonrasinda implanti onerdi fakat baska bir dr once tel tedavisinin hemen yapilmasini 18 yasindada implanti onerdi arada kaldim dogrusu nedir sizce

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  melek

Eğer kesin implant olacaksa, beklenmeli. Diş yeri açıldıktan hemen sonra implant yapılmazsa, oradaki kemik yavaş yavaş erir, implant başarısı azalır.

Aliye Baskin
Aliye Baskin

Kizim 2010 Dogumlu parmak emdiginden dolayi alt ust cene iliskisinde bozukluk var. Alt cene 6-7mm icte ust cene one gelmis. Istanbul universitesi capa tip fakultesinde 2017 yilinda tel takilmasi icin siraya girdik. Bir hafta once ne zaman sira gelir diye kontrol amacli gittigimde 2011 yilinda sirada olanlarin dis teli suan takildigini Altarnetiflere bakabilirsiniz dendi. Ne yapmamizi onerirsiniz ve dis teli fiyati ne kadara mal olur. Ameliyat gerektirirmi Tesekkurler.

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Şu anda 12 yaşında olduğuna göre, tedavi yaşı gelmiş demektir. Üniversite sıranızı beklerseniz, geç kalmış olursunuz, ameliyat kaçınılmaz olabilir. Özel olarak tedavisini yaptırmanızı öneririm.

Salih
Salih

Merhaba, 27 yaşındayım diş teli tedavisi ile dişlerimin düzelmesi mümkün mü? görmek istiyorum fiyat hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Salih

Merhba, çene yapınızda ameliyat gerektirecek boyutta bozukluk yoksa diş teli tedavisi ile dişleriniz düzelebilir.

Fzt Merve 
Fzt Merve 

Merhabalar yaklaşık 8 yıl önce Ortodonti tedavim bitti ve sadece alt üst içlerde tel var 4 er dişimde doktorum herhangi bi bilgilendirme yapmadı teller ömür boyu mu kalacak riski var mı dişe zarar verir mi çürüme yapar mı gibi bir sürü soru var aklımda bir de üst braketlerden biri zayıfladı herhalde ve telin ucu boşta duruyo dilime batmaya başladı onu herhangi bi diş hekime kestirebilir miyim ya da çıkarttırabilir miyim teşekkürler 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, mantıklı olan lingual retainer ve diş etlerinizin durumunun kontrol edilmesi ve ona göre karar verilmesidir. Normal şartlarda o telin ağzınızda kalmasında fayda var. Çıkarttırdınız taktirde dişlerinizde bozulma meydana gelebilir. Telin ucunu kestirmek yerine yeniden yapıştırmak daha mantıklı olabilir.

Öznur Çöpoğlu
Öznur Çöpoğlu

Merhaba kızım 12 yaşında tel tedavisi uygulanıcak öncesinde damak tedavisi uygulandı şimdi tel uygulanıcak ama 12 yaş uygunmudur birde ortalama maliyeti nedir

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Bütün süt dişleri düştüyse uygundur. Maliyetler ile ilgili bilgiyi email adresinize gönderdik.

sevil
sevil

16 yaşındayım üst dişlerim alt dişlerime nazaran büyük farkla önde ve yamuk diş teli tedavisi ile düzelirmi