DİŞ TELİ ALTERNATİFİ TEDAVİLER NEDİR?

DİŞ TELİ ALTERNATİFİ TEDAVİLER NEDİR?

Genel olarak diş teli diye adlandırılan, tedavi sırasında kullanılan tellerin dişe kuvvet uygulamasına aracılık eden ufak parçalar olan braketlerin, dişlerin dış yüzeyine yapıştırıldığı ortodontik tedavi yöntemi diyebiliriz. Bu braketler metal olabildiği gibi safir, seramik ya da polyakrilik malzemeden olabilir. Bunların metale göre avantajı ağızda çok daha az farkedilmesidir. Tabi bunların da birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Eğer dışarıdan hiç görünmesin istiyorsak braketler dişin iç yüzeyine de yapıştırılabilir. Lingual ortodontik tedavi denen bu yöntemde teller dışarıdan hiç görünmemektedir. Bu amaçla bir çok farklı malzeme bulunmaktadır. Bazıları size özel olarak üretilmektedir. Bu yöntemde bazı hastalar kısa süreli konuşma problemi yaşayabilmektedir.
Bunun yanında hiç tel takmadan da ‘şeffaf plaklarla’ tedavi olabilirsiniz. Bu durumda teller yerine şeffaf plastik plakları günün çok büyük bir kısmını takarak geçirmelisiniz. Maalesef bu plaklar her vakaya uygun olamıyor.
Lingual ortodontik tedavi ya da şeffaf plaklarla tedavinin bir diğer farkı da maliyetidir. Diş teli fiyatı açısından değerlendirildiğinde, normal diş teline göre çok daha maliyetli tedavi yöntemleridir.

Bunun yanında hiç diş teli istemiyorsanız bu işin alternatifi restoratif ya da protetik (lamina, kaplama, vb) yöntemlerdir. Bu yöntemlerle kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz fakat unutulmaması gereken konu, hiş bir şey kendi doğal dişlerinizin yerini tutamaz ve bu çözümlerin hiç biri ömürlük değildir. Bir dönem sonra yenilemeniz gerekecektir.

Eğer doğal dişlerinizin formundan memnunsanız ve doğal dişleriniz ile bir çözüm arıyorsanız ortodontik tedavilerden birini seçmelisiniz. Ortodontik tedavilerde hastalar açısından bir diğer handikap tedavi süresidir. Süreler vakalara göre büyük farklılık gösterse de normalde diş teli tedavileri iki yılı geçmez. Tel tedavisi sonunda bir ömür boyu kullanacağınız güzel dişlere sahip olacağınızı unutmayınız. Hastalarıma hep aynı şeyi telkin ederim: Tedavi değil sonuç odaklı olun.

Questıons from you

guest
0 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Sibel
Sibel

merhaba, ön dişimin biri çok hafif geride. Herkes tarafından tedavi görmek istemem garip karşılanıyor ancak beni rahatsız ediyor bu durum. İç tel ya da şeffaf plak tedavisi görmek istiyorum.Ortalama fiyat verebilir misiniz?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Sibel

Merhaba, mesaj olarak gönderiyoruz.