DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma (bleaching, diş ağartma) bazen hastalarımızın kafasında karışıklık yaratan bir konudur.  Hastalarımız evde kullandıkları karbonat ya da benzeri partikülleri olan çeşitli tozlarla dişlerini fırçalamak sureti ile dişlerini beyazlatacaklarını düşünürler. Son zamanlarda popüler olan yöntem aktif carbon yani kömür tozu ile dişleri beyazlatmadır. Bu yöntemlerin hepsi aynı şeyi yapmaktadır. Dişlerin dış yüzeyindeki lekeleri etkilili bir şekilde temizlemektedirler. Dişlerin doğal renginin ortaya çıkması sağlarlar fakat mevcut diş minesi renginden daha açık bir renk elde edilmesini sağlayamazlar. Bu tozların sık kullanımı dişlere zarar verebilmektedir. Aşındırıcı partiküller içerdikleri için dişlerde istenmeyen aşınmaların olması kaçınılmazdır.

Dişin doğal renginin açılabilmesi için mine kristal yapısının derinlerine nüfuz edecek ve ağartıcı özelliği olan ilaçlar kullanılmalıdır. Günümüzde bunu sağlayan içerikleri birbirine yakın çeşitli ilaçlar vardır. Bunların uygulamaları genel olarak 2 şekilde olmaktadır. 

  1. Ev tipi beyazlatma
  2. Ofis ya da klinik tipi beyazlatma

 Ev Tipi Beyazlatma 

Bu tip diş ağartmada hastadan ölçü alınır ve hastaya özel plaklar hazırlanır. Bu ağartma-plakları ile birlikte hastaya dişin rengini açacak olan ilaçlar verilir. Hasta her gün doktorunun önerdiği şekilde bu plaklara ilaç ekleyip dişlerine geçen bu plakları takar. Bu uygulama normalde 3 hafta kadar sürmektedir. Günlük 2-4 saat plak kullanımı gerekmektedir. Bu uygulamanın bir avantajı beyazlama miktarını hastanın direk kontrol edebilmesidir. İstenen beyazlığa ulaşınca plak kullanımı sonlandırılır. Bu uygulamada plaklar hastada kaldığı için ileride diş renginde değişiklik olduğu zaman hasta bu plakları tekrardan kullanabilmektedir.

Ofis Tipi Beyazlatma

Bu yöntemde kullanılan ilaçların konsantrasyonu ve bileşimi daha farklıdır. Diş üzerinde ağartıcı etkileri çok daha hızlı ve güçlüdür. Bu işlem direk diş hekimi koltuğunda olmaktadır. Kesinlikle evde uygulanamaz. Uygulanacak dişlerde herhangi bir çürük olmamalıdır. Önce diş yüzeyleri tamamen temizlenir. Daha sonra diş etlerine ve çevre dokulara kullanılacak ilacın temas etmemesi için dişlerin izolasyonu yapılır. İlaç sadece dişlerle temas etmelidir. Kullanılar preparata göre değişmekle birlikte 1 saat içinde diş rengi açılabilmektedir.

Diş beyazlatma işlemi genel olarak güvenli bir işlem olup, bazı kişilerde uygulama sırasında geçici hassasiyete neden olabilmektedir. Uygulama evde yapılırken hassasiyet gelişiyorsa, günlük uygulama süresi düşürülüp, toplam uygulanan gün süresi arttırılabilir. Klinik uygulama esnasında hassasiyet gelişirse, doktorunuzun tercihine göre bir modifikasyon yapılmalıdır.

Bu uygulamada unutulmaması gereken bir konu, elde edilen beyazlığın kalıcı olmamasıdır. Zamanla dişler eski rengine dönmektedirler. Elde edilen diş rengini korumak için belli aralıklarla diş beyazlatma işleminin tekrar edilmesi gerekmektedir. 

Dişlerde genel olarak güçlü bir şekilde renklenmeye neden olan sigara kullanımı, ağartma işleminin kalıcılığını çok ciddi olarak etkilemektedir. Sigara bağımlılığı olan bir kişiye ağartma uygulanmasının bir zararı olmamakla birlikte şahsen çok mantıklı görmemekteyim. Elde edilen beyazlık oldukça kısa sürede kaybedilecektir. Sigara bırakmayı düşünen hastalar içinse diş beyazlatma önemli bir motivasyon kaynağı olmaktadır. Aşırı kahve ve çay tüketimi olan hastalarımızda da elde edilen diş renginin normale dönmesi biraz daha hızlı olabilmektedir. Tabi bu kesinlikle sigara kullanımı ile kıyaslanamaz.

Beyazlığın süresi sizin beslenme ve sigara alışkanlığınızla bağlı olmakla birlikte bu beyazlığı korumak için ofis tipi beyazlatmadan sonra belirli aralıklarla ki, bu da sizin alışkanlıklarınıza bağlı, 6 ay ile 1 yıl aralıklarla kısa süreli ev tipi beyazlatma uygulayabilirsiniz. Bunun dışında, beyazlatıcı etkisi olan diş macunlarını ve sakızları kullanabilirsiniz.

Questıons from you

guest
0 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Yağmur D
Yağmur D

Merhaba, üst çenede ön iki dişte hafif çapraşıklık, alt çenede ön üç dişte daha ciddi bir çapraşıklığım var. Kapanışımda, çene iskeletimde herhangi bir sorun yok. Şeffaf plakta sadece üst çene tedavisi görebilmem mümkün müdür? Tedaviden sonra kapanışımda, alt üst çenede dişlerin birbirine tam oturmasında bir sıkıntı yaşanır mı yoksa tedavi planlaması ona göre mi yapılır? 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Cevap  Yağmur D

Merhaba, alt çapraşıklık sıkıntı yaratabilir. Üst dişler düzgün bir şekilde sıralanamayabilir. Bunun için muayene olmalısınız.

Mert Günay
Mert Günay

Merhaba, was würde mich Invisalign bei euch kosten? ich werde am 09.06.22 Anreisen. Gerne würde ich auch eine Professionelle Zahnreinigung inklusive Bleaching durchführen lassen, können Sie mir auch hier bitte Preise nennen? Liebe grüße 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Hello, I am sorry but we do not speak german.

Seda Avci 
Seda Avci 

Iyi gunler sefaf plak (invisalign’ile ) dis tedavinin ucretti nedir 

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Merhaba, Invisalign fiyatları ile ilgili bilgiyi email adresinize gönderdik. 15 Şubat’tan sonra Invisalign Türkiye maliyetleri %12 18 arasında arttırcağını tarafımıza bildirdi. Bu da maalsef fiyatlara yansıyacaktır.

Robert ionascu
Robert ionascu

Hi. what services you offer?

Dr. Ibrahim Cem Ozkurt
Dr. Ibrahim Cem Ozkurt

Hi, orthodontic treatment, dental cleaning, whitening.